Минулого тижня в Об’єднаних Арабських Еміратах в місті Абу-Дабі пройшли Міжнародна виставка озброєнь IDEX 2021 та Міжнародна військово-морська оборонна виставка NAVDEX 2021. Ці виставки разом з Міжнародною оборонною конференцією IDC – це єдиний захід, що має, без перебільшення, світовий масштаб. І цього року він став першою глобальною подією подібного роду, що відбулася на етапі відновлення активності світових заходів військово-технічного характеру після того, як світ накрила пандемія COVID-19.
Разом нас не подолати
В IDEX та NAVDEX 2021 взяли участь 900 експонентів з 59 країн. На цих заходах було розгорнуто 35 міжнародних павільйонів. Національний стенд в Абу-Дабі розвернула і Україна. Традиційно українські компанії виставлялись на об’єднаному стенді під проводом ДК "Укроборонпром".
Читайте також: Україна та ОАЕ підписали низку угод про розширення військово-технічного співробітництва на $1 млрд
Цього року, як і минулих разів, його облаштуванням опікувалась Державна компанія "Укрспецекспорт". На стенді були представлені, як державні, так і приватні оборонні компанії.
Свою продукцію традиційно представили гранди державного оборонного сектору: ДП "Харківське конструкторське бюро з машинобудування імені O.O. Морозова", ДП "Державне Київське конструкторське бюро "Луч", Державна акціонерна холдингова компанія "Артем".
З позицій об’єднаного стенду активно працювали українські державні спец експортери: ДП ДГЗП "СпецТехноЕкспорт", ДП "УКРОБОРОНСЕРВІС", ДП СЗТФ "ПРОГРЕС".
Також тут були представлені і два приватних підприємства – член ГС "Ліга оборонних підприємств України" ПрАТ "Науково-виробниче об'єднання „Практика“, яке презентувала лінійку бронетехніки власного виробництва, а також ТОВ "Науково-виробниче підприємство Аеротехніка".
На українській об’єднаній експозиції були представлені макети кращих сучасних українських ОВТ: наземного протикорабельного ракетного комплексу "Нептун", танку "Оплот", БТР-4, розвідувально-ударного безпілотника "Сокіл-300", високоточної реактивної системи "Вільха", ракетного катера "Богомол", ПТРК "Корсар".
На відкритому майданчику експозицї приваблював своєю міццю та технологічністю натурний зразок БТР-4МВ1.
Приватні компанії активізувались
Знаковим стало те, що цього року в IDEX в індивідуальному порядку взяла участь низка українських приватних компаній, три з яких розгорнули власні стенди, що є однією з немало важливих умов для того, щоб отримати клієнтів світового рівня.
Зокрема, свій власний стенд на заході вперше розгорнула компанія "Науково-виробничий центр "ІНФОЗАХИСТ". Ця високотехнологічна українська компанія, що динамічно розвивається та вже встигла зробити вагомий внесок в посилення обороноздатності та безпеки України, презентувала потенційним закордонним споживачам сучасні засоби радіомоніторингу та пеленгації, радіоелектронної розвідки, рішення у сфері розвідки з відкритих джерел та інформаційно-аналітичну платформу.
Більшість представлених продуктів компанії успішно пройшли апробацію в реальних бойових умовах протистояння російській військовій агресії на Сході України. Зокрема, особливий інтерес у відвідувачів стенду викликали Мобільний комплекс радіорозвідки ХОРТИЦЯ-М та Малогабаритний тактичний пеленгаційний комплекс PLASTUN-RP3000, який з 2016 року постачається до Збройних сил України та посилено використовується у зоні проведення ООС.
В компанії НВЦ "ІНФОЗАХИСТ" відмітили інтерес до своєї продукції з боку потенційних споживачів з різних куточків земної кулі. І, за спостереженнями представників компанії, незмінним у відношенні відвідувачів стенду до представлених продуктів були дві речі – зростаючий інтерес до всього українського та України, як країни, що останнім часом дуже часто згадується в зв’язку з протистоянням нашої країни агресії з боку РФ, а також інтерес до продукції компанії, що успішно апробована та активно використовується в бойових умовах протистояння одній з найоснащенішої сучасними розвідувальними засобами та засобами РЕБ армій світу.
Свій власний стенд на IDEX 2021 представило також ТОВ "Науково-виробничий центр "СПЕЦТЕХНОМАШ" з Кременчука. Компанія просуває на міжнародний та український ринки обладнання власного виробництва для оснащення патронних заводів, серед якого - високопродуктивні автоматичні роторні лінії, сучасні преси-автомати і термохімічне обладнання безперервної дії. В компанії стверджують, що вже успішно конкурують на світовому ринку високотехнологічної продукції та виготовляють обладнання для виробництва військових патронів для замовників з країн НАТО, але, водночас, залишаються непоміченими в Україні.
Продукцію власного виробництва на індивідуальному стенді також представила і українська компанія UaRms - вітчизняний виробник засобів персонального захисту.
На стенді було представлено балістичні шоломи, засоби захисту очей, різноманітні аксесуари та фурнітура розробки та виробництва компанії.
