xcounter
#

Чому відео поїздів рідкісної техніки не означають одразу, що армія РФ не має чим воювати проти ЗСУ

4696
Рашистська машина управління вогнем 1В119 "Реостат", ілюстративне фото довоєнних часів
Рашистська машина управління вогнем 1В119 "Реостат", ілюстративне фото довоєнних часів

Або чому треба бути обачними при сприйнятті різного роду матеріалів у відкритому доступі

Доволі часто трапляються такого роду ситуації – в соцмережах з’являється відео із пересуванням по РФ ешелону рідкісної техніки, яка або просто рідкісно "світилась" в боях проти ЗСУ, або взагалі не була помічена на фронті, і на цьому тлі різного роду дослідники роблять висновок про те, що виснаження російських окупантів у боях проти ЗСУ досягло настільки високого рівня.

Безумовно, загальна тенденція виглядає саме в такому руслі, про що наприклад говорять детальні підрахунки авторитетного IISS по втратам РФ у бронетехніці та живій силі за всіма категоріями. Однак в будь-якій ситуації є свої нюанси, із якими слід бути обачними.

Читайте також: Про що справді може говорити історія про те, як бійці ЗСУ вже вчергове уразили рідкісний С-350

Прикладом тут може виступати наведене вище відео, де зафіксовано переміщення російського залізничного ешелону з рідкісними зразками техніки – машини управління вогнем 1В119 "Реостат" на базі БТР-Д для САУ "Нона-С" та самохідні протитанкові комплекси 9П148 "Конкурс" на базі БРДМ-2.

В даному контексті цілком логічним виглядає припущення про те, що рашисти могли піти на розконсервацію таких машин скоріше з тим, щоб використати їх в ролі "донорів запчастин", або ж для "конверсії" у транспортні засоби для штурмових груп армії РФ. Але далі є свої "але".

Наприклад, якщо опиратись на дані з відкритих джерел, то використання тих же БРДМ-2 для підтримки рашистських "штурмовиків" на полі бою не фіксується, хоча й були повідомлення про розконсервацію таких машин. Водночас, застосування самохідних ПТРК 9П148 "Конкурс" зі сторони армії РФ було зафіксовано як мінімум під час боїв за Вугледар у 2023 році.

Рашисти використовують 9П148 "Конкурс" в боях за Вугледар, 2023 рік, фото поширив НІП "Тиск"

Мало буде просто сказати, що машина управління вогнем 1В119 "Реостат" для армії РФ - це вкрай рідкісна машина. Тут можна відштовхуватись від того, що російській армії "в спадок" перейшло до 60 таких машин, а на 2021 рік наявність 1В119 "Реостат" була зафіксована лише в 7-ій десантно-штурмовій та 76-ій повітряно-десантній дивізіях.

Водночас, в боях проти ЗСУ у 2022 році армія РФ активно використовувала 1В119 "Реостат" за прямим призначенням, внаслідок чого мінімум дві машини цього типу було знищено, ще п’ять - стали трофеями ЗСУ.

Рашистська 1В119 "Реостат", що стала трофеєм ЗСУ на Херсонщині, листопад 2022 року, джерело - Ukraine Weapons Tracker

Якщо виходити із даних The Military Balance 2024, то на початок минулого року десантні війська РФ мали в своєму розпорядженні 550 одиниць БТР-Д, 180 САУ 2С9 "Нона-С" в строю та ще 350 аналогічних САУ на зберіганні. З цього випливає, що в теорії росіяни й так мають достатньо БТР-Д для "канібалізму" в разі необхідності, а от додаткові машини для управління вогнем САУ "Нона-С" можуть бути якраз актуальними.

Ну і врешті, не варто скидати з рахунків й такий варіант - росіяни можуть знімати з консервації рідкісну техніку не тільки для боїв проти ЗСУ, але й також для оснащення не задіяних у боях військ, що перебувають на території самої РФ.

Читайте також: Росіяни ще рік назад зняли з консервації БМД-3, яких було менше 150 одиниць, але в бій досі не пустили