xcounter
#
Як правильно підготуватися до війни: нові концепції тилового забезпечення

Як правильно підготуватися до війни: нові концепції тилового забезпечення

Інновації на полі бою – не лише зброя. Провідні країни активно адаптують до майбутніх операцій свої служби тилового забезпечення
1485

Боєприпаси на складах не виграють війну. Скільки б не було палива на складах, його не стане від цього більше на передовій. Бо і боєприпаси, і паливо мають бути на полі бою у потрібний час і у потрібному обсязі. За це відповідає логістика, або, якщо більш звично, тилове забезпечення. Тож краще переоцінити значення тилового забезпечення, аніж у відповідальний момент залишитися без життєво важливого обладнання, боєприпасів та палива.

Як саме служби тилового забезпечення зможуть найкраще підтримати військові сили у майбутніх боях?

Редакція журналу Defense Express пропонує своїм читачам конспективне викладення ключових трансформацій, які здійснюються у США. Цей досвід слід враховувати у розвитку і нашої власної армії.

Читайте також: Що вміють мобільні радіолокаційні комплекси розвідки, спостереження та збору інформації "Тайра" та "Харза"

Після багатьох років ведення бойових дій, сконцентрованих на базах передового розгортання, Cухопутні війська США та Корпус морської піхоти нині реалізують оперативну концепцію успішного виконання операцій та ведення військових кампаній на період 2025–2040 років під назвою «Військові операції повного спектра: Еволюція загальновійськових операцій XXI століття» (Multi-Domain Battle, далі — MDB).

«Ми більше не можемо вести бойові дії, маючи «залізні гори» запасів”, — кажуть американські генерали.

"Залізні гори" запасів більше не допоможуть

Концепція MDB передбачає нове бачення бою, нові стратегії та тактики. У зв’язку з трансформацією традиційних зон ведення бойових дій в багаторівневу систему, збройні сили (у американському контексті йдеться про Сухопутні сили та Корпус морської піхоти) повинні розгортатися таким чином, щоб забезпечити синхронізацію з усіма бойовими компонентами.

Перш, ніж відкрити вогонь, треба вжити заходів на випередження — забезпечити розгортання комплекту обладнання бригадного складу, налагодження основних шляхів постачання або відправлення повністю споряджених кораблів для підтримки.

Перш, ніж відкрити вогонь, треба забезпечити розгортання комплекту обладнання, налагодження основних шляхів постачання

Під час MDB можуть проявитися як виняткові можливості, так і слабкі місця. У контексті MDB пріоритетом є підтримка мобільних та експедиційних сил, ефективна підготовка, розуміння своїх вразливих місць; а головне — втілення стратегії функціонування тилового забезпечення в найскладніших умовах.

Способи тилового забезпечення мають бути переосмислені з урахуванням загроз для ланцюга посачання та з огляду на постійні додаткові перешкоди, що створюватиме противник.

Виникає питання: що це означатиме для тиловиків? Головна відповідь така: в умовах MDB ще більш важливим стане належне задоволення потреб військовослужбовців щодо точної кількості необхідного матеріально-технічного забезпечення в потрібних місцях і в потрібний час.

"Ми більше не можемо вести бойові дії, маючи «залізні гори» запасів”, — кажуть американські генерали.

Сьогодні батальйон тилового забезпечення бригади (Brigade Support Battalion, BSB) має запаси на два з половиною дні постачання.

Військова економіка: коли попит перевищує пропозицію

Ключовим елементом концепції MDB є бригадні тактичні групи (Вrigade Сombat Тeam, далі — BCT), які будуть зобов'язані вести дії більш незалежно і з незначними обмеженнями тилового забезпечення. Мобільні формування за типом ВСТ мають функціонувати протягом тижня без постійного поповнення запасів.

Сьогодні батальйон тилового забезпечення бригади (Brigade Support Battalion, BSB) має запаси на два з половиною дні постачання.

Для досягнення поставленої мети — постачання протягом семи днів — армія повинна втричі збільшити можливості BSB або змінити спосіб тилового забезпечення.

Мобільні формування за типом ВСТ мають функціонувати протягом тижня без постійного поповнення запасів.

Тому впровадження BCT чітко визначає проблеми тилового забезпечення — рівень попиту перевищуватиме здатність армії забезпечувати ресурси в умовах нового поля бою.

Зниження попиту повинно бути керівним принципом для усіх видів збройних сил.

Щоб зменшити споживання BCT, військові повинні покладатися на промисловий сектор (або очолити його) для розробки нових способів забезпечення постачання, а також використовувати технології пошарового синтезу (3D-друк), альтернативні джерела води та енергію.

Це дозволить зробити ВСТ більш самодостатніми та зменшує ризик для служб тилового забезпечення.

