xcounter
#

Чим атака на Новоросійськ важлива для контрнаступу ЗСУ на Півдні, і чи буде нова "бавовна"

8211
Пошкоджений десантний корабель ВМФ РФ "Оленегорский горняк" в акваторії Новоросійська, 4 липня 2023 року, зображення з відкритих джерел
Пошкоджений десантний корабель ВМФ РФ "Оленегорский горняк" в акваторії Новоросійська, 4 липня 2023 року, зображення з відкритих джерел

Або чому сьогоднішня атака катерами-камікадзе є особливо важливою одразу з кількох ракурсів

День 4 серпня 2023 року є важливим для України одразу з кількох причин. Сили оборони України провели результативну атаку на російський порт та військово-морську базу Новоросійськ, що досі вважався "тиловою" для ворога.

Наші катери-камікадзе вкотре показали революційність своїх характеристик, оскільки зуміли пройти дистанцію мінімум в 700 км, і тут ніяк не зуміли завадити морська авіація та кораблі, засоби фізичного захисту та станції РЕБ рашистів. Ну і врешті – ледь чи не "в прямому ефірі" наші захисники здобули переконливу перемогу в черговому бою на морі, суттєво пошкодивши російський десантний корабель "Оленегорский горняк", і з певною ймовірністю потопивши протидиверсійний катер "Суворовец".

Читайте також: Іронічна доля десантного корабля рашистів з Північного флоту, що рятувався в Новоросійську від катерів-камікадзе
Пошкоджений десантний корабель ВМФ РФ "Оленегорский горняк" в акваторії Новоросійська, 4 липня 2023 року, зображення з відкритих джерел

Під удар потрапила логістика ворога

Будь-яка перемога наших захисників у протистоянні з рашистами завжди є значущою і радісною. Але от у випадку із сьогоднішньою атакою на Новоросійськ варто окремо виділити кілька дуже важливих моментів, які можуть бути на перший погляд не очевидні. Але які мають своє значення на стратегічну перспективу у війні проти РФ.

Для початку наголосимо, що найпізніше з осені минулого року росіяни використовують Новоросійськ як перевалочну базу для доставки військових вантажів морським транспортом до портів тимчасово окупованих Бердянська та Маріуполя, як транспортний засіб використовувались переважно саме десантні кораблі ВМФ РФ (орієнтовно 10 в строю у Чорному морі).

Невідомий катер-камікадзе заходить в атаку на російський БДК проекту 775, осінь 2022 року, ілюстративний рендер від H I Sutton

Тому цілком можемо припускати, що коли Сили оборони України планували набіг на Новоросійськ, то пріоритетною ціллю для атаки була саме ця ворожа лінія постачання морем, котра має своє значення в контексті перебігу боїв на Півдні України.

Відповідно, можемо редукувати, що сьогоднішній удар по Новоросійську є в чомусь продовженням стратегії виснаження логістики РФ, яку до цього ЗСУ вели переважно на суходолі.

Наступною ціллю можуть бути ракетоносії

Говорити про те, що атака була спрямована саме на логістичні лінії росіян, можемо говорити й на основі одного із супутникових знімків, котрий оприлюднив OSINT-аналітик MT_Anderson.

Кораблі ВМФ РФ в Новоросійську, зокрема два носії ракет "Калибр" та один десантний корабель проекту 775, 2 серпня 2023 року, джерело - MT_Anderson

Цей знімок показує зокрема, що станом на 2 серпня 2023 року в Новоросійську було зосереджено лише 2 із 9 наявних в строю ЧФ РФ носіїв ракет "Калибр", водночас – було зосереджено одразу два великі десантні кораблі проектів 11711 та 775 (очевидно, той же "Оленегорский горняк"), і як мінімум одне формально цивільне судно, яке РФ теж використовувало для доставки військових вантажів.

Але тут також варто враховувати, що і за даними з відкритих джерел, рашисти доволі часто використовують саме Новоросійськ як позиційний район для розміщення більшості (якщо не всіх) кораблів та субмарин з ракетами "Калибр". Тому цілком ймовірно, що повторна атака через якийсь час буде спрямована саме на морські ракетоносії РФ.

Морський дрон-камікадзе Magura V5, липень 2023 року, стоп-кадр з репортажу CNN

Катери-камікадзе стають все більш досконалими

В контексті сьогоднішньої атаки на Новоросійськ також можемо говорити і про те, що ця подія стала гарною "обкаткою" для наших морських дронів.

Як виявилось, ця зброя може не тільки бити на максимальну заявлену дальність до 800 км, але й також – що бортова апаратура дозволяє навіть на такий дистанції передавати зображення з оптико-електронної станції на станцію управління, і що при цьому засоби російської РЕБ не здатні цьому завадити. Втім, як і проблеми з можливою нестабільністю роботи Starlink як найбільш доступного для Сил оборони України засобу супутникового зв’язку.

Рашистська портативна РЛС, що начебто здатна засікати катери-камікадзе Сил оборони України на дистанції до 6 км, зображення з відкритих джерел

Окрім відмінних ходових характеристик та високого рівня керованості, залучені для атаки на Новоросійськ морські дрони-камікадзе могли також отримати збільшену БЧ (до 450 кг, за деякими даними).

Водночас, слід очікувати, що й російські загарбники також намагатимуться покращити свої засоби захисту в очікуванні нових атак катерами-камікадзе. І тут може бути мова не тільки про нарощення засобів фізичного захисту, як наприклад бонові загородження.

Але й про радіоелектронні засоби захисту також, наприклад – міні-РЛС, якими рашисти вже зібрались захищати "Кримський міст", або ж продовження експериментів з "пересадкою" елементів "сухопутних" станцій РЕБ на ракетні корвети.

Росіяни відпрацьовують варіанти захисту від катерів-камікадзе на одному з кораблів Балтфлоту РФ, липень 2023 року, ілюстративна інфографіка від H I Sutton

Читайте також: Найцікавішим в морському дроні-камікадзе Magura V5 є система управління