xcounter
#

Польща передає Україні МіГ-29, але мова йде й про машини від Німеччини зі своїми особливостями

МіГ-29 повітряних сил Польщі (фото: Siły Powietrzne)
МіГ-29 повітряних сил Польщі (фото: Siły Powietrzne)
13147

Перші чотири МіГ-29 від Польщі мають надійти найближчими днями, а ще десяток "німецьких" винищувачів чекає своєї черги

Президент Польщі Анжей Дуда на спільному брифінгу зі своїм чеським колегою Петром Павлом оголосив, що Варшава передає до України винищувачі МіГ-29. Ці літаки були "на столі" ще рік тому, але умовою передачі було те, що це мала здійснити не Польща, а НАТО. За словами польського президента найближчими днями Україна отримає чотири МіГ-29 у повністю боєздатному стані.

"Можливо впевнено сказати, що зараз ми буквально відправляємо ці МіГи в Україну. Ми ще маємо десяток цих МиГів. Це літаки, які ми отримали на початку 90-х від армії Німеччини. І це останні роки їх експлуатації відповідно до їх технічних можливостей", - повідомив Анжей Дуда.

Читайте також: Втрати рашистів у напрямку Бахмута з травня 2022: у скільки вбитих та поранених обійшовся 1 км

Водночас для оцінки реальних можливостей польских МіГ-29 уточнення про оригінальну країну-походження машин має величезне значення через різний стан та рівень модернізації машин. Справа в тому, що Польща має 28 винищувачів МіГ-29, з яких 6 в учбово-бойовій версії з доволі обмеженими можливостями (зокрема у МіГ-29УБ немає радара).

Водночас лише частина з них пройшла модернізацію і мова йде про 15 МіГ-29 (10 від СРСР, ще 5 від Чехії), ці машини отримали під час робіт у 2011-2014 роках оновлення навігаційної апаратури, бортовий комп'ютер, дисплеї та інше оснащення за прикладом словацьких MiG-29AS.

МіГ-29 повітряних сил Польщі (фото: Siły Powietrzne)
МіГ-29 повітряних сил Польщі (фото: Siły Powietrzne)

Ще 12 МіГ-29, які були отриманні від Німеччини у 2004 році (Люфтваффе на той час мала 13 машин, але одну поставили у музей) та ще п'ять машин від Чехії значну модернізацію не проходили. Більше того, ці "німецькі" МіГ-29 дійсно мають граничний ресурс експлуатації, бо їх планувалось списати ще у 2012 році, й частину літаків від Німеччини все ж таки списали.

Таким чином Україна, скоріш за все, має отримати у більшій кількості саме ці машини, які не проходили значну модернізацію і про "десяток" яких повідомив президент Польщі. Водночас перші чотири машини цілком можуть бути з тих, які пройшли масштабнішу модернізацію й аналогічні MiG-29AS.

Водночас передача "німецьких" МіГ-29 означає те, що Варшава має отримати дозвіл на реекспорт від Берліна. А це вже є доволі цікавим аспектом, бо передбачає участь не тільки Польщі, але й Німеччини у посиленні Збройних Сил України винищувачами.

Німецький МіГ-29
Ще німецький МіГ-29 у 2001 році, який буде переданий до Польщі через декілька років (фото: US DoD)

Зазначимо, що Словаччина також оголосила про передачу своїх винищувачів до України, але поставила умову, що вона має бути синхронною з Польщею. При цьому мова йде про 11 машин, які вже виведені з експлуатації та можуть бути передані одразу.

Читайте також: Втрачений MQ-9 Reaper знаходився впритул до головної бази РФ у окупованому Криму (відео)