Військові Індії 31 серпня 2021 року підписали з розташованою в Бангалорі компанією Alpha Design контракт на прискорене придбання 120 баражуючих боєприпасів SkyStriker розробки ізраїльської компанії Elbit Systems.
Вартість цього контракту, за даними місцевого видання Timesnownews, складає близько $140 млн.
Читайте також: Дрони як зброя: стан і перспективи ударних безпілотників для ЗСУ
Збирання ударних дронів SkyStriker буде проводитися в Бангалорі на створеному Elbit Systems і Alpha Design спільному підприємстві Alpha-Elsec Defense and Aerospace Systems, при цьому постачання індійській армії буде проведена протягом 12 місяців. Повідомляється, що локалізоване виробництво SkyStriker вже налагоджена в Бангалорі для виконання "експортних замовлень".
SkyStriker просувається Elbit Systems з 2017 року і на сьогодні вже закуплений декількома країнами. Першим відомим їх замовником став Азербайджан, який вперше продемонстрував ці апарати в січні 2019 року і потім активно застосовував їх у Другій Карабаський війни восени 2020 року. Імовірно, дані боєприпаси закуплені також Армією оборони Ізраїлю.
Ізраїльський дрон оснащений малошумним електричним двигуном зі штовхаючим гвинтом та запускається з легкої катапульти. Дальність дії - до 100 км, а максимальна швидкість - 185 км/год. Максимальна злітна маса апарату SkyStriker (для апаратів ранніх випусків) становить 35 кг, включаючи інтегровану модульну бойову частину масою 5 або 10 кг, в залежності від поставленого завдання. Максимальна тривалість польоту становить від однієї до двох годин, в залежності від ваги бойової частини.
Відомо, що SkyStriker виготовляється у двох версіях – первісній (зразка 2017 року) та більш сучасній зі змінами у корпусі (модернізація 2020 року). У бойових діях в Нагірному Карабасі у 2020 році Азербайджан використовував апарати обох видів.
Нагадаємо, в Україні також тривають певні роботи зі створення аналогічних ударних дронів. Так, ще у 2017 році ПАТ "ЧеЗаРа", ПРАТ "НВО "Практика" та польська компанія WB Electronics презентувала оновлений варіант ударно-розвідувального комплексу "Сокіл", що мав у своєму складі баражуючий боєприпас Warmate.
Під час Міжнародної виставки та конференції безпілотних систем і тренажерів UMEX 2018, яка проходила в Абу Дабі (ОАЕ) в лютому 2018 року, був презентований, розроблений ТОВ "Компанія оборонних і радіоелектронних технологій" (КОРТ), безпілотник-камікадзе RAM UAV.
В рамках Міжнародної виставки "Зброя та безпека 2019" приватним "Науково-виробничим підприємством "Атлон Авіа" вперше було представлено власну розробку - ударний безпілотний комплекс "Грім" ST-35.
Також, під час кількох виставок "Зброя та безпека" були представлені й інші проекти - баражуючий боєприпас (ББ) LUACC касетного запуску від КБ Robotics, БПАК UJ-22 Airborne з ББ "Злива" від "Укрджет", високоточний розвідувально-ударний дрон RAM II виробництва КВП "Українська бронетехніка" та комплекс дистанційно керованих літальних апаратів (ББ) "Мисливець" від ДАХК "Артем".
На жаль, наразі жоден з цих зразків не пройшов державні випробування, не запущений в серійне виробництво й Збройними силами України не закуповується (як і вже розроблені раніше зразки іноземного виробництва). Власне більшість вітчизняних проектів (окрім хіба що ST-35 "Грім") взагалі існують лише у вигляді макетів чи одиничних прототипів.
Читайте також: Уряд Індії погодив купівлю 56 транспортників Airbus на заміну Ан-32 лише за 9 місяців після підписання контракту