Бойові частини її ракет за силою ударної хвилі наближаються до атомних та мають потужну запальну дію. Ці БЧ термобаричні й за силою фугасної дії набагато потужніше БЧ з традиційною вибухівкою, а ракети у 2,5 рази більш далекобійні, ніж у попередньої ТОС-1А. А тут ще згадалися плани Росії щодо насичення військ РХБЗ системами ТОС-1А, тому я вирішив, що про це необхідно написати - з огляду на детальні публікації по цій темі у російських ЗМІ.
ТОС-2 – розвиток ТОС-1А з перенесенням основних засобів на колісне шасі та впровадженням нових елементів. БМ доповнена краном для перевантаження ракет, використовується нова СУВ тощо.
Читайте також: Росія хоче воювати швидко і автоматизує управління військами: ворог робить, ми - дискутуємо
Дослідні системи ТОС-2 проходять випробування, у т.ч. у військах. ТОС-2 були задіяні у СКШН "Кавказ-2020", де використавши ракети ТБС-М3 підтвердили розрахункові характеристики дальності та могутності.
Невдовзі на озброєння ЗС Росії намічено прийняти ТОС-2. Крім того, намічена модернізація наявних систем ТОС-1А "Солнцепёк".
У листопаді 2020 р начальник військ РХБЗ I. Кирилов повідомив, що ТОС-2 прийняті у дослідно-військову експлуатацію. За її висновками вирішуватиметься питання прийняття системи на озброєння. У лютому 2021 р "Ростех" повідомив щодо підготовки нового етапу перевірок. Зараз НВО "Сплав" та "Мотовилихинские заводи" готують ТОС-2 з новими ракетами до державних випробувань у 2021 р.
Кирилов також повідомив, що ОПК доручена розробка проекту модернізації ТОС-1А з метою підвищення бойових характеристик. Модернізована БМ ТОС-1А збільшить захист від ПТ озброєння. Також намечено скоротити час на перехід у бойове положення та відкриття вогню. Нова ракета збільшить дальність (з нинішніх 6 км до 15 км) та влучність стрільби, зросте площа враження. Це дозволить вражати ціль з меншою витратою ракет.
Оновлення ТОС-1А почнеться на етапі виробництва. Нові БМ отримуватимуть нові компоненти. Далі стартує також модернізація наявних БМ у військах. Їх оновлюватимуть при плановому ремонті.
Росія реалізує заходи, що мають забезпечити кількісне та якісне зростання парку вогнеметних систем ЗС РФ
Після випробувань ТОС-2, вона надійде на озброєння СВ та піде у серію разом з новими ракетами, які використовуватимуться також на модернізованих ТОС-1А. Повідомлялося, що перші серійні ТОС-2 надійдуть у Південний ВО. До 2025 р усі вогнеметні б-ни та роти Південного ВО повністю перейдуть на них.
Це дозволить збільшити мобільність та краще адаптувати БМ до умов регіону. У інших округах ТОС-1А залишаться. Можливо, надалі їх доповнюватимуть ТОС-2, за рахунок чого вдасться підвищити гнучкість застосування. Врешті, у військах РХБЗ буде 2 типи сучасних вогнеметних систем зі своїми перевагами та високою мірою уніфікації – за бортовою апаратурою, ракетами тощо.
Головні наслідки двох проектів будуть пов'язані з новою НКР, дальність стрільби якої буде доведена до 15 км. Це дозволить атакувати цілі, що знаходяться далі та знизить вірогідність враження вогнем у відповідь. У цьому ТОС-1А та ТОС-2 мають переваги перед старими ТОС-1 та ТОС-1А.
Зараз у СВ впроваджується ЕСУ ТЗ, здатна ефективно контролювати роботу артилерії. ТОС-2 та ТОС-1А теж будуть інтегровані у ЕСУ ТЗ, що дозволить прискорити підготовку до стрільби та підвищити влучність. Можливість підключення до закритого сегменту передачі даних дозволить встановлювати зв'язок аж до вищого командування.
У які ж формування увійдуть ТОС-1А та ТОС-2, та у якій кількості?
