xcounter
#

Щоб робити свої Shahed-136 чи "Герань-2", РФ бере комплектуючі з 7 країн та 22 компаній

3514
Запуск іранського дрона Shahed-136, ілюстративне зображення з відкритих джерел
Запуск іранського дрона Shahed-136, ілюстративне зображення з відкритих джерел

Рашисти локалізували виробництво цих дронів-камікадзе, але все рівно залежать від зовнішніх поставок

У липні 2023 року стало відомо, що Російська Федерація уже почала застосовувати для ударів по Україні дрони-камікадзе Shahed-136, вони ж "Герань-2", виготовлені уже безпосередньо на потужностях російської промисловості.

Однак, аналіз залишків від таких дронів показує, що хоч рашисти і зробили усе, щоб максимально здешевити і масштабувати виробництво цих БПЛА, але РФ все рівно залежить від зовнішніх поставок комплектуючих – імпортувати доводиться понад 100 комплектуючих, які виготовляють сумарно 22 компанії із 7 країн світу. Левова частка виробників цих елементів знаходиться в Китаї, Швейцарії та США, йдеться в дослідженні Conflict Armament Research (CAR).

Читайте також: Армія США в 2024 році хоче мати дрони LASSO, які зможуть знищувати танки
Стартовий блок B-103 з Shahed-136 російського виробництва, липень 2023 року, зображення - Conflict Armament Research

Аналітики CAR наголошують, що назвати цих постачальників поки що не можуть, бо ще не завершили усі процедури по відстеженню, відповідно своїй методології. Але вони вказують, що орієнтовно третина іноземних компонентів, виявлених збитих Shahed-136 або ж "Герань-2" російського виробництва, були виготовлені в проміжок між 2020 та лютим 2022 року, ще 12 компонентів – уже після лютого 2022 року, а усі три елементи виробництва РФ до своїх "літаючих мопедів" – уже протягом січня-березня 2023 року.

Що стосується базових відмінностей Shahed-136, вони ж "Герань-2" російського виробництва від іранського, то тут висновки Conflict Armament Research вцілому ідентичні тому, що уже раніше в одній із своїх публікацій розповідав Defense Express. Тому тут наполегливо рекомендуємо прочитати наш матеріал про п’ять головних відмінностей російського "Шахеда" від іранського.

Блок управління польотом B-101 з Shahed-136 російського виробництва, липень 2023 року, зображення - Conflict Armament Research

Натомість відзначимо, що аналітики CAR заодно зуміли пролити світло на теж важливу деталь – схоже, щоб масштабувати виробництво дронів-камікадзе іранського зразка на своїх потужностях, росіяни навмисно пішли на спрощення виготовлення не тільки елементів корпусу, але й елементів бортової електроніки також.

Це випливає як мінімум із візуального порівняння, яке CAR проводить по відмінностях у зовнішньому вигляді пускового блоку B-103, бортового комп’ютера та інших елементів в блоці управління польотом B-101, ну і деталізація зовнішнього вигляду блоку навігації з використанням модуля "Комета", типового для інших російських БПЛА, також заслуговує на окрему увагу.

Блок навігації B-105 з Shahed-136 російського виробництва, липень 2023 року, зображення - Conflict Armament Research
Читайте також: Росіяни поставили гармати з "Шилки" на БТР-82, але за 2 місяці далі виставок не пішло