Попри те, що Повітряні Сили ЗСУ витримали шість місяців війни в небі проти серйозного противника, американські законодавці побоюються, що РФ може отримати перевагу у повітрі, якщо ПС ЗСУ не отримають сучасні винищувачі, такі як F-16.
Водночас у виданні Air Force Magazine (офіційне видання ПС США) вважають, що румунська модель може стати зразковою для навчання українських пілотів на американських винищувачах.
Читайте також: Ще раз уважно про протистояння Gripen та F-16: інтегральний рейтинг вибору найкращого винищувача для України
Так, Румунія наразі завершує перехід з радянських МиГ-21 на американські F-16 і у Командування навчання та підготовки ПС США є курс для країн-партнерів та союзників, який можна адаптувати для України.
Так, на авіабазі Національної гвардії Морріс, штат Аризона, східноєвропейські пілоти з Польщі, Румунії, Болгарії та Словаччини вже понад двох десятиліть проходять шестимісячні курси навчальної кваліфікації ANG International Initial Qualification (Advanced).
Водночас щодо румунського досвіду у виданні відзначають дві важливі речі. По-перше, молоді льотчики, які не літали на радянських літаках та краще знають англійську мову, ефективно тренуються разом з американськими колегами.
По-друге, перехід з радянських літаків – це вже зовсім інше питання, відзначає полковник Брант А. Патнем, заступник командира 162-го авіакрила в Моррісі, що в США: "Це непросто [про перехід з радянських літаків на американські]. Багато чого залежить від того, як довго вони тренуються на "МиГ", тому що багато з того, що приходить разом з навчанням, залежить від мислення".
Патнем наголошує на тому, що в радянській системі пілоти "не приймають багато рішень" та "не звикли бути надгнучкими". Разом з тим, тут варто зауважити й таке – пілоти ПС ЗСУ неоднократно наголошували на тому, що під час боїв з авіацією "ВКС" РФ вони вимушені вдаватися саме до нестандартних рішень, щоб ефективно протистояти російським літакам.
У виданні також розповідають про пілота румунських ПС, 28-річного капітана Александру Берашко, який наразі проходить базову бойову льотну підготовку в Аризоні. Раніше він вчився літати на МиГ-21, а також знайомий з українськими МіГ-29.
"Перейти до F-16 з МіГ-29 – це зовсім інший планер, Проєкційний дисплей, навіть ракети, якими вони керують – у них різних "таймер", різний "інтелект". Майте на увазі, що вони мають застосовувати різні тактики. Тактика у повітрі інша", – відзначає румунський пілот.
Водночас представник ПС США зазначив, що країни-партнери та союзники, що мають намір навчати пілотів у США, зазвичай починають з декількох тижнів на навчально-тренувальному літаку Т-6, а згодом проводять декілька місяців на Т-38. І після цього пілот може записатися на базовий курс бойових льотчиків.
Більшу частину цього базового курсу пілоти вчаться на F-16C, вони досягають рівня "веденого" і продовжують польоти під наглядом протягом 500 годин.
Як зауважує Патнем, випускники "в деякому сенсі будуть готувати до бою, але вони не матимуть досвіду для прийняття тактичних рішень у сценаріях, в яких вони можуть опинитися".
Читайте також: Наступник для F-16: як швидко США хочуть відправити "на пенсію" цей літак та чи замінить його Т-7