Використання технології 3D-друку, альтернативні джерела води та енергії дозволить зробити ВСТ більш самодостатніми та зменшує ризик для служб тилового забезпечення

Нові методи — нова інфраструктура

Поле бою вже не є лінійним, тому не може бути лінійним і ланцюг постачання. MDB вимагає еволюції військової логістики і однією з пропозицій є розгалужене тилове забезпечення — складна мережа видів, вузлів, маршрутів постачання й постачальників, які застосовують як традиційні, так і нові методи та забезпечують наявність декількох варіантів тилового забезпечення.

Розгалужене тилове забезпечення створює незалежні, але пов’язані між собою та надійні канали реальної мережі.

Теперішні методи тилового забезпечення, включаючи попереднє постачання запасів, оперативне (бойове) забезпечення за контрактом та підтримку партнерських відносин у галузі, повинні бути інтегрованими в план підтримки.

Концепція MDB орієнтовна на створення високомобільної та адаптивної логістичної інфраструктури, здатної відповідати вимогам до тилового забезпечення.

Зміна організаційної структури військ є необхідними для командування з тилового забезпечення, щоб створити методи, які дозволять здійснювати безперебійне керування виконанням бойових задач з тилового забезпечення на полі бою.

Водночас теперішні методи тилового забезпечення, включаючи попереднє постачання запасів, оперативне (бойове) забезпечення за контрактом та підтримку партнерських відносин у галузі, повинні бути інтегрованими в план підтримки.

"Військовий тил" повного спектра

Концепція розгалуженого тилового забезпечення створить основу для майбутніх операцій, але розробка нового оснащення та інвестування дозволить службам тилового забезпечення працювати в мобільному й резервному режимі та розосереджено, зберігаючи доступ до запасів та спорядження.

У науково-технічному напрямі пріоритетом є створення повітряних та наземних автономних систем розподілу для забезпечення переваги розосередження підрозділів на великих відстанях та витривалість в усіх спектрах.

Завдяки збільшенням інвестицій у спільні можливості тилового забезпечення, такі як стратегічне перекидання, попереднє постачання запасів та здатність до взаємодії з морським базуванням, армія може досягти більших можливостей експедиційного тилового забезпечення.

Майбутні вузлові пункти системи тилового забезпечення мають існувати в декількох спектрах, а не тільки на суші. Отже, армія має продовжувати вдосконалювати можливості флоту для доставки боєздатних сил, які визначаються умовами бойового застосування та розробляти нові маневрові судна підтримки.

У науково-технічному напрямі пріоритетом є створення повітряних та наземних автономних систем розподілу для забезпечення переваги розосередження підрозділів на великих відстанях та витривалість в усіх спектрах.

Захистити солдата — полегшити роботу тиловикам

Підтримку легше надавати захищеному солдату, тому все більше дослідників зосереджують увагу на забезпеченні солдатів та невеликих підрозділів технологіями, які дозволять отримати вирішальну перевагу на полі бою.

Солдат повинен стріляти точніше, швидше рухатися та мати надійний зв’язок.

Підтримку легше надавати захищеному солдату, тому все більше дослідників зосереджують увагу на забезпеченні солдатів та невеликих підрозділів технологіями, які дозволять отримати вирішальну перевагу на полі бою. Солдат повинен стріляти точніше, швидше рухатися та мати надійний зв’язок.

Щоб забезпечити оптимізовану та покращену підтримку солдат у складних умовах, військові науковці вивчають їх когнітивні та фізичні характеристики. Командування оцінює продуктивність солдата шляхом моніторингу й підбору харчування та водного балансу в організмі.

Для надійного та захищеного зв’язку військові використовуватимуть спеціальні датчики, які будуть контролювати активність солдатів, а також засоби розподілення ресурсів.

Науковці працюють над захистом солдатів, створюючи засоби зниження рівня помітності

Науковці працюють над захистом солдатів, створюючи засоби зниження рівня помітності, маскування, розробляють бронежилети та комплексні захисні шоломи для підвищення рівня виживання.

Завдяки екзосеклетним системам покращується мобільність, витривалість та бойова ефективність.

Комплекс зазначених вище заходів суттєво не вплине на зміну системи тилового забезпечення, однак стане важливим кроком до її оновлення.

Штучний інтелект готовий до бою

Розробка комплексної загальної оперативної картини (Common Operational Picture, СОР) передбачає злиття мереж задля забезпечення високого рівня безпеки та синхронізації спільних сил.

Аспект тилового забезпечення СОР повинен включати інноваційне застосування штучного інтелекту з метою підвищення рівня та своєчасності тилового забезпечення, зокрема, прогнозну аналітику.

Технологічні досягнення дозволяють здійснювати прогнозну аналітику в межах платформ з метою автоматичного заповнення СОР тилового забезпечення.

