xcounter
#

Серби в 2015 році хотіли танк М-20УП1 як аналог Т-90С і Т-14 "Армата", що в підсумку вийшло

14530
Сербський М-20УП1, зображення ілюстративне
Сербський М-20УП1, зображення ілюстративне

Які відмінності сербський М-20УП1 повинен був мати відносно базового M-84, які загалом характеристики передбачались та чи знайшовся покупець на такий проект

У відкритому доступі можна знайти інформацію про те, що в 2015 році сербська оборонна компанія Yugoimport презентувала проект основного бойового танка М-20УП1. Самі серби цей проект характеризували як прямий аналог російського проекту Т-14 "Армата" і заявляли, що "на виході" їх машина матиме такі ж характеристики, як російський Т-90С.

Базою для такої розробки виступав югославський ОБТ типу M-84, відносно якого сербський М-20УП1 відрізнявся наступними деталями: наявність "безпілотної" башти, подовжені корпус та шасі (сім катків замість шести) та збільшена потужність силової установки (1200 кінських сил проти 780 кінських сил).

Читайте також: Сербські "шушпанцери" чи є сенс піддивитись, що показали у Белграді на наймасштабнішому параді
Сербський М-20УП1, зображення ілюстративне

Розробники з Yugoimport заявляли, що вартість одного М-20УП1 в разі серійного виробництва складатиме 5 мільйонів євро (за курсом 2015 року). До набору озброєння мали входити 125-мм танкова гармата 2А46 із боєзапасом 48 пострілів, 30-мм автоматична гармата в дистанційно керованій турелі та 12,7-мм кулемет.

Автомат заряджання в танку зберігався, екіпаж в три особи мав розміщуватись у ізольованій бронекапсулі, власне як і передбачає ідеологія ОБТ із "безпілотними" баштами. При бойовій масі 45 тонн М-20УП1 повинен був розвивати швидкість до 60 кілометрів на годину, запас ходу мав складати до 550 кілометрів.

Відносно базового M-84S сербський "аналог Армати" повинен був відрізнятись також більш просунутим бортовим радіоелектронним обладнанням. Перша (та поки єдина відома) презентація М-20УП1 відбулась під час оборонної виставки "Партнер-2015" в Белграді.

Сербський М-20УП1, зображення ілюстративне

Якби серби змогли довести до реалізації проект М-20УП1, то це був би по факту перший ОБТ, "з нуля" запущений у виробництво безпосередньо на території Сербії. Оскільки той же М-84 за югославських часів вироблявся на території сучасної Хорватії, на потужностях заводу "Джуро-Джаковіч" у місті Славонскі-Брод.

Але в тому й нюанс, що якщо судити за зображеннями у відкритому доступі, то сербський М-20УП1 не просунувся далі стадії виготовлення дослідного зразка або ж ходового макету. Покупця на проект не знайшлось, а Міноборони Сербії вирішило за краще інвестувати у модернізацію парку наявних M-84.

Модернізовані сербські танки M-84SA1, ілюстративне фото з відкритих джерел

Може бути безліч причин, чому проект так і не був реалізований: відсутність інтересу від потенційних замовників або ж наприклад технологічні проблеми у реалізації базових елементів для танка ("безпілотна" башта, дизельний двигун потужністю аж 1200 кінських сил).

В даному контексті варто згадати повідомлення про те, шо у вересні 2024 року президент Сербії заявив про "перше або друге місце" по танкам у Європі, та він не надто далекий від правди, тобто що сербське керівництво свої амбіції в сегменті танкового озброєння вирішило реалізовувати іншим чином.

Також варто згадати і про нереалізований сербський проект зразка 2021 року, який передбачав створення легкого танка на базі САУ 2С1 "Гвоздика" з двома варіантами озброєння - 122-мм гармата або ж 105-мм гармата.

Рендер сербського проекту легкого танка LT-H із 122-мм гарматою на базі САУ 2С1 "Гвоздика"

Іван Киричевський, військовослужбовець 413 полку СБС "Рейд", експерт Defense Express

Читайте також: Сербія вперше "засвітила" на МиГ-29, які пророчили Україні, китайського "вбивцю С-400" CM-400AKG