У арміях (ЗА та ТА) з'являться підрозділи ТОС-1А. Залп 1 їх БМ може знищити усе на площі 4 кв. км. Успішний досвід застосування у Сирії призвів до рішення МО Росії наситити ними війська РХБЗ. А раніше вважалося, що для боротьби з тероризмом вистачає 1 роти ТОС-1А на усі ЗС РФ.
МО повідомило, що у кожному окрузі (ВО) у складі окр. бригади (Обр) РХБЗ з'явиться важкий вогнеметний б-н з 9 БМ ТОС-1А, а у кожній армії у складі окр. полку (Оп) РХБЗ – важка вогнеметна рота з 3 БМ. У 2018 р ЗС мали 5 окр. бригад та 10 полків РХБЗ. Усього у війська надійде понад 70 ТОС-1А.
ТОС-1А використовуватимуться для вогневої підтримки штурмових підрозділів. Рухаючись у бойових порядках військ, ТОС-1А зможуть залпами знищувати укріплення та бронетехніку супротивника.
У вогнеметному взводі 1 БМ та 2 ТЗМ. БМ ТОС-1А має базу танка Т-90 з пакетом із 24 направляючих для 220-мм НКР з термобаричною БЧ. У поверхні цілі вибухова речовина БЧ змішується з повітрям та запалюється. Після об'ємно-детонуючого вибуху вогняний смерч поширюється місцевістю, проникає в укриття. Його вражаючі чинники – висока температура та ударна хвиля. Після детонації тиск різко підіймається, а потім швидко падає.
Підсумовуючи дані низки статей та інших джерел, потрібно відмітити.
ТОС-1 прийнята на озброєння у 1988 р. БМ мала базу Т-72, 30 220-мм направляючих, дальність стрільби до 3,5 км. ТЗМ була на шасі КрАЗ. ТОС-1 застосовували у Афганській війні, у горах, з грудня 1988 р до лютого 1989 р, та у 2-й Чеченській війні, у березні 2000 р, де вони показали високу ефективність. Повідомлялося щодо їх застосування сепаратистами на Донбасі у січні 2015 р. Недоліками ТОС-1 були мала дальність стрільби, великі розміри, незахищеність направляючих та ТЗМ. ТОС-1 мала невисоку мобільність на шляхах, де БМ доводилося транспортувати трейлерами.
ТОС-1А була прийнята на озброєння для заміни ТОС-1 у 2001 р. Кількість її направляючих зменшили до 24, а їх пакет захистили бронею проти куль. Дальність стрільби збільшили до 6 км, впровадили нову СУВ, а ТЗМ створили на базі Т-72.
ТОС-1А РФ дислокуються у Сирії, у т.ч. для охорони авіабази Хмеймим та застосовувалися сирійськими військами при звільненні Пальміри; вони використовувалися Азербайджаном по території Карабаху у 2016 та 2020 роках, а ЗС Іраку застосовували їх у боях. Недоліком ТОС-1А вважали слабку броню пакету. Також, ТОС-1А (як й ТОС-1) має вузьку сферу застосування – локальні конфлікти та контртерористичні операції, а у масштабних бойових діях програє РСЗВ у дальності стрільби.
ТОС-2 ще випробовується. БМ має колісне 6х6 шасі "Уралу" з броньованою кабіною та має кран (тому немає потреби у ТЗМ). Кількість направляючих БМ зменшили до 18, а броню пакету посилили. Дальність збільшили до 15 км, підвищили влучність та ефективність БЧ, замінили СУВ.
ТОС-2 та ТОС-1АМ будуть позбавлені частини недоліків ТОС-1А. У обох систем дальність та ефективність зросте, що підвищить шанс на виживання, а у ТОС-2 зросте й мобільність. А головне – для ТОС-2 та ТОС-1АМ розширили сферу дій до участі у масштабних загальновійськових операціях. Намічено наситити війська РХБЗ системами ТОС-2 до 2025 р.
