xcounter
#

Вперше з 1904 року Росія втратила командувача флотом: ліквідація Соколова разом зі штабом ЧФ РФ

43422
Вперше з 1904 року Росія втратила командувача флотом: ліквідація Соколова разом зі штабом ЧФ РФ

З часів Російсько-японської війни російський флот жодного разу не втрачав своїх командувачів, але це не єдина історична паралель

Командувач Чорноморського флоту РФ Віктор Соколов загинув у результаті успішної високоточної атаки по штабу у поки окупованому Севастополі 22 вересня.

Про це повідомило Командування Сил спеціальних операцій ЗСУ з уточненням, що окрім російського командувача було знищено ще 34 офіцери та 105 окупантів зазнали поранень.

Читайте також: Схоже, що Україна таки дочекалась на перші M1 Abrams, але що тепер далі

Нагадаємо, що Соколов був призначений у жовтні 2022 року був призначений у жовтні 2022 року, відмітився проведенням першого бойового походу авіаносця "Адмирал Кузнецов" та ракетного крейсера "Петр Великий" у Середземне море до Сирії. Він завершився втратою двох літаків та посміховиськом через страшенний дим єдиного у РФ авіаносця, який після походу встав на ремонт який триває досі.

віктор соколов
Віктор Соколов

І це перший випадок з часів Російсько-японської війни та другий випадок взагалі в історії російських військово-морських сил, коли командувач флоту загинув під час бойових дій.

Востаннє це відбулось у 1904 році, коли загинув віце-адмірал Степан Макаров. При цьому перебував він у цьому статусі лише з 01 лютого до 31 березня, а реально командував лише з 24 лютого, бо майже місяць добирався до Порт-Артуру. Сама загибель командувача сталась на борту броненосця "Петропавловск", який підірвався на міні. При цьому він повів загін кораблів через мінне поле про існування якого знав.

Петропавловск Макров
Підрив "Петропавловска" на міні

Слідом за ним 28 липня 1904 року після виходу кораблів з Порт-Артура, який перебував у облозі, у бою у Жовтому морі загинув командувач 1-ої Тихоокеанської ескадри Вільгельм Витгефт. Але формально на той час "Флотом Тихого океана" командував Скридлов.

З цього часу, навіть під час Цусімської битви командувачі флотом не гинули. Командувач Другої тихоокеанської ескадри Зіновій Рожественський хоч і отримав поранення, але помер вже у 1909 році в Санкт-Петербурзі. Чим завершилась війна з Японією, яка мала бути "маленькою та переможною" - добре відомо.

За часи обох світових воєн жодний командувач російським флотом не загинув. Максимум - у 1943 році командувач ескадрою Балтійського флоту Валентин Дрозд, автомобіль якого провалився під лід на льодовій трасі до Кронштадту під час обстрілу.

Але існує ще одна історична паралель, яка до того ж значно ближча. Під час Кримської війни 5 жовтня 1854 союзні війська здійснили перше бомбардування Севастополя в результаті якого загинув один з керівників оборони міста, начальник штабу флоту Владімир Корнилов.

осада севастополя
Siege of Sevastopol, William Simpson

А вже у 1855 році загинув адмірал Павел Нахімов, який на той момент був призначений командиром Севастопольського порту та тимчасовим військовим губернатором міста. Але до цього був командувачем Чорноморської ескадри.

Чим завершилась оборона Севастополя також добре відомо - затоплення кораблів у бухті Севастополя та здача міста. Тож у наступного командувача ЧФ вже РФ вочевидь буде й така можливість.

Читайте також: Розтрощення підводного човна "Ростов-на-Дону" у РФ назвали "легкими пошкодженнями"