Ворогам вже не до жартів. У ході чергових випробувань крилатих ракет Р-360 комплексу 360МЦ підтверджені можливості нової системи озброєнь щодо пошуку та знищення визначених морських цілей. Це відбулося 2 квітня 2020 р. на полігоні Алібей на півдні Одеської області.
Defense Express отримав унікальне відео, яке дає можливість на власні очі побачити захоплюючі кадри тривалістю у декілька секунд - як ракета на малій висоті мчить над морськими хвилями у напрямку цілі і, власне, влучає у цю ціль.
Читайте також: Поставки ПКР "Нептун" до ВМС України почнуться у 2020 році – Руслан Хомчак
"Ми провели стрільби першими трьома виробами, призначеними для ураження цілі. Стріляли на дистанцію близько ста кілометрів. Ми отримали позитивні результати попадання. Я вітаю всі наші колективи, які вклали багато праці в цю прекрасну технічну перемогу", - заявив одразу у день випробувань "Нептуна" Генеральний конструктор - генеральний директор ДержККБ "Луч" Олег Коростельов.
Тепер - трохи нових подробиць до цієї події.
У якості мішені в акваторії полігону Алібей був використаний ліхтер довжиною у 38 м та шириною в 11 м. Це, власне, стандартна несамохідна баржа, яка зазвичай транспортується буксирами по річках. Цей ліхтер було встановлено на відстані біля 100 км від узбережжя. На баржі була розміщена конструкція, аби визначити місце влучання ракети у ціль.
Ракета після старту з пускової установки "Нептуна" вийшла запрограмованим складним маршрутом по контрольним точкам у район розміщення морської цілі. Політ по маршруту відбувався шляхом поєднання даних від усіх складових системи управління ракетою. А саме: інерціальної системи наведення, глобальної системи супутникового позиціонування, а також радіовисотоміра.
Всі ці складові системи управління розроблені українськими підприємствами. Бортовий комплекс управління з комбінованою системою наведення і радіовисотоміром дозволяє ракеті здійснювати політ до цілі на гранично малих висотах з дозвуковою швидкістю.
Політ крилатої ракети супроводжувала пара перехоплювачів Су-27. Вони документували всі етапи польоту ракети, на нашому відео це помітно.
Під час випробувань 2 квітня 2020 р на останньому етапі траєкторії польоту ракети проходила перевірка режимів роботи нової радіолокаційної головки самонаведення. Ракета Р-360 вийшла у район цілі, захопила визначену ціль, розрахувала оптимальну точку влучання і, власне, влучила у неї.
Підтвердження у ході цих випробувань - прорив у сітці, що видно на відео. В реальних умовах - це борт бойового корабля ворога.
На кінцевій траєкторії польоту ракета йшла на мінімальний висоті, що видно на відео. В умовах бою це суттєво ускладнює ворогу як виявлення протикорабельних ракет, так і їх знищення. В залежності від попередньо обрахованої ефективності ворожої системи захисту кораблів чи об`єктів на узбережжі, включно з його системами вогневої та радіоелектронної протидії, на одну ціль може призначатися наряд з декількох крилатих ракет.
Хоча за потужності бойової частини однієї крилатої ракети з комплексу "Нептун" цілком достатньо для потоплення кораблів тоннажем до 5000 т. Режим підриву бойові частини ракети також може бути різним і визначається відповідно до особливостей цілі та завдання. На випробуваннях 2 квітня відпрацювання роботи бойової частини не передбачалося.
В умовах закритого Чорного або Азовського морів для вирішення завдань оборони узбережжя моря можна вважати достатньою дальність ракетного озброєння у 120-150 км. Однак, комплекс "Нептун" має підтверджену удвічі більшу дальність. При потужній бойовій частині ракети та малій маршовій висоті польоту це потужна зброя оперативно-тактичного рівня.
Всі технічні завдання та вимоги, які ставилися перед розробниками під час пусків 2 квітня, були виконані та підтверджені. У випробуваннях протикорабельної ракети з наземної версії "Нептуна" у складі комплексу пройдено пройдені усі ключові етапи, окрім хіба що підриву її бойової частини. Хоча для цього етапу також все готове. Тож насьогодні можна стверджувати, що в Україні спільними зусиллями при інтегруючій ролі ДержККБ "Луч" сформована нова вітчизняна школа і кооперація зі створення нових систем високоточних озброєнь - включно з такими ключовими елементами, як системи управління і наведення.
Цей успіх досягнутий завдяки високому професійному рівню фахівців вітчизняних підприємств і компаній. Готовності, здатності та умінню їхніх керівників працювати у команді, хоча це далеко не завжди і просто. Результати цієї роботи вже помітні кожному свідомому громадянину нашої держави. Звісно, помітні вони і ворогу.
Спочатку за поребріком йшлося про те, що випробовування нових ракетних розробок - високоточної системи залпового вогню "Вільха-М" та протикорабельного комплексу "Нептун" Україна провела у перших числах квітня. Відтак, це, мовляв, з категорії першоквітневих жартів. Потім тон змінився. Ось лише дві цитати. Перша. "Украинский "Нептун" научился топить корабли Чорноморского флота России". Друга. "Нынешние испытания показали, что с комплексом "Нептун" на Украине на удивление быстро продвигаются вперед... Если год назад новая ракета просто пролетела над морем 225 км, снижаясь с 300 до 10 м, то на сей раз под Одессой она впервые поразила реальную морскую цель". І робиться висновок, що на цьому етапі "опасна недооценка боевых возможностей очень вероятного на сегодня противника России".
Найближчий і вкрай потрібний для нас результат - це прийняття нового протикорабельного комплексу "Нептун" на озброєння і постачання до Військово-морських сил України одного, двох чи трьох дивізіонів мобільних "Нептунів". Усі необхідні завершальні етапи випробувань будуть пройдені у найближчі декілька місяців.
…Так, хитра ракета "Нептун" вже вміє рухатись по складній траєкторії, аби мінімізувати протидію і гарантовано знищувати ворожі цілі. Проте держава у створенні та серійному виготовленні потрібних зразків техніки та озброєнь має йти найкоротшим шляхом. Всі перешкоди, що які цьому заважатимуть, мають бути усунуті. Чим би вони не були спричинені: непрофесійністю, страхом чи саботажем.
Довідково:
Береговий ракетний комплекс РК-360МЦ "Нептун" призначений для контролю територіальних вод і проливних зон, захисту військово-морських баз, берегових об'єктів і інфраструктури узбережжя, захисту узбережжя на десантно-небезпечних напрямках. Комплекс забезпечує наведення, цілерозподіл та знищення цілей протикорабельними крилатими ракетами Р-360. Заявлена дальність пуску ракети становить до 280 км. Швидкість близько 1000 км/год, висота польоту над гребенем хвиль - від 3 до 10 м. Маса ракети - 870 кг, маса бойової частини -150 кг.
Бойове застосування комплексу забезпечується в простих і складних метеоумовах вдень і вночі при повній автономності наведення після пуску в умовах вогневої і радіоелектронної протидії противника. За критерієм "вартість-ефективність" комплекс "Нептун" є оптимальним для вирішення бойових завдань на морі ракетами оперативно-тактичного класу. Комплекс "Нептун" розроблений ДержККБ "Луч", виготовляється у кооперації з залученням лише вітчизняних підприємств.
Дивіться також: Поставки ПКР "Нептун" до ВМС України почнуться у 2020 році – Руслан Хомчак