xcounter
#

Як працює "Нептун"?

Системи керування та алгоритми роботи "Нептуна"
Як працює "Нептун"?
3566

РК-360МЦ "Нептун", створений ДержККБ "Луч", є високотехнологічним комплексом, який побудований з широким використанням цифрових технологій. Агенція Defense Express зробила огляд систем керування та алгоритмів роботи "Нептуна".

Рухомий командний пункт РКП-360

Керування всім комплексом "Нептун" – пусковими установками, транспортними та транспортно-заряджальними машинами – здійснюється з рухомого командного пункту РКП-360. Він один одночасно керує 18 іншими машинами, які забезпечують знищення цілей, перезаряджання та транспортування додаткових крилатих ракет.

Саме у РКП-360 знаходиться робоче місце командира дивізіону, який отримує всі необхідні дані про цілі через цифрову систему управління військами. Наразі на робочих місцях розрахунку використовується система "Дельта".

Ця система дозволяє через захищений супутниковий зв’язок передати інформацію про тип цілі, її точні координати та швидкість. Ці дані можуть формуватися завдяки роботі радіолокаційних станцій як наземного, так і повітряного базування, даних із супутників, засобів радіотехнічної розвідки тощо.

Опрацьовані дані з командного пункту передаються в кожну ракету через зв’язок з пусковою установкою. У пам’ять ракети Р-360 записується її бойове завдання, маршрут польоту, який може мати значну кількість точок зміни курсу, а також характеристики цілі. Одразу після цього з командного пункту може передатися команда «пуск».

Якщо говорити простою мовою, командний пункт "Нептуна" – це "сервер на колесах", який відповідає за отримання, обробку, а також передачу інформації та команд. Такий підхід дозволяє в рази зменшити час для запуску ракет.

Зазначимо, що обмін цифровими даними між командним пунктом й іншими машинами комплексу здійснюється через американські цифрові радіостанції Harris, які мають одні з найкращих показників надійності та захищеності зв’язку. А для забезпечення точного позиціювання використовується українська система супутникової навігації від "Оризон-Навігації".

Пускова установка УСПУ-360

У комплексі "Нептун" знаходиться одразу 6 пускових установок, які забезпечують можливість залпу одразу 24 крилатих ракет по різних цілях з інтервалом пусків у залпі від 3 до 5 сек.

Екіпаж пускової установки відповідає за вихід на задану позицію, розгортання на ній та контроль роботи всіх систем ракети Р-360. На робочих моніторах комплексу оператор відстежує роботу численних систем ракет, від запису бойового завдання до остаточної готовності до пуску.

Зазначимо, що в штатному режимі кнопку "пуск", фактично, натискає оператор на командному пункті дивізіону. Проте для забезпечення 100 % безперебійної роботи комплексу конструктори ДержККБ "Луч" передбачили й інший режим роботи.

Наприклад, якщо зв’язок з командним пунктом дивізіону втрачено, то передати бойове завдання та команди для ракет може інший вищестоящий командний пункт. Для цього кожна пускова установка обладнана системою супутникового зв’язку. Тому здійснювати пуск "Нептуна" можуть навіть з Генерального штабу в Києві.

Такий підхід дозволяє створити надійну систему управління комплексом, здатну працювати в реальних бойових умовах, включаючи масштабне використання противником засобів радіоелектронної боротьби.

Крилата ракета Р-360

Одразу після команди "пуск" крилата ракета Р-360 стартує за допомогою спеціального прискорювача, який допомагає ракеті набрати необхідну стартову швидкість і вийти на задану висоту польоту.

Дальність польоту ракети – до 280 км. Сам політ складається з декількох етапів. Спочатку крилата ракета летить на висоті в декілька десятків метрів над поверхнею за закладеним у її пам’ять маршрутом. Для навігації використовується інерціальна система з корекцією за допомогою супутникової системи. Фактично, ця система є автопілотом, який виводить ракету в район цілі.

За кілька десятків кілометрів до цілі ракета робить "гірку", піднімаючись до декількох сотень метрів, і вмикає активну головку самонаведення, яка створена в компанії "Радіонікс". Ця новітня головка здатна побачити та захопити ціль на відстані в 50 км і має підвищену стійкість до радіолокаційних завад противника. Також вона має надвисокі кути огляду – ±60°, тобто, якщо ціль почала активно маневрувати, Р-360 все одно її побачить і полетить до неї. Для порівняння, в американській головці самонаведення AN/DSQ-28, яка використовується в протикорабельній ракеті Harpoon, максимальний кут відхилення становить ±45°.

Побачивши та розпізнавши ціль, Р-360 вираховує оптимальну траєкторію для її знищення, знижується та продовжує політ у лічених метрах від води. Враховуючи швидкість ракети у 900 км/год, від моменту захоплення цілі до її знищення за допомоги 150-кг бойової частини проходить всього декілька хвилин.

Перезаряджання

Після пуску за допомогою транспортно-заряджальної машини ТЗМ-360 можна провести перезаряджання пускової установки. ТЗМ-360 здійснює перевезення додаткових чотирьох контейнерів з ракетами Р-360 та має спеціальний маніпулятор, яким вона знімає відстріляний контейнер та замінює його на новий. Ще чотири контейнери розміщені на транспортній машині ТМ-360.

Відповідно до складу дивізіону, на кожну з шести пускових установок «Нептуна» приходиться по одній транспортно-заряджальній та транспортній машині. Завдяки цьому на озброєнні одного дивізіону перебуває одразу 72 крилаті ракети Р-360.

* * *

РК-360МЦ "Нептун", створений ДержККБ "Луч", є одним з найтехнологічніших зразків українського озброєння. Він побудований з максимальним використанням сучасних цифрових технологій, має стійку систему управління, інтегрований до інформаційних систем поля бою та має всі можливості для забезпечення надійної берегової оборони.

Defense Express #2, 2020