Іранські військові 25 травня 2023 року провели демонстрацію своєї новітньої балістичної ракети середньої дальності дії, яка отримала позначення Khorramshahr-4 (або Kheibar). А опісля цього відбувся перший випробувальний пуск цієї ракети з полігону в провінції Семнан.
Наскільки результативним був цей пуск, поки що невідомо. Але це все наприклад не заважає іранським ЗМІ стверджувати про те, що ця ракета має дальність пуску до 2000 км при масі БЧ в 1500 кг, і що для її виготовлення використовуються особливі композитні матеріали, що дозволили зменшити стартову масу та збільшити вагу БЧ.
Читайте також: Що за "нестратегічну ядерну зброю" Росія може розмістити в Білорусі, і які можуть бути ймовірні носії
Але найбільш специфічний момент – на іранській Khorramshahr-4 начебто використовується новий тип рідинного ракетного палива, який на відміну від попередніх версій дозволяє зберігати ракету в заправленому стані тривалий час, та начебто може скоротити час підготовки до старту лише до 12 хвилин.
І тут варто пригадати про наступне. У квітні 2023 року західні ЗМІ писали про те, що Іран намагається домовитись з Росією та Китаєм про поставку технологій для виготовлення ракетного палива в обхід санкцій Заходу. І там була мова зокрема про те, що Тегеран встиг провести переговори зокрема із російським підприємством "Анозит", воно ж "Куйбышевский химзавод" в Новосибірській області РФ, щодо можливої поставки великої кількості перхлорату амонію – основного елементу твердого палива для ракет.
Зазвичай, щоб купувати "підсанкційні" елементи до ракетного палива, Іран "прикривався" своєю "космічною програмою". Але схоже, що така "схема" себе вичерпала, тому іранці вирішили так шукати "альтернативні джерела поставок".
Між цим повідомленням у західних ЗМІ та фактом запуску балістичної ракети Ірану Khorramshahr-4 з новітнім паливом минув всього місяць. Але тут не варто виключати, що самі переговори між росіянами та іранцями відбулись значно раніше, і що поставки перхлорату амонію із РФ для Ірану уже встигли відбутись фізично. І якщо ці припущення виявляться вірними, то це уже само по собі буде симпоматичним, бо означатиме посилення військової співпраці між Москвою та Тегераном.
Читайте також: Росіяни випробовують ракетний комплекс "Гермес", роботи по якому йдуть ще з 90-х років