За 18 місяців, тобто з вересня 2023 року по квітень 2025 року в Росію з Північної Кореї морським транспортом було доставлено до 6 мільйонів артилерійських боєприпасів, тобто 152-мм та 122-мм снаряди до ствольної артилерії та 122-мм реактивні снаряди.
Дані від OSINT-дослідників вказують на те, що для доставки настільки величезної кількіості артилерійських боєприпасів з КНДР для РФ знадобилось усього 64 рейси морського транспорту. Ця історія буде не тільки про те, як ці снаряди дали армії РФ відповідну щільність вогню на фронті, але й також про один малопомітний, але важливий аспект.
Читайте також: Білорусь модернізує С-125 на шасі Т-55 для Куби, і це не тільки вигода для режиму Лукашенко

Якщо конкретніше, то авторитетний британський аналітичний центр RUSI у своїй новій публікації з посиланням на дані дослідницької групи OCS підняв питання по північнокорейським снарядам для російської армії, зокрема як поставки боєприпасів вплинули на ситуацію на ситуацію на фронті.
Загальний ефект впливу від цих поставок можна окреслити так: якщо брати проміжок саме по згаданим вище 18 місяцям, то ці поставки склали від 29 до 40% усього снарядного арсеналу армії РФ та дали агресору приріст в середньому +7400 пострілів артилерії на добу.
Далі автори RUSI наводять таблицю із середніми показниками інтенсивності артилерійського вогню російських військ у війні проти України, і там ми зможемо побачити зокрема піковий показник аж в 40 тисяч снарядів за добу протягом листопада-грудня 2024 року.
Підрахунки показують, що якби Росія не отримувала снаряди від Північної Кореї, то показник був би максимум 13 тисяч пострілів артилерії на добу. Це все рівно більше, аніж в України, але було б точно недостатньо для ведення наступальних операцій в 2024 році.
Доволі показовим виглядає темп проведених поставок: у жовтні-грудня 2023 року з КНДР до РФ було 18 рейсів суден із снарядами, що співпадає з початком російського наступу під Авдіївкою, згодом інтенсивність перевалки стабілізувалась від 6 до 3 морських рейсів зі снарядами на місяць, але в лютому 2025 року було чотири судна із артилерійськими боєприпасами.

Також треба окреслити, що показник поставлених артилерійських боєприпасів виглядає дещо приблизним. Дослідники OSC змогли порахувати, що загалом обсяг поставки склав орієнтовно 15.8 тисяч стандартних морських контейнерів, в які можуть вміститись від 4,2 до 5,8 мільйонів артилерійських боєприпасів. Але конкретну номенклатуру по видам та кількості снарядів порахувати не вдалось.
Від Defense Express тут хочемо виділити важливий, але малопомітний момент – російський та північнокорейський диктаторський режими зуміли показати просто небачену синхронізацію своїх логістичних зусиль, що перевалити стратегічно визначальний обсяг снарядів. І це все при тому, що транспортні потоки між РФ та КНДР до 2022 року були по суті на рівні статистичної похибки. Це – важливий урок, який варто врахувати щодо подальших форм можливої підтримки від Заходу для України.
Читайте також: Що зараз по ракетам "Скад" на 500 км та 700 км, які Північна Корея постачала в Сирію, бо Ізраїль знищив не все