xcounter
#

Як Ліван в 2017 році відстрілявся по ІДІЛу снарядами M712 Copperhead, і що в цій історії може бути для нас актуальне

5031
  Ліванські урядові війська ведуть стрільбу по бойовикам ІДІЛу із гаубиці M198, 2017 рік, фото з відкритих джерел
Ліванські урядові війська ведуть стрільбу по бойовикам ІДІЛу із гаубиці M198, 2017 рік, фото з відкритих джерел

Як виглядає актуальна практика застосування цих керованих боєприпасів часів "Холодної війни", та чому на це варто звернути увагу

В одній з наших публікацій ми розповідали про те, що бійці ЗСУ застосували на Курщині американський керований снаряд M712 Copperhead "родом" з 1970-х років, і там також згадували заодно, що такого типу боєприпаси урядова армія Лівану використовувала в 2017 році в боях проти бойовиків ІДІЛу.

А в цій публікації ми хочемо дещо розгорнутіше поговорити про використання раритетних Copperhead в ліванській армії, і які практичні висновки ця історія може дати для нашої поточної практики. Тим більш, що варто виключати можливість того, що ті самі M712 Copperhead можуть отримати більше поширення в Силах оборони України.

Читайте також: Снаряди для ЗСУ на початку 2023 року затримались на 2 місяці, Пентагон в цьому винить "проблеми по контракту" з Deutche Bahn
M712 Copperhead, фото - US Army

Тут ми можемо опиратись на відповідну публікацію від порталу The War Zone за 30 червня 2019 року, в якій ми можемо прочитати наступні деталі.

Для початку слід окреслити, що про використання M712 Copperhead в урядових військах Лівану в 2017 році можна судити лише за дотичними даними.

Вперше мова про використання таких боєприпасів від США в ліванській армії пішла на початку 2018 року, коли американське посольство в Лівані оголосило про передачу збройним силам цієї країни пакету оборонної допомоги, в який входило 827 керованих снарядів Copperhead, вісім БМП Bradley та 200 автоматичних гранатометів Mk 19, для відновлення запасів, витрачених в ході боїв проти бойовиків ІДІЛу.

(на відео – процес підготовки до стрільби M712 Copperhead в Армії США часів "Холодної війни")

При цьому заявлена вартість пакету цієї допомоги склала усього 112 мільйонів доларів, із яких на самі снаряди Copperhead припало тільки 1,4 мільйона доларів або ж по 1700 доларів за одиницю, що є парадоксально низьким показником, навіть якщо з поправкою на те, що це був підрахунок по залишковій вартості. Бо збереглись дані, що за часів «Холодної війни» собівартість виробництва керованих снарядів M712 складала 70 тисяч доларів за одиницю.

Далі варто деталізувати, що армія Лівану використовувала свій запас по M712 Copperhead в ході операції Fajr al Jouroud, яка тривала з 19 по 31 серпня 2017 року, і в ході якої було відстріляно "кілька сотень" таких боєприпасів. Для стрільби могли використовуватись буксирувані гаубиці M114A1 та M198, і також САУ типу M109, які на той момент були на озброєнні урядової армії Лівану, як виглядав процес ведення вогню з використанням M712 Copperhead, можемо побачити на відео нижче:

При цьому невідомими лишаються дві важливі деталі. Перша з них – для стрільби снарядами M712 Copperhead можуть використовуватись два режими:

  • «класичний» по балістичній траекторії, де органи управління на боєприпасі розкриваються за 3 кілометри від заданої точки влучання, і саме на цій відстані відбувається підсвітка цілі лазером;
  • «плануючий», тобто коли нема можливості повноцінно використовувати лазерний промінь для наведення на ціль (через погодні умови наприклад), тому снаряд летить по цілі по суті як плануюча керована авіабомба.

Так от, якраз відкритим лишається питання, який із цих двох режимів переважно використовували ліванські військові для стрільби по бойовикам ІДІЛу.

Ну і друга деталь, яка пов’язана із фактичною точністю стрільби. Якщо виходити із офіційно заявлених даних, то в рамках своєї операції ліванські військові знищили усього 150 бойовиків, при цьому середньодобовий відстріл по M712 Copperhead складав мінімум 67 одиниць, тобто явно були проблеми із ефективним використанням таких боєприпасів у ході бойових дій.

Тим не менш, із вищеописаного матеріалу випливають наступні висновки, які можуть бути актуальні для воюючої України на даний момент. Певна незначна кількість керованих снарядів M712 Copperhead може ще лишатись у розпорядженні США, і ці боєприпаси можуть обліковуватись по парадоксально низькому показнику залишкової вартості.

Ну й окрім того, практика показує, що M712 Copperhead є достатньо гнучкими для використання за будь-яких умов.

Читайте також: Французи показали, як їх нова ПКР SM40 Exocet битиме по китайському крейсеру Type 055, і тут два варіанти