xcounter
#
Джон Іселла: "Україна здатна бути успішною"

Джон Іселла: "Україна здатна бути успішною"

Defense Express пропонує своїм читачам інтерв'ю з директором зі стратегічного розвитку компанії Trident Defence Джоном Іселла (John Isella)
258

Джон також добре відомий як управлінець у сфері аерокосмічної промисловості й технологій і один з керівників компанії Noosphere

DE: Джон, розкажіть, будь ласка, в декількох словах про Noosphere. Які цілі вона ставить перед собою на українському ринку?

Компанія почала свою підприємницьку діяльність завдяки Максу Полякову 18 років тому і за цей час значно розширилася, головним чином у сфері IT-послуг. В останні роки Макс вирішив вийти за рамки основного IT-бізнесу і зайнятися проєктами в кількох різних галузях космічної індустрії, таких як системи дистанційного зондування Землі (EOS) і космічні ракетні електродвигуни малої тяги (SETS). EOS - це хмарна платформа для аналізу даних, послуги якої є доступними для комерційних клієнтів всього світу. Система в зручному для користувача форматі надає інструменти для аналізу зображень з супутників і дронів. SETS - ще один новий проєкт Noosphere в Дніпрі, який займається розробкою електричних силових установок для супутників.

Читайте також: Зброя з українським "серцем": проєкти крилатих ракет Туреччини

Приблизно два з половиною роки тому Макс викупив і тим самим врятував від банкрутства американську компанію Firefly Aerospace, яка займається розробкою ракет-носіїв і вже мала солідні напрацювання для створення нової ракети-носія малої вантажопідйомності.

Директор зі стратегічного розвитку компанії Trident Defence Джон Іселла
Директор зі стратегічного розвитку компанії Trident Defence Джон Іселла

На сьогодні Firefly стала одним з важливих напрямків нашої діяльності. Хоча сама компанія базується в штаті Техас (США), вона має в Україні свій науково-дослідний підрозділ, який розробляє для неї різні компоненти для створення ракет-носіїв. Firefly фінансується в повному обсязі і готується на початку 2020 року здійснити запуски своїх перших ракет, спочатку з військово-повітряної бази Вандерберг (Каліфорнія), а згодом і з військово-повітряної бази на мисі Каннаверал (Флорида). Створені компанією Firefly ракети-носії займуть на ринку космічних запусків нішу, яка нині заповнена лише частково. Маючи доступ до цих двох стартових майданчиків в США, ми плануємо вийти на ринок космічних запусків із дуже конкурентними послугами.

Отримавши солідний досвід роботи в аерокосмічній галузі, Макс почав розглядати доцільність і можливість подальшого розширення бізнесу в напрямку оборонної промисловості України.

Отримавши солідний досвід роботи в аерокосмічній галузі, Макс почав розглядати доцільність і можливість подальшого розширення бізнесу в напрямку оборонної промисловості України

Україна, як відомо, сьогодні особливо потребує зміцнення своєї обороноздатності. Історично склалося так, що в країні більшість підприємств, що займаються розробкою й виробництвом оборонної продукції, належать державі. Проте сьогодні в оборонному секторі з'являється все більше приватних компаній, здатних багато чого запропонувати ринкові. Для будь-якої технічно розвиненої країни це несе тільки плюси. Це також є дуже доброю ознакою розвитку в Україні приватного підприємництва в оборонно-промисловій сфері.

Отже, ми створили компанію, яку назвали Trident Defence. При створенні нової компанії ми ставили собі за мету подальший розвиток приватного сектора оборонної промисловості України. Сьогодні ми розглядаємо декілька різних стратегій для досягнення цієї мети. Зокрема, це може бути викуп права власності на вже існуючі в Україні оборонні підприємства з метою створення нових виробництв, організація з нуля нових підприємств або створення спільних виробництв з компаніями в США або будь-якій іншій країні світу. При цьому ми готові до створення спільних підприємств з іноземними оборонними компаніями з метою виробництва військової продукції, яка вже зарекомендувала себе і якої потребує Україна. Ми маємо намір активно інвестувати в розвиток цих напрямків нашої діяльності, займатися модернізацією та оптимізацією робочих процесів і таким чином прокладати шлях до успіху. Отже, можна сказати, що це буде досить активна, цілеспрямована стратегія, яка має дати імпульс подальшому зростанню й розвитку оборонної промисловості в Україні. У цьому допоможуть і інжинірингові школи, що створені і працюють при Noosphere. Вони служать важливою підмогою в розвитку системи технічної освіти, без якої неможливо уявити собі повноцінний розвиток технологічної бази країни.

30 червня 2019 року під час зустрічі в Посольстві США в Україні з тимчасовим повіреним у справах США в Україні Вільям Тейлор голова інвестиційної групи Noosphere Ventures Макс Поляков і керівники компанії Trident Defence Джон Ізеллі й Марк Опгенорт обговорили перспективи співпраці між Україною та США в галузі оборонної промисловості

DE: Джон, Ви вже довгий час працюєте в Україні. Якими на вашу думку є основні перешкоди, що стоять на шляху розвитку ефективного співробітництва між компаніями України та США? Може це бюрократизм, корупція або щось ще? І що ви могли б порекомендувати уряду України для підвищення ефективності такого співробітництва?

