Звиклі до викликів
У 2014 році українське військо відчувало брак не лише озброєнь та військової техніки, засобів індивідуального захисту, обмундирування та спорядження.
В той час бракувало майже всього і піротехнічні засоби – не були виключенням. Наявні на складах запаси швидко вичерпувались, а нових не було звідки взяти, бо всі подібні засоби, що стояли на озброєнні Збройних сил України раніше, виготовлялись в Російській Федерації.
Читайте також: Електромагнітна зброя України: в Харкові серійно виготовляють бойові "випалювачі
Саме тоді в компанії "НВПП "Спаринг-Віст Центр" відгукнулись на заклик військових та долучились до теми, маючи до того вагому мотивацію та стійкі зв’язки з місцевою наукою та міжнародними партнерами.
"Наше підприємство звикло до різноманітних викликів. Свого часу це був Чорнобиль, потім Фукусіма. Зараз – це збройний конфлікт, який відбувається на сході України", - говорить Юрій Богданович.
Генеральний конструктор НВПП "Спаринг-Віст Центр" стверджує, що радіоелектронщики можуть легко опанувати виробництво військової піротехніки, особливо, якщо мають надійних партнерів:
"Чи це для нас було складно? Так – це було складно. Тому що наше підприємство – це виключно приладобудівне підприємство, пов’язане з радіоелектронікою.
Але у Львові не бракує спеціалістів, які могли бути залучені до цієї справи. У нас традиційно дуже міцна співпраця з Львівською політехнікою. Відповідно, знаючи про проблему браку таких засобів озброєнь, ми звернулись до наших фахівців з хімічних факультетів нашої політехніки – вони відгукнулися".
"Ми також отримали певні зразки від наших казахських партнерів, які в цьому бізнесі вже знаходяться багато років – на початку вони нам трошки допомагали. А потім ми потихеньку освоїли ці технології і налагодили таке виробництво", - продовжує розповідь Юрій.
Все ж без труднощів у львів’ян не обійшлось: "Багато ітерацій було – тому що не все так просто електронникам одразу в піротехніку зайти. Але це не настільки складна технологія, як, наприклад, засоби радіаційного контролю, чи хімічних, чи біологічних загроз, якими ми володіємо.
Фактично це звелось до організаційних моментів із залученням відповідних фахівців, які могли це питання рухати", - резюмував співрозмовник.
Військовим – усе краще, українське...
На цей час до номенклатури піротехнічних засобів, що розроблені та випускаються компанією НВПП "Спаринг-Віст Центр", відносяться: ручні димові гранати РДГ-55, їх зменшені версії РДГ-55М та димові шашки ДШ-157. Всі ці засоби випускаються у варіантах, що дозволяють генерувати дими двох кольорів – білого та чорного.
Також в компанії розробили і з 2015 року випускають сигнальні міни СМ-У трьох кольорів свічення (зелених, білих та червоних зірок). Виготовлення піротехніки на підприємстві супроводжується військовою прийомкою.
Цікаво, що в компанії не пішли шляхом простого копіювання того, що дісталось у спадок від СРСР, а внесли зміни, що зробили ці засоби більш зручними у користуванні.
Зокрема, це стосується ручних димових гранат РДГ-55, що розроблялись на заміну радянських РДГ-2.
"Розроблялися ці ручні димові гранати як аналог колишніх радянських гранат РДГ-2. Різниця в тому, що ми їх зробили двох типорозмірів, відповідно – великих розмірів, які повністю відповідають за характеристиками і тривалістю димопуску, і площ, які вони закривають, тим же самим радянським гранатам.
І нами також зроблено зменшену версію цієї гранати – вони дуже зручні і у військах вони достатньо популярні – тому що вони меншого розміру і дозволяють їх розміщати в розгрузці. Вони маленькі, компактні, при тому, що час димогенерування доволі тривалий", - розповідає Юрій Сторонський.
