Щоб зберегти після розвалу СРСР та остаточного завершення "Холодної війни" програму по створенню F-22 Raptor, котрий на той момент мав позначення YF-22, американським військовим довелось вжити доволі неочікуваний аргумент – потужність протиповітряної оборони Сирії, яка вже на той момент мала значну кількість комплексів С-200 та "Бук".
Саме такий аргумент допоміг зберегти програму F-22 попри сумарні затрати на неї загалом в 74 мільярди доларів, про що в своїй публікації пише портал The War Zone з посиланням на спогади глави Секретаріату ВПС США (Secretary of the Air Force) Френка Кендалла.
Читайте також: Шведський Saab показав куди буде рухатись у шостому поколінні із Gripen
Автори публікації зазначають, що згаданий вище Френк Кендалл зокрема брав участь у формулюванні вимог до літака за програмою Advanced Tactical Fighter (ATF), в результаті якої власне й був створений F-22, і за його словами картина виглядала наступним чином.
Остаточні підсумки програми ATF були підбиті в 1991 році, саме в момент розвалу Радянського Союзу як головного противника, для протидії якому власне й створювався літак п’ятого покоління.
На цьому моменті перед командуванням ВПС США виникла доволі специфічна дилема – тільки-но було зроблено вибір на користь YF-22 від Lockheed Martin замість YF-23 від Northrop, так виходило, що взагалі всю програму потрібно закривати, оскільки тепер будь-які витрати на неї невиправдані.
На цьому моменті, як говорить той же Кендалл, як аргумент для тодішнього глави Пентагону Діка Чейні власне й виник приклад із Сирією як країною, що має розвинуту ППО на основі радянських ЗРК, і котра може складати потенційну небезпеку на Близькому Сході.
Як можемо зрозуміти ретроспективно, ось цей аргумент про Сирію та її протиповітряною обороною виявився достатньо переконливим, щоб програма по F-22 була все ж збережена, навіть попри те, що остаточне замовлення на літаки цього типу було урізано до 187 одиниць, що з позиції сьогоднішнього дня виглядає як недальновидне рішення.
Але є певна іронія історії в тому, що справді вперше у бойових умовах F-22 був застосований саме в небі над Сирією, в 2014 році, для ударів по терористам ІДІЛ на території цієї країни.
При цьому також підкреслюється, що цей приклад глава Секретаріату ВПС США навів для ілюстрації тези про те, наскільки масштабно зараз американські військові мають вкладатись у можливості своєї ударної авіації. Тим більше, що зараз Пентагону доводиться готуватись до війни проти більш потужних противників, аніж Сирія у свій час, і тут мова звісно про Китай та Росію
Раніше Defense Express писало про те, що зробити із ракети проти російської ППО засіб для знищення ОТРК "Искандер" є дуже гарною ідеєю, в США так і подумали.
Читайте також: Або одна субмарина Virginia, або новий палубний F/A-XX шостого покоління: Пентагон ставить перед вибором