xcounter
#

У США продовжують експериментувати з "дзеркальним" камуфляжем для F-35: навіщо це

У США продовжують експериментувати з "дзеркальним" камуфляжем для F-35: навіщо це
3111

F-35 й так є малопомітним винищувачем, але це стосується його видимості на радарах, а ось такий камуфляж може сховати його і в ще одному діапазоні

Військово-морські сили США розкрили, що продовжують експерименти з новим покриттям для літаків у вигляді спеціальної дзеркальної поверхні. Й на фото з авіаносця USS Abraham Lincoln (CVN 72), які були оприлюднені офіційно, зафіксований винищувач п'ятого покоління F-35C саме з таким покриттям на хвості та крилах.

До цього про такі експерименти було відомо лише завдяки фотографіям "спотерів" на F-35, F-22 та F-117, який попри зняття з озброєння використовується для експериментів.

Читайте також: На Shahed-и нібито почали встановлювати термобаричні бойові частини - це більш ніж значна загроза (оновлено)
F-35C з дзеркальним камуфляжем
F-35C з дзеркальним камуфляжем (фото: DoD US)

Особливість цього покриття у тому, що це смуги чи квадрати, які вочевидь наклеюються на фюзеляж й вони змінюють свою прозорість в залежності від кута зору. Тому спочатку для глядача вони виглядають як дзеркало, потім стають сірими, а згодом - чорними. І цей ефект частково видно на наступному фото цього ж літака вже після того, як він торкнувся палуби:

F-35C з дзеркальним камуфляжем
F-35C з дзеркальним камуфляжем (фото: DoD US)

Ціль цього покриття й досі викликає дискусії, але у The Drive прийшли до висновку, що його головна ціль - протидія інфрачервоним системам. Як у головках самонаведення ракет, так й для оптико-локаційних систем, які встановлюються на винищувачі й дозволяють у пасивному режимі виявляти повітряні цілі та наводити на них ракети з ІЧ ГСН.

Але ще один аспект - це покриття помічено не на літаку експериментальної ескадрильї, а на машині навчально-тренувальної ескадрильї VFA-125. Як припускають у виданні, можливо зараз експеримент дійшов до стадії оцінки експлуатаційної витривалості, а для цього необхідно багато постійних польотів за стандартними програмами. Тобто навчально-тренувальні польоти для цього чудово підходять.

Про те, що мова йде про тести говорить й лише часткове розміщення на літаку цих дзеркальних елементів, бо у січні 2022 року F-35 був помічений у наступному вигляді:

F-35C з дзеркальним камуфляжем
F-35C з повним дзеркальним камуфляжем (фото: @eli_aviation)

Тобто у майбутньому, звісно якщо тести доведуть доцільність такого покриття, американські винищувачі п'ятого покоління стануть малопомітні не лише на РЛС, а й для інфрачервоних сенсорів. При цьому, як здається, за рахунок відносно простих робіт, які можливо здійснити прямо на авіабазі.

Й поки про аналогічні експерименти відомо лише у США. Але поки їх стадія та навіть статус тримається у таємниці.

Читайте також: Скільки років треба на досягнення повної боєготовності ЗРК SAMP/T