xcounter
#

Зенітка на Leopard від Rheinmetall це радше на перспективу, і ось що треба розуміти

3201
Зенітна САУ Gepard із складу ЗСУ, жовтень 2022 року, фото - Bild
Зенітна САУ Gepard із складу ЗСУ, жовтень 2022 року, фото - Bild

Розробка безумовно важлива, питання виникають лише в розрізі платформи

Західна преса пише про те, що концерн Rheinmetall заявив про готовність постачати Україні зенітний танк-"франкенштейн" із модулем Skyranger, базою для якого виступатиме Leopard 1, і котрий зможе боротись із далекобійними дронами та дозвуковими крилатими ракетами ворога.

Сама по собі перспектива звучить захопливо, але якщо розбиратись уважніше, то починають виникати різні специфічні моменти, котрі вказують, що цей зенітний танк-"фракенштейн" - це розробка на перспективу, тривалість якої визначається не тількичасовими затратами на створення самої машини.

Ймовірний вигляд зенітного танка - "франкенштейна" від Rheinmetall, ілюстративна графіка від порталу "Мілітарний"

Почнімо із того, що наведене вище зображення – це навіть не офіційний рендер танка-"франкенштейна" від Rheinmetall, а просто візуалізація ймовірного вигляду машини одного із вітчизняних профільних видань. Тобто можливо, в самому концерні зараз ще перебувають на тому етапі, коли в них є тільки концепція самої машини, але нема навіть розуміння, як вона має виглядати.

Крім того, повідомлення у пресі не дають розуміння по головному моменту – Rheinmetall тут говорить про ініціативну пропозицію, адресовану керівництву України, чи по цьому зенітному танку-"франкенштейну" вже укладено контракт на розробку.

Зенітний танк на базі Leopard 2 із установкою Skyranger 35 на Eurosatory 2024, фото - Rheinmetall

Для ілюстрації – ми раніше згадували, що Rheinmetall покаже зенітний варіант БМП Lynx для Угорщини, може знадобитись і для ЗСУ. На перший погляд, тут мова про "всього лише" адаптацію модуля Skyranger на шасі гусеничної бойової машини піхоти. Однак тут доволі показова картина, що від моменту укладення контракту на 30 мільйонів євро до першої презентації лише макета минуло півроку, тобто там навіть до перших випробувань ще далеко.

Наступний важливий нюанс у цій історії можна сформулювати доволі просто – невже у нас є "зайві" шасі до Leopard 1, щоб виготовляти такі зенітні "фракенштейни"? Безумовно, сам по собі Leopard 1 як платформа є оптимальним, саме на цьому шасі базується зенітний танк Gepard. Але питання саме в кількості доступних Leopard 1, а тут далі виникають одразу два варіанти.

Зенітний варіант Lynx KF41 із установкою Skyranger 35 на Eurosatory 2024, фото - Rheinmetall

Перший – якщо виходити із цієї публікації польського порталу Defence24, то ймовірно на переробку під зенітні "франкенштейни" уже можна виділити кілька десятків Leopard 1 із пула майже в 200 машин, які пообіцяли поставити Україні Данія та Німеччина в рамках колективних зобов’язань. Оскільки виявляється, що доволі часто на цих танках не вдається відновлювати можливо найбільш чутливу складову, а саме – апаратуру управління вогнем.

Другий варіант – можливо, за певний час постане проблема, що боєкомплект 105-мм снарядів до Leopard 1 стане або вкрай обмеженим, або взагалі остаточно вичерпається. І саме тоді для машин цього типу в строю ЗСУ стане окремо актуальним перероблювати на зенітні танки-"франкенштейни".

Зенітний танк Gepard, ілюстративне фото з відкритих джерел