Командувач угрупуванням ВМС Франції у Червоному морі віце-адмірал Еммануель Слаарс заявив, що французький фрегат Languedoc в грудні 2023 року відбив кілька атак дронів-камікадзе та інших БПЛА, які були випущені угрупуванням "Ансар Аллах", вони є ж єменські хусити для ударів по судноплавсу в регіоні.
Для відбиття атак французький фрегат використовував дороговартісні зенітні ракети Aster 15, кожна з яких коштує мінімум 1,1 мільйона доларів. Таку витрату ресурсів французькі військові вважають виправданою, оскільки потрібно рахувати не тільки вартість ракети, але й також і вартість об’єкта, який вдалось захистити, пише в своїй публікації Defense News.
Читайте також: Єменські хусити мають навіть П-15 і конвертовані С-75, але більшість ракет від Ірану
Як зазначають автори цього порталу, французький віце-адмірал Слаарс наголосив, що британський есмінець HMS Diamond у водах Червоного моря для збиття дронів єменських хуситів також використовував ці самі ракети Aster 15 (дальність пуску до 30 км, стартова маса 310 кг, швидкість польоту - 3 Мах).
В свою чергу, екіпаж французького фрегата Languedoc при виконанні завдань протиповітряної оборони та застосуванню дороговартісних Aster 15 виходив із наступної логіки. Цей корабель виконував патрулювання автономно, в рамках завдань, поставлених від керівництва ВМС Франції. При цьому передбачалось, що фрегат має в першу чергу супроводжувати судна під прапором Франції або ж "судна з французькими інтересами".
Водночас, при безпосередньому збитті єменських БПЛА екіпаж фрегата Languedoc виходив із того, що напад відбувається на сам корабель. І що на екрані РЛС не обов’язково може бути саме дешевий дрон-камікадзе вартістю всього в кілька десятків тисяч доларів, що це може бути і складніший дрон-розвідник. Але якщо цей розвідувальний БПЛА збити вчасно, то можна уникнути більш масштабного нальоту на сам фрегат та/або цивільне судноплавство в регіоні.
Від Defense Express додамо, що наведене вище повідомлення є показовим та важливим одразу з двох ракурсів. Перший і найважливіший – виходить, що військові країн Заходу поступово відходять від концепції, за якою треба рахувати лише вартість повітряної цілі та вартість засобу для збиття, і тепер починають рахувати і цінність об’єкта, який вдалось захистити.
Другий ракурс – крім високої вартості, Aster 15 може мати і доволі довгий цикл виробництва, аж до 40 місяців. У всякому випадку, саме про таку тривалість циклу виготовлення ракет сімейства Aster йшлось на початку лютого 2023 року, і про "морську" Aster 15, і про "сухопутну" Aster 30 до ЗРК SAMP/T.
Читайте також: До реальних бойових лазерів ще дуже далеко: у ВМС США призвали дивитися на проблему реалістично