Розробка комплексної загальної оперативної картини (Common Operational Picture, СОР) передбачає злиття мереж задля забезпечення високого рівня безпеки та синхронізації спільних сил

Що це означатиме на практиці?

Командувачі зможуть в режимі реального часу відслідковувати готовність та прогнозувати майбутні вимоги щодо тилового забезпечення, що в результаті корінним чином змінить інструменти прогнозування та підтримки прийняття рішень щодо логістики.

Безпілотні повітряні системи для доставки вантажу, зокрема, єдині тактичні автономні системи поповнення запасів з повітря, забезпечують індивідуальні можливості транспортування повітрям до віддалених підрозділів

“Тилові” літальні апарати

Безпілотні повітряні системи для доставки вантажу, зокрема, єдині тактичні автономні системи поповнення запасів з повітря, забезпечують індивідуальні можливості транспортування повітрям до віддалених підрозділів.

Цей метод забезпечує належне виконання постачання у потрібне місце та дозволяє здійснювати напівавтономні операції.

Активно розвиваються програми вертикального зльоту для виробництва нового покоління літальних апаратів, які будуть здатні долати більші відстані за меншу кількість часу, матимуть більшу вантажопідйомність та функціонуватимуть разом із безпілотними системами.

Такі літальні апарати забезпечать підвищену маневровість солдат в умовах MDB.

Нейтралізувати загрози

Загрози обмеження доступу та маневру (A2/AD) вимагають швидко вступати в бій та оперативно переходити від стратегічного пересування до тактичного маневрування, час на реагування експедиційних сил вимірюється годинами.

Ці вимоги суттєво впливають на операції, пов’язані з прийманням, розміщенням, просуванням у напрямку фронту та об’єднанням військ (RSOI).

У сучасних умовах, що є більш сприятливими для виконання бойових задач, як правило, всі етапи RSOI відбуваються в межах театру військових дій, з порту висадки до тактичного району зосередження.

У майбутньому, коли умови не будуть сприятливими, більшість етапів RSOI, ймовірно, необхідно буде здійснювати в районі стратегічної підтримки.

До тих пір, поки загроза A2/AD не буде нейтралізована, здатність до стратегічного пересування в умовах відсутності дій противника є обмеженою.

Тому сили, спорядження та навіть боєприпаси повинні стратегічно транспортуватися або маневрувати разом і бути готовими до швидкого застосування.

Переосмислення тилового забезпечення

Інновації вимагають змін, тому служби тилового забезпечення повинні адаптувати процес підготовки до майбутніх операцій. Військові мають відпрацьовувати ситуації, які змушують думати та діяти за межами попереднього досвіду участі в озброєних конфліктах.

Інновації вимагають змін, тому служби тилового забезпечення повинні адаптувати процес підготовки до майбутніх операцій. Військові мають відпрацьовувати ситуації, які змушують думати та діяти за межами попереднього досвіду участі в озброєних конфліктах.

Концепції та методи підготовки повинні змінюватися з урахуванням реальних проблем, пов’язаних із веденням бойових дій в усіх спектрах та в умовах обмежених можливостей.

Майбутня підготовка має забезпечити здатність планувальників з тилового забезпечення, командирів і солдатів підтримувати військо в мінливих, ускладнених та небезпечних умовах.

Концепція MDB вимагає значних інвестицій в матеріально-технічну базу задля підвищення компетенції під час експедиційних децентралізованих операцій та виведення тилового забезпечення на новий рівень, а також підвищення суворості тренувань з тилового забезпечення під час військових, командно-штабних навчань, ротацій бойового тренувального центру тощо.

Концепція MDB вимагає значних інвестицій в матеріально-технічну базу задля підвищення компетенції під час експедиційних децентралізованих операцій та виведення тилового забезпечення на новий рівень

Керівники служб тилового забезпечення та солдати повинні бути готовими до зіткнення з супротивником від пункту постійної дислокації до передової. Підрозділам із забезпеченням доведеться стати більш потужними та розвивати потенціал, бути не просто споживачами, а гарантами безпеки.

Служби тилового забезпечення мають розробити нові тактичні ходи, методи та процедури для тилового забезпечення напівавтономних BCT.

Проблеми тилового забезпечення майбутнього потребують змін в основних принципах, організації, матеріально-технічному забезпеченні та підготовці.

Мета командувань, фахівців та науковців полягає в тому, щоб привнести нові ідеї та інновації в ці області, керувати зусиллями армії щодо розвитку інноваційних можливостей тилового забезпечення, зміни основних принципів та ініціатив з підготовки.

Читайте також: Український наземний дрон "Мисливець" проходить випробування в бойових умовах на Донбасі (відео)