xcounter
#

Чергова катастрофа з Watchkeeper: британці тепер питають, а чи потрібен їм дорогий проблемний БПЛА

25343
БПЛА Watchkeeper, фото — Thales UK, автор — Richard Seymour
БПЛА Watchkeeper, фото — Thales UK, автор — Richard Seymour

Тим паче, що завдання, які покладені на БПЛА Watchkeeper, цілком можуть виконувати й значно дешевші розвідувальні безпілотники

Британці сумніваються у доцільності своєї дорогої програми безпілотних літальних апаратів Watchkeeper WK450 від компанії Thales — як розповідає видання The Times, питання про актуальність цих БПЛА активізувалися після чергової катастрофи з безпілотником, яка сталася ще 10 листопада 2022 року і про яку публічно стало відомо лише зараз.

Watchkeeper WK450
Watchkeeper WK450, фото — Thales

У матеріалі відзначається, що це вже восьма аварія за участі безпілотників Watchkeeper з 2014 року, всього ж британське військо у рамках контракту замовило 54 таких БПЛА.

Читайте також: Британці у Польщі посилили кордон з Білоруссю кавалерією: і це не жарт, а засіб розвідки країни НАТО

"Це серйозно непокоїть, чому міністри приховали останню аварію і не змогли здобути уроки з попередніх помилок, щоб гарантувати, що ці безпілотники зможуть забезпечити безпеку Британії, тоді як загрози зростають", — цитує видання слова одного з депутатів від лейбористської партії.

Thales Watchkeeper БПЛА
Пункт управління БПЛА Watchkeeper WK450, фото — Thales

Разом з тим, у оборонному відомстві Великої Британії вважають такі звинувачення "абсолютно безпідставними" і наголошують на тому, що вони "свідчать про повне нерозуміння того, що відбулося насправді".

Загалом основна претензія до програми лежить передусім у площині її вартості — бо проєкт безпілотників Watchkeeper обійшовся британцям у доволі солідну "копієчку" і, попри прогнозовану ще на старті у 2005 році вартість у 800 млн фунтів стерлінгів, зріс аж на понад пів мільярда до 1,351 млрд фунтів стерлінгів з урахуванням модернізації двох аеродромів.

Причому основні завдання цього безпілотника — це розвідка та цілевказання, зокрема й коригування вогню артилерії, і британці вже звертають увагу на те, що з огляду на висновки з бойових дій в Україні, такі завдання цілком можуть виконувати й дешевші безпілотники.

І що фактично Watchkeeper створювався для виконання завдань у "чистому небі" проти ворогів, які не матимуть засобів для знищення таких цілей, на кшталт того, як це було в Афганістані.

Разом з тим, як розповідають у виданні, і зі своїми прямими завданнями безпілотник справляється не зовсім вдало — наприклад, у британській армії підтверджують, що Watchkeeper "не може літати в далеко не ідеальну погоду". І після чергової аварії питань до цього БПЛА ставатиме тільки більше.

Читайте також: Британці майже рік назад зробили для ЗСУ машину Wolfram під Brimstone, але стало відомо тільки зараз