Як попередньо заявлялось, особливістю військового параду з нагоди 30-ї річниці Дня Незалежності України буде залучення значної кількості новітніх зразків озброєння та техніки. Зведена механізована колона буде нараховувати 24 парадні розрахунки. Загалом близько 300 одиниць техніки та понад тисячу силовиків.
У параді візьмуть участь підрозділи Сухопутних військ ЗСУ, морської піхоти ВМСУ, зенітно-ракетних військ Повітряних сил, ССО, ДШВ та НГУ.
Читайте також: Битва за оновленний Т-64 як танк перехідного періоду: чи побачимо його на параді
Підготовка до параду починає набувати динаміки і фарб, і це, власне, дещо сплутало наші грандіозні очікування від відвідин одного з чергових тренувань механізованої колони, яка має пройти Хрещатиком.
Скажемо одразу - ми попали на аеродром "Півці" під Черніговом, де готуються парадні розрахунки, у не найкращий для себе час. І справа зовсім не у безжальній спеці.
Тренування проходили, але не всі зразки у наш день перебування були включені до парадного проходження. Частину техніки перефарбовували - бо запроваджено новий стандарт камуфляжу для тих же танків, БТР та бронеатомобілів.
А найбільш очікувані зразки - комплекси "Нептун", "Вільха", "Сапсан", той же танк "Оплот" та ремоторизований і модернізований Т-64БМ2 - ще перебувають на майданчиках підриємств. І мають долучитись до тренувань, як нам пояснили, вже на подальших етапах. Тоді, коли уся ці залізна армада з під Чернігова перебазується на летовище підприємства Антонов, у Київ.
Тож у Півцях ми побачили лише частину бронетехніки, комплексів ППО, артилерії, РСЗВ, автомобільної техніки, які прямуватимуть Хрещатиком.
Загалом передбачається, що у парадному проходженні зразки техніки та озброєння візьмуть у певному порядку. Він, як очікується, буде таким.
- тактичні колісні бойові машини Oncilla та "Дозор";
- "коробочка" лінійних БТР-4Е з БТР-4К;
- "коробочка" БТР-3ДА;
- дві "коробочки" спеціалізованих броньованих автомобілей "Козак-2" та "Козак-2М1";
- потім пройдуть мобільні мінометні комплекси ММК "Барс-8".
Далі - бронетанковий та протитанковий акцент. Це "коробочка" БМП-1 з новим модулем, інтрига щодо його деталей поки зберігається. Так само ця інтрига стосується формату участі і нового "Оплоту" та Т-64БМ2, які у форматі єдиної коробки мають йти за оновленими БМП.
Далі після ремоторизованих Т-64БМ2 - десять танків Т-64БВ з усіма нововведеннями, здійсненими у ході капітального ремонту.
За танками мають пройти дві "коробочки" спеціалізованих броньованих автомобілей "Новатор" та "Варта". "Новатор" - з ПТРК "Стугна", "Варта" - з ПТРК Javelin.
За ними - ствольна буксирована артилерія. Це дві "коробчки" 2А36 "Гіацинт" та 152-мм гаубиці 2А65 "Мста-Б" у парах з вантажівками КрАЗ-6322.
За ними - найцікавіший блок. Це зразки модернізованих та нових систем РСЗВ: "Верба", "Вільха". Включно з основною штатною реактивною силою - РСЗВ "Смерч".
Потім - ОТРК "Сапсан".
Потім - найбільш очікувана прем'єра параду. Це сім машин зі складу першого дивізіону протикорабельного берегового комплексу РК-360МЦ "Нептун", котрий виготовляється на потреби ВМСУ. Всі - на базі Tatra.
За "Нептуном" Хрещатиком пройдуть декілька "коробок", сформованих з ЗРК ПС ЗСУ. Це, зокрема, ЗРК "Тор", "Бук" та С-300ПС.
За протиповітряним блоком - безпілотно-повітряний. На автомобільних платформах проїдуть безпілотні авіаційні комплекси вітчизняної розробки, які нині активно використовуються Збройними силами України.
Це, зокрема, "Фурія", "Лелека-100" та PD-2. Буде і "турецький варяг" - розвідувально-ударний БпЛА Bayraktar TB2. Нині цей БпЛА несе службу у складі підрозділів ПС України, а нещодавно перший комплекс надійшов на озброєння ВМСУ.
Щонайменше, два апарати Bayraktar TB2 на трейлерах проїдуть по Хрещатку.
Далі - блок роботизованих платформ. Тут також інтрига поки зберігається - щодо зразків та формату подачі. За ними - вітчизняні та імпортні системи радіотехнічної розвідки та придушення, які використовуються у ЗС України.
Це, зокрема,система РЕБ "Буковель" та малогабаритна система радіоелектронної розвідки компанії TCI (США).
Вперше також буде показано низку нових командних та командно-штабних машин у прив'язці до мобільних пунктів супутникового зв'язку.
Ще два окремих "коробочних" блоки - нові серійні зразки, призначені для рятування та медичної допомоги бійцям на полі бою, і, власне, для "рятування" самої техніки та озброєння. Це санітарні та медичні машини для різних ешелонів, а також ремонтно-евакуаційна техніка.
Cлід додати, що, окрім парадного проходження механізованої колони, на День Незалежності буде розгорнута і статична експозиція з новими зразками озброєння та техніки.
Читайте також: 300 одиниць техніки та понад тисячу військових: почались тренування до військового параду (відео)