Попри те, що зараз США є беззаперечним лідером у темі підводних човнів вже близько 70 років, Китай дуже близько підібрався до першого місця. При цьому не лише за рахунок більших виробничих потужностей, а й технологічної переваги, яка завжди була виправданням меншої кількості західного озброєння.
Як пише для Broadside відомий фахівець H I Sutton, достатньо поглянути на вже серійні китайські підводні човни для того, щоб розпрощатися з думкою про те, що китайці можуть лише копіювати. Наприклад, китайський серійний підводний човен Type 039C Yuan, який є першою серійною стелс-субмариною. Вона має спеціальну форму корпусу, яка забезпечує малопомітність проти сонарів.
Читайте також: Велика Британія системою "Гладіатор" перевірила, що її ППО не витримає 160 ракет, як було по Україні 24 лютого 2022 року

І звісно можливо апелювати, що першими таке рішення ще у 90-х планували використати шведи на нових A26, які також відомі як клас Blekinge. Але аспект у тому, що перша така шведська субмарина з'явиться не раніше 2027 і таких поки замовлено лише дві. Аналогічне рішення прийнято й на німецький Type 212CD, перші з яких встануть у стрій ВМС Норвегії на рівні 2029 року.

Ще один приклад - Type 041 Zhou, яка не лише має Х-подібні кормові рулі, а й нове компонування силової установки. Формально вона дизель-електрична, але у ролі допоміжної силової установки має невеликий ядерний реактор. Саме такий варіант оснащення вбачається більш ефективним ніж використання двигунів Стерлінга, як на вже згаданих Type 039.
Але Китай зараз дуже активно експериментує з підводними човнами, при цьому не маленькими дронами, а повноцінними підводними апаратами. І лише відомих - більше ніж у будь-якій країні світу, включно з США. Наприклад, у Гуанчжоу зафіксовано будівництво найбільшого у світі підводного бойового дрона довжиною близько 45 метрів та шириною 5 метрів.

Як зазначає аналітик, Китай за останній час спустив на воду та випробував п'ять різних експериментальних чи нетрадиційних підводних човни. У той самий час інші виробники підводних човнів - жодного. А такі експерименти є єдиним дієвим засобом перевірки ідей.
Водночас зараз найбільш передовими дослідженнями у галузі підводної війни є підводний зв'язок та квантова навігація, а також нове покоління озброєння. Як вважається зараз США знаходяться попереду у цих сферах, але чи довго буде тривати така перевага - дискусійне питання.
На додачу Китай просто будує підводні човни швидше. За 12 місяців Китай спустив на воду одразу чотири багатоцільові атомні підводні човни Type 093, класу Shang. Вочевидь мова йде про Type 093B, які будувались одночасно на суднобудівному заводі Bohai та були спущені у 2022-2023 роках. І це не рахуючи інших підводних човнів.

І Китай продовжує розширення виробничих потужностей для одночасно будівництва ще більшої кількості субмарин поки у США відчувають проблеми з будівництвом двох на рік. Також варто нагадати, що CSIS на картинках пояснив, чому США у катастрофічному положенні у протистоянні з Китаєм на Тихому океані саме через астрономічний розрив у можливостях суднобудування.
Читайте також: У Кореї нагадали про намір відмовитись від американських двигунів на KF-21 та показали концепт винищувача шостого покоління