Так, дійсно, я працюю в Україні і сусідніх країнах вже впродовж 12 років, з яких майже п'ять років я постійно проживаю в Україні. Відповідаючи на ваше запитання, хотів би звернути увагу на кілька суттєвих моментів. Один дуже важливий висновок, якого я дійшов за багато років спостережень, полягає в тому, що кожен українець повинен бути впевнений у своїх особистих здібностях і в здатності його країни бути ефективною у всіх сферах діяльності, чи то оборонне виробництво, чи то будь-яка інша господарська діяльність. Одним з негативних наслідків того, що, з моєї точки зору, має своє коріння в радянському минулому, є недооцінка власних спроможностей. Часто чомусь помилково вважають, що Україна та українці є не такими здібними й талановитими, як інші народи, зокрема американський. Як американець, який довгий час жив і працював у США, можу сказати, що Україна й українці в повній мірі здатні виконувати таку саму роботу і бути так само успішними, як і будь-яка інша Західна країна та її громадяни. Така самооцінка — це чисто психологічна проблема. Тому я кажу це всім, і використовую для цього будь-яку нагоду. Ця проблема дійсно є дуже серйозною, і з цим треба щось робити.

В Україні існують деякі регуляторні акти та закони, які просто не мають сенсу в комерційному середовищі будь-якої країни.

В Україні існують деякі регуляторні акти та закони, які просто не мають сенсу в комерційному середовищі будь-якої країни

Так, наприклад, це закон, який не дає можливості приватним компаніям розробляти цілісні ракети-носії або ракетні системи. Цей дуже дивний закон діє в Україні вже деякий час і забороняє розробку цілісних ракетних систем з метою отримання прибутку. Якби подібний закон був прийнятий, наприклад, в США, такі компанії, як Spacex, Lockheed Martin або Blue Origin просто припинили б своє існування. Тобто такий закон забороняв би їм займатися саме тим, чим вони займаються. Це не має ніякого відношення до питань безпеки чи багатьох інших аспектів космічних запусків. Цей закон був прийнятий лише з метою перешкоджання розвитку приватного бізнесу. На щастя, почався процес змін, особливо з приходом нового уряду. Це питання наразі переглядається, і вже запропонований законопроєкт, був прийнятий у першому читанні. У світлі цих та інших подібних обставин очевидно, що Україна має переглянути деякі законодавчі акти, які перешкоджають розвитку нормального бізнесу. Все це є частиною постійного процесу, який символізує відмову України від рештки свого темного радянського минулого.

Далі слід, звичайно, сказати про вплив виплеканого радянською культурою ставлення людей до програм розвитку та до бізнесу в цілому. Знаєте, тут присутні й певні позитивні моменти, але при цьому зберігається ціла низка характерних ознак цієї старої системи, які просто душать у зародку або гальмують розвиток наявного потенціалу.

DE: І останнє запитання. Як ви оцінюєте ситуацію навколо України, політичну і безпекову, а також роль Росії та її вплив в Україні? Яким чином це впливає на перспективи співпраці України з Європою та США?

Росія останні п'ять років прагне завдати шкоди Україні в намаганні повернути її у свою сферу впливу. Але цілком очевидно, що ці плани провалилися. Я б сказав, що ці п'ять років привели до суттєвих змін. На жаль, ця війна відібрала безліч людських життів. Але разом з тим для розвитку країни, в технологічному плані й з інших точок зору, це був сприятливий період. А з приходом нового уряду і президента ситуація змінюється на краще. Цей період російської агресії проти України в довгостроковій перспективі позитивно позначиться на її розвитку, тобто результат виявиться зовсім не таким, на який розраховувала Росія. Знаєте, я вислухав багато оцінок від представників західного керівництва і бізнес спільноти щодо змін, які сьогодні відбуваються. Позитивні зміни помітили і бачать усі. Ми бачимо зростання зацікавленості в інвестиціях в Україну і впевненість в її майбутньому. Світова бізнес-спільнота сподівається, що Україна буде процвітати та зможе повністю реалізувати свій потенціал, і це вже відбувається.

Джон, дякую вам за це інтерв'ю.

Розмову вів Антон МІХНЕНКО

Довідка Defense Express

Компанія Noosphere Ventures займається інвестиціями в інформаційні технології та космічну промисловість. Вона розташована в Силіконовій долині, їй підпорядковуються компанії з офісами в 16 країнах і 5500 співробітниками, більшість з яких працюють в Україні.

Для органічного розвитку наявного портфеля інвестицій в інформаційні технології та космічну промисловість була створена компанія Noosphere.

Раніше Макс Поляков відзначав високий потенціал української космічної галузі і співробітництво зі Сполученими Штатами Америки. Один з його проєктів Fitefly Aerospace зараз є одним з учасників місячної програми NASA.

Читайте також: Як Туреччина за допомоги України створює зброю майбутнього