На запитання "чи кращі димові гранати зі Львова за радянські прототипи?" співрозмовник відповідає: "В радянських гранатах передбачався запуск за допомогою спеціального сірника і чірки – це було не досить зручно в разі, коли змерзли руки, коли підмок сірник, чи чирка – їх було важко запалити.
У нас зараз передбачений спеціальний механізм з кільцем, який дозволяє висмикнути кільце, як в гранаті, і вона одразу запускається. Тобто унеможливлюється не запуск цієї димової гранати в будь-яких умовах – чи в мороз, чи в дощ...".
Ще однією перевагою піротехнічних засобів від НВПП "Спаринг-Віст Центр" є те що вони мають українське походження і Збройні сили України тепер не залежать від закордонних розробників, виробників та постачальників.
Юрій Сторонський наголошує: "Це є абсолютно українське виробництво – від рецептур до корпусів, складання.
Ну, звичайно, що є певні складові із цих рецептур (певні хімічні реагенти), які ми закуповуємо поза межами України, тому ми їх відповідним чином експортуємо, а так – це повністю наша розробка та наше виробництво".
В НВПП "Спаринг-Віст Центр" налаштовані на продовження активної роботи по забезпеченню українського війська необхідними засобами, у створенні яких в компанії мають відповідні компетенції, бо знають, що це дуже потрібно:
"Не одне життя наші димові гранати врятували на передку на сході, наприклад, коли треба було витягнути пораненого бійця із зони обстрілу – в такому випадку закидаються навколо такі гранати і завдяки ним створюється зон невидимості – і під прикриттям димів можна евакуювати бійця", - говорить Юрій Богданович.
Представник НВПП "Спаринг-Віст Центр" розповів і про інші випадки тактичного використання виробів підприємства – в тому числі і для введення противника в оману:
"Інша ситуація – іде масований обстріл і, як правило, і ведеться обстріл до того часу поки побачать чорний дим. Що вказує на те, що підбили якийсь транспортний засіб.
От чорна димова граната добре імітує власне враження в ціль і зводить з пантелику противника. Він думає, що ціль уражена, можна припинити обстріл, а тим часом – це просто димова граната чорного диму", - продовжує пан Юрій і на останок розповідає іще одну історію:
"Іще був хороший такий один відгук, що наші розвідники, використовуючи камеру нічного бачення, виявили, що гранати чорного диму достатньо непогано маскують в інфрачервоному діапазоні що є доволі актуальним, бо спостереження з боку противника може відбуватись за допомогою тепловізорів".
Не стояти на місці
В компанії не стоять на місті і продовжують працювати над розробкою нових засобів та розширенням їх асортименту для ЗСУ. Одним з таких засобів є нова українська уніфікована димова шашка, що йде на заміну радянській УДШ.
Про роботу над цим необхідним для українського війська засобом співрозмовник кореспондента Defense Express розповів таке:
"Сьогодні ми працюємо над розробкою та постановкою на озброєння нового типу димової шашки за аналогією радянської т.з (уніфікованої димової шашки УДШ).
Сьогодні ми створюємо новий український варіант УДШ-У. Більш того, ми закінчили дослідно-конструкторську роботу, яка тривала майже два роки, розробили відповідні рецептури, конструкції, провели вже попередні випробування у відповідності з рішенням Міністерства оборони про постановку таких димових шашок на озброєння, оскільки це надзвичайно ефективні засоби аерозольного маскування і вони дуже потрібні військам і на сьогоднішній день їх майже не залишилось на складах. Тому – це дуже актуальна і потрібна тема".
Успіхи львів’ян у розробці та виробництві димових шашок не залишились непоміченими українськими військовими і вони звертаються з проханням розробити аналоги і інших піротехнічних засобів радянського виробництва, що потрібні їм для виконання усього спектру завдань.
