xcounter
#

Що це за варіант Х-101, який вміє пускати теплові пастки

14234
Рашистська модифікована Х-101 у версії "Изделие 504АП", листопад 2022 року, зображення з відкритих джерел
Рашистська модифікована Х-101 у версії "Изделие 504АП", листопад 2022 року, зображення з відкритих джерел

Що відомо про це вдосконалення ворожих ракет, і наскільки складним воно є для нашої ППО

У відкритому доступі з’явилось відео, яке демонструє відстріл теплових пасток із російської крилатої ракети Х-101 під час масованого удару по Україні 29 грудня 2023 року. Така картина була незвичною, бо це був перший зафіксований в історії воєн випадок, коли крилата ракета випускала теплові пастки для протидії засобам ППО.

В свою чергу, через незвичність самої події в соцмережах одразу пішли припущення, що росіяни такий "апгрейд" своєї Х-101 провели в останні кілька місяців, коли накопичували ракети та готувались до нової кампанії ударів по Україні. Але тут насправді фігурує серійна модифікація Х-101, яка була створена ще до лютого 2022 року, і такого роду ворожі "изделия" наша ППО вже не раз збивала.

Читайте також: Чи можливо взагалі збити Ту-22М3, навіть якщо є Patriot: пояснюємо на картинках

Якщо детальніше, то тут ми бачимо російську Х-101 у модифікації "Изделие 504АП", про яку раніше уже розповідало Defense Express в окремій публікації. Але зважаючи на актуальність матеріалу, повторимо найбільш важливі тези в цій історії.

Від базового варіанту Х-101 "Изделие 504АП" відрізняється двома важливими деталями – наявністю станції постановки перешкод СП-504 для протидії ПЗРК, та наявністю системи наведення "Отблеск-У" з принципом роботи аналогічним до західних TERCOM та DSMAC, що використовуються на американських КР Tomahawk (іншими словами – для наведення використовується і візуальне зображення місцевості та цілі також).

Датчик системи наведення "Отблеск-У" на збитій рашистській Х-101, січень 2023 року, фото - Командування Повітряних Сил

За деякими даними, вперше у війні проти України модифіковані Х-101, які можуть відстрілювати теплові пастки, РФ застосувала ще у листопаді 2022 року, і це була КР, виготовлена лише в 3 кварталі минулого року. Перше збиття нашою ППО модифікованої Х-101 у версії "Изделие 504АП" було зафіксовано у січні 2023 року.

Ну а вже в лютому цього року Центр досліджень трофейного та перспективного озброєння та військової техніки Генштабу ЗСУ офіційно визнав, що росіяни застосовують модифіковані Х-101, але ворог в цьому не зазнав успіху. Бо факт використання таких ракет не допоміг РФ протидіяти нашій ППО.

Станція постановки перешкод СП-504, яка була виявлена в одній із збитих рашистських КР типу Х-101

Протягом 2021-2022 років, за даними дослідника Петра Бутовскі, російський ВПК виготовив орієнтовно 111 ракет Х-101 у версії "Изделие 504АП". За планами за 2024 рік стратегічна авіація "ВКС РФ" має отримати мінімум 167 ракет такого типу.

З чого випливає, що росіяни вважають для себе за доцільне використовувати тепер саме Х-101 з "апгрейдом", навіть якщо це не є ефективним проти нашого протиповітряного захисту.

Стара та нова камери системи наведення на рашистських Х-101
Читайте також: Російська ракета під польським Замосць кружляла рівно там де стояв німецький Patriot й діє армійська база США