Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба 19 жовтня 2022 року давав брифінг спільно з главою МЗС Греції Нікосом Дендіасом. Під час брифінгу Кулеба повідомив дві речі: 1) Греція таки почала передачу БМП-1 для ЗСУ, і 2) Греція "опрацьовує запит України" на поставку "засобів протиповітряної оборони", пише Ліга.нет.
Якщо із БМП-1 наче все уже зрозуміло, то питання з можливою поставкою засобів ППО від Греції – цікаве і заслуговує на окрему увагу. Якщо заглянемо в довідник The Military Balance за 2021 рік, то побачимо – грецькі збройні сили мають в своєму розпорядженні доволі значну кількість засобів ППО радянського та західного виробництва, котрі зараз використовують ЗСУ для захисту нашого неба. Інша справа – що з того Греція буде реально готова нам передати.
Читайте також: Польща має модернізовані Osa-P, і їх могли отримати ЗСУ для знищення Shahed-136
Зокрема, частини протиповітряної оборони Сухопутних військ Греції мають в своєму розпорядженні 7 батарей MIM-23B I-Hawk, 21 комплекс 9K331 Тор-M1, 38 радянських ЗРК малої дальності 9K33 "Оса-АКМ", 54 комплекси малої дальності LeFlaSys німецького виробництва на шасі HMMWV. Також – неназвана кількість ПЗРК FIM-92 Stinger та аж 523 одиниці ЗУ-23-2.
Частини протиповітряної оборони в складі ВПС Греції оснащені так - 6 батарей MIM-104 Patriot; 4 ЗРК С-300ПМУ1, 9 комплексів Crotale NG/GR; 4 ЗРК 9K331 Тор-М1 та 20 комплексів Skygaurd з ракетами RIM-7M. І також – 59 зенітних гармат типів Rh-202 та Artemis-30.
Греція постійно знаходиться в стані конфронтації із Туреччиною, воєнно-політичне протистояння обох країн може перерости в збройний конфлікт. Відповідно, влада Греції навряд чи наважиться передати Україні настільки вагомий комплект засобів ППО, який потім обов’язково "залетить" в заголовки новин. Наприклад – весь комплект наявних С-300, чи всі 30 одиниць Тор-M1 чи всі "Оса-АКМ" радянського виробництва.
Але можемо припускати та сподіватись, що якщо Афіни таки ухвалять рішення допомогти нам засобами ППО, то це будуть "точкові" поставки, які зіграють свою важливу роль в захисті українського неба. Наприклад, ракети чи комплектуючі до ЗРК радянського виробництва, або ж – до ЗРК західного виробництва, до прийому яких готуються Повітряні Сили ЗСУ. Ну і також – частину свого парку ЗУ-23-2, котрі зараз як ніколи потрібні для боротьби з іранськими "дронами-камікадзе".
Читайте також: Інший шлях оновлення ППО України: модернізація ЗРК "Оса" з IRIS-T та AIM-9X