Оборонна компанія BAE Australia створила цікаве технологічне рішення під назвою RAZER, яка дозволяє перетворити 155-мм або 127-мм снаряди у малогабаритні керовані авіабомби.
Вперше це рішення було презентоване в 2023 році, а зараз в соцмережах активно поширюється відео одного із етапів випробувань RAZER, який відбувся ще два роки назад. Саме по собі таке технологічне рішення виглядає цікавим, але воно має свої "але".
Читайте також: Австралія має РЛС на дальність виявлення 1000-3000 км, які хоче купити Канада для спільної із США протиракетної оборони
Для початку слід уточнити масо-габаритні показники цієї розробки. Як прямо вказує BAE Australia на своєму сайті, RAZER розрахований лише на боєприпаси масою 40-50 кілограмів, і це насправді важлива поправка.
Бо в соцмережах уже циркулює твердження, що комплект RAZER начебто можна встановити навіть на "230-кілограмовий морський снаряд Mk 82", але воно є грубою фактологічною помилкою.
Далі варто уточнити, що RAZER можна в чомусь назвати зменшеним аналогом JDAM, заявлена маса якого складає 18 кілограмів, система наведення – з поєднанням GPS та інерційної системи навігації. Маса боєприпасу в разі використання 155-мм снаряда L15 складає 62 кілограми.
Наступний нюанс стосується показника дальності застосування RAZER, бо його BAE Australia не розкриває. В усіх публічних матеріалах вказується лише "Glide ratio > 1:7.5", а далі треба зробити поправку й на те, що RAZER розрахований на застосування з ударних БПЛА та вертольотів, а не з "класичної" реактивної авіації.
На цьому тлі закономірно виникає питання про те, як в умовах сучасних бойових дій можна буде використовувати снарядо-бомбу RAZER, особливо з огляду на досвід повномасштабної війни РФ проти України.
Тому й виникає загальна картина того, що технологічне рішення RAZER виглядає, але по ньому є незакриті питання, які прямо впливають на перспективність розробки в сучасних умовах.

Читайте також: Зенітні дрони Coyote та Roadrunner на есмінцях як рішення проти БПЛА терористів