Зараз ЗС мають 5 Обр РХБЗ (27-ма, 28-ма, 29-та, 16-та та 1-ша мобільна). Також є 12 Оп РХБЗ (6-й та 20-й Західного ВО; 39-та та 40-й ЗА Південного ВО; 2-й та 10-й ЦВО; 25-й, 35-й, 26-й та 19-й Східного ВО, а також 4-й ЧФ та 9-й розвідки з у ЦВО). До того ж є 70-й окремий. вогнеметний б-н Східного ВО.
Полків РХБЗ не мають лише 20-та ЗА ЗВО та 49-та ЗА Південного ВО та мабуть вони будуть сформовані. Але не усі бригади та полки РХБЗ мають вогнеметні б-ны з ТОС-1А. Відомо, що вони є у 1-й, 16-й та 37-й бригадах, а також у 10-му, 35-му та 40-му полках. За деякими даними вони є й у 28-й Обр та 6-му Оп.
Вогнеметний б-н має 3 роти (2 вогнеметні та важку вогнеметну). У вогнеметній роті 540 ручних вогнеметів та 9 БМО-Т/МТ-ЛБ/БТР. Важка вогнеметна рота на ТОС-1А має 3 взводи (по 1 БМ-1 та 2 ТЗМ-Т), у роті 3 БМ-1, 6 ТЗМ-Т та 1 МТ-ЛБ. Структура важких вогнеметних б-нів з ТОС-2 ймовірно буде як у б-нів з ТОС-1А, але у роті може бути не 3 БМ, а 4 (як на параді у 2020 р).
Важкі вогнеметні б-ни з ТОС-1А та БМ ТОС-2 випробовувалися на навчаннях. На СКШН "Центр-2019" був сформований важкий вогнеметний б-н з ТОС-1А (4 роти з 12 БМ-1). Це втричі збільшило вогневу міць військ РХБЗ ЦВО. Б-н був наданий 90-й ТД на напрямі головного удару та виконав своє завдання.
У американському часопису The National Interest систему ТОС-2 назвали "страхітливою".
А на СКШН "Кавказ-2020" застосували ТОС-2. Вогнем НКР ТБС-М3 з підвищеною енергетикою вони знищили колони бронетехніки. Також, звідний вогнеметний б-н Південного ВО (3 роти з 9 БМ-1) знищив мотопіхотний б-н.
Війська РХБЗ Росії у 2027 р можуть включати 5 Обр та 12 Оп РХБЗ. У т.ч. у Південному ВО може бути 1 Обр та 3 Оп (18-24 БМ ТОС-2); у ЗВО – 1 Обр та 3 Оп (18 БМ ТОС-1АМ), у ЦВО – 1 Обр та 2 Оп (15 БМ ТОС-1АМ); у Східному ВО – 1 Обр та 4 Оп (21 БМ ТОС-1АМ). Усього СВ з урахуванням 1-ої Обр та 70-го окр. б-ну зможуть мати 84-90 БМ (18-24 ТОС-2 та 66 ТОС-1АМ).
У кожному окрузі може бути 1 штатний важкий вогнеметний б-н (3 роти) та 1 збірний (2-4 роти). Такий б-н знищить усе на площі 36 кв. км. Його можна буде надати дивізії на головному напрямі, та різко посилити її вогневу міць. А проти України може бути розгорнуто до 4 таких б-нів (18-24 БМ ТОС-2 та 18 ТОС-1АМ) з Південного ВО та ЗВО.
У американському часопису The National Interest систему ТОС-2 назвали "страхітливою". Правда це проросійський часопис, який регулярно намагається злякати США новими російськими озброєннями. Так що, нас лякають? З іншого боку, багато країн, у т.ч. США, відмовилися від використання вогнеметної зброї, як "варварської ". А з третього боку, ТОС-2 та модернізовані ТОС-1А дійсно можуть стати дуже небезпечними системами. Але чи це так? Це питання дуже серйозне та потребує уточнення, а дії Росії – протидії.
Олексій Яровий, спеціально для Defense Express
Читайте також: Армія РФ намагається об’єднати у єдину систему управління танки та артилерію