"Сьогодні ми працюємо згідно рішення міноборони іще над одним типом димової шашки – це аналог радянських БДШ та МДШ – це так звані велика димова шашка і морська димова шашка.
До нас неодноразово звертались і наші моряки (військово-морські сили) і генеральний штаб на предмет, чи можемо ми розробити в доволі короткий термін власне аналог цих великих димових шашок, зокрема для морського використання і ми зайнялись цією тематикою", - розповів генеральний конструктор "НВПП "Спаринг-Віст Центр".
Але – це не в стилі компанії "НВПП "Спаринг-Віст Центр" – робити прості репліки. Тут звикли до того, щоб створювати щось унікальне і надійне. Робота по БДШ та МДШ тут також не стала виключенням – у Лвові порахували, що замість двох типів шашок краще зробити одну – універсальну:
"Зараз у нас триває дослідно-конструкторська робота із розробки великої димової шашки плаваючої, яка буде універсальною, як для суходолу, так і для використання в морі.
В чому принцип дії – вона підпалюється та скидається з корабля в море, вона у вигляді поплавка лежить у воді і створює таку хорошу щільну димову завісу для захисту кораблів на рейді чи захисту берегової лінії оборони від можливої навали противника".
Військовим від львівських електронщиків...
Слід відмітити, що Науково-виробниче приватне підприємство "Спаринг-Віст Центр", діяльність якого завжди була пов’язана з приладобудуванням та створенням електронних систем, і в піротехнічній темі не могло не привнести щось зі свого досвіду. Зокрема, підприємством розроблено систему дистанційного управління димопуском для великих димових шашок УДШ.
Ця система базується на базі сучасного військового комп’ютера, цифрової метеостанції і локальних пультів керування димовими шашками, які між собою обмінюються інформацією по декількох дубльованих каналах передачі даних.
Система дозволяє одночасно керувати запуском до 1920 димових шашок.
Така система може успішно використовуватись для забезпечення дій військ на полі бою – забезпечення наступальних дій, маскування переправ, блокпостів, пересувних складів, батарей протиповітряної оборони.
Також система може забезпечити маскування великих стаціонарних об’єктів, таких, як, наприклад, аеропорти, аеродроми, стратегічні склади і ряд інших об’єктів. Незамінною система дистанційного управління димопуском може бути і в ході проведення великих навчань з практичними діями військ.
В цілому, слід зазначити, що піротехнічні вироби компанії "Спаринг-Віст Центр" стоять на озброєнні Збройних сил України з 2015 року, компанія продовжує активно розширяти їх номенклатуру, а її представники стверджують, що готові задовольнити усі потреби українських військових:
"В зазначених видах піротехнічних виробів ми є на сьогоднішній день єдиним підприємством в Україні, яке здатне поставляти ось такі вироби, які вже стоять на озброєнні Збройних сил України. Конкурентів у нас на цьому напрямку немає в і наші технологічні спроможності задовольнити будь-які потреби річні Збройних сил є достатніми", - на останок розмови з кореспондентом Defense Express впевнено говорить Генеральний конструктор НВПП "Спаринг-Віст Центр" Юрій Сторонський.
Післяслово
З 2014 року в Україні далеко просунулись, як в питанні створення нових зразків озброєнь та військової техніки, так і в імпортозаміщенні і організації власного виробництва товарів військового призначення.
До цього процесу долучились велика кількість малих і великих підприємств державної і приватної форм власності, використовуючи власні компетенції, чи, опановуючи нові сфери діяльності, як це зробили в НВПП "Спаринг-Віст Центр".
Як результат – українське військо отримало вчасно та у достатній кількості те, в чому мало потребу, а українська оборонна промисловість опанувала нові сфери виробництва та конкурентні продукти, які не соромно пропонувати і іншим.
Читайте також: Україна поглиблює співпрацю з НАТО: у фокусі безпека у Чорному морі, протидія кіберзагрозам, тероризму та оргзлочинності