За даними нашого Генштабу ЗСУ, рашисти влітку цього року планують почати серійне виробництво нових крилатих ракет Х-50, щоб уже осінню поновити масовані удари по Україні. Про цю рашистську КР у відкритому доступі вкрай мало даних. Але тут цікаво, що самі росіяни говорять про Х-50 як "спрощений варіант" Х-101, що роботи по Х-50 стартували по факту ще в 1990-х в рамках проекту Х-СД, хоч вперше публічно про цю КР стало відомо лише в 2017 році.
Тут варто згадати й про інший проект російської КР під індексом Х-65, яку можна назвати "спрощеним варіантом" Х-55. Тим більш, що поточний статус цього проекту також невідомий, але не варто виключати, що він може "сплисти на поверхню" під час повномасштабної війни РФ проти України.
Читайте також: Схоже, США вже готові продавати свої далекобійні JASSM-XR на 1800 км, але таке "світить" хіба власникам F-16 чи F-35
У відкритому доступі є такі дані про проект ракет під індексом Х-65, "базою" для якої стала Х-55. Роботи над базовою версією такої КР стартували ще в 1980-х роках, на базі МКБ "Радуга". Задачею було створити ракету повітряного базування лише під "конвенційну" БЧ, яку можна було б відстрілювати як і з стратегічних бомбардувальників, так і з літаків тактичної авіації також.
Це і визначило такі характеристики Х-65 – стартова маса в 1250 кг при масі БЧ в 410 кг, довжина фюзеляжу – 6 метрів, дальність пуску – до 600 км при максимальній швидкості до 840 км/год; спорядження БЧ – "проникаюча" фугасна або касетна.
Як стверджують самі росіяни, наприкінці 1980-х років навіть стартували випробування дослідних зразків Х-65, але (дослівно) "про прийняття цієї ракети на озброєння нічого не було відомо".
Натомість було відомо, що уже в 1992 році те ж МКБ "Радуга" почало роботи над протикорабельною версією Х-65СЭ, яка відрізнялась від "базового" варіанту зменшеною до 280 км дальністю пуску, спорядженням БЧ (фугасно-кумулятивне) при тій же масі в 410 кг, та наявністю радіолокаційної ГСН.
Про Х-65СЭ взагалі відомо лише те, що ця ракета демонструвалась на МАКС-97, а чи вийшла вона на стадію випробувань, і чому не прийняли на озброєння – питання так і залишились відкритими. Але цікаво, що у відкритому доступі залишились зображення лише протикорабельної версії Х-65СЭ, а зображення "базового" варіанту Х-65 - відсутні.
На перший погляд, ракети проектів Х-65 та Х-50 подібні між собою як мінімум візуально. Зважаючи на заявлені характеристики, цілком логічно припустити, що Х-50 могла розроблятись як розвиток проекту Х-65. Тому тут окремо цікаво, як можуть "сплисти на поверхню" напрацювання рашистів по проекту Х-65 – як елемент напрацювань по Х-50 чи як окремий зразок озброєння для тактичної авіації "ВКС РФ".
Читайте також: ПКР Harpoon на експорт коштує вже дороче, аніж найкрутіші NSM, але тут справа уже не в грошах