IDEX - важлива, як ніколи
Важливість участі в подібних заходах світового рівня, а особливо – з розгортанням власного стенду відмітили представники всіх компаній-учасників. Зокрема, директор ТОВ "Науково-виробничий центр "СПЕЦТЕХНОМАШ" Сергій Гончар відмітив, що на виставці було проведено десятки переговорів з потенційними замовниками з різних країн і, за їх результатами, "завод очікує нових закордонних контрактів".
В своєму коментарі для Defense Express за результатами участі у виставці IDEX 2021 директор компанії НВЦ "ІНФОЗАХИСТ" Ярослав Калінін відзначив важливість розширення числа учасників подібних заходів від України.
"Компанія "ІНФОЗАХИСТ" відвідує IDEX вперше як самостійний учасник і це приємно, що на мапі виставки загорівся новий вогник з підписом "Україна". У результаті більше ніж 35 тисяч відвідувачів на власні очі побачили наш бренд та прапор нашої країни", - поділився своїми враженнями Ярослав Калінін. Він впевнений, що українські компанії мають всі можливості для того, щоб потіснити на і без того дуже щільному світовому ринку озброєнь, навіть світових гігантів. "Ми показали всьому світу, що Україна не тільки зберігає, але й розвиває свій потенціал у високотехнологічних галузях і поступово виходить на рівень світових брендів у цій складній сфері" – зазначив директор НВЦ "ІНФОЗАХИСТ".
Ярослав Калінін не розповів про конкретні угоди,що можуть з’явитись за результатами участі компанії в заході, однак сподівається на великі перспективи. "Окремо хотілось би відмітити зустрічі з новими міжнародними партнерами, які потенційно призведуть до цікавих колаборацій. Поки деталі розголошувати не можемо – чекайте від нас новин найближчим часом", - зазначив він.
Що в сухому залишку
Офіційно, за результатами участі українських компаній в IDEX-2021, було повідомлено про те, що в рамках IDEX-2021 відбулося укладення контракту між ДК "Укрспецекспорт" та Пакистаном на ремонт парку танків Т-80УД загальною сумою 85,6 млн доларів.
Також в ДК "Укрспецекспорт" відзвітували про підписання в останній день роботи виставки ще одного контракту з еміратською EDGE GROUP "про постачання продукції українського виробництва", однак суму передбачених поставок не оголосили.
Цьому передувало підписання Угоди про співпрацю з об’ємом інвестицій понад 1 млрд. дол США, яке відбулося в рамках офіційного візиту Президента України Володимира Зеленського до Об'єднаних Арабських Еміратів, що відбувся на передодні IDEX-2021.
Звісно, що не кожну виставку можна міряти сумами підписаних контрактів, однак слід зазначити, що робота, яку зробили українські учасники виставки, не залишиться такою, що була даремною. Це стале правило – оголошенню про підписання конкретного контракту в сфері міжнародних передач озброєнь та військової техніки передує багаторічна кропітка робота багатьох людей – від звичайного слюсаря на підприємстві інженера-розробика, співробітника-контрактника компанії спецекспортера та інших і до президента країни включно. І те, що зроблено на цій виставці, може "вистрілити" через роки...
Цю роботу можна зробити лише спільними зусиллями – треба лише мати ціль та достатньо впевненості і завзяття, а також трохи взаємної підтримки і розуміння важливості просування в світі іміджу України, як країни, що входить до числа небагатьох світових тримачів високих технологій, а також розробників та виробників озброєнь та військової техніки.
Крім того, потрібно взагалі розуміння державними мужами процесів, що відбуваються.
Наприклад, мало хто зрозумів, що поява українського віце-прем’єра - міністра з питань стратегічних галузей промисловості України Олега Уруського на "скандальному" фото в компанії очільника Чечні є більше Перемогою, ніж зрадою... Бо, те, що глава української офіційної делегації був в числі найпочесніших гостей (чого не було в попередні роки), є свідченням реального ставлення еміратського керівництва до розвитку співробітництва з Україною – до цієї компанії не запрошують тих з ким не планують співпрацювати.
І це на тому тлі, що країну-агресора представляв очільник суб’єкта федерації РФ - Чеченської Республіки Рамзан Кадиров, як особистий друг правлячої родини, а не голова офіційної делегації РФ... І саме це не зрозуміли ініціатори в Україні цього нібито скандалу – присутність Рамзана Кадирова поруч з главою офіційної делегації України є скоріше перемогою українських духу та правди, що все більше і більше ширяться Світом та провалом російської дипломатії, де вже багато років не помічають того, що в ОАЕ не сприймають очільників офіційної російської делегації, як тих з ким можна розмовляюти на серйозні теми (саме з цієї причини, доречі, в російському інформаційному просторі вперто не помічали фото, яке в Україні винесли на перші шпальти).
Цього року під час IDEX і NAVDEX 2021 було підписано угод на 5,7 млрд. доларів США – в цій сумі є вагома українська частка – треба зробити так, щоб рік від року ця частка лише зростала – в України для цього все є... Тож, разом – до Перемоги!
Читайте також: IDEX-2021: Україна продовжує завойовувати світовий ринок та приглядається до кращих іноземних зразків