Ще з тиждень тому з'явились повідомлення про те, що рашисти почали застосовувати новий дрон, який нібито є зменшеною версією "Шахеда" і він може атакувати рухомі цілі. І фахівці Головного управління міноборони України дослідили декілька зразків цих дронів з метою аналізу можливостей та комплектуючих, які використовуються у ньому.
Цей виріб наразі названий ЦБТС.611000, реальна російська назва - під питанням. А от призвісько "маленький Шахед" пов'язано лише з тим, що він зроблений за схемою літаюче крило із вінглетами, тому лише візуально нагадує іранський дрон, будучи у рази меншим та маючи інше призначення. Також додамо, що вже треба відходити від хибної практики називати все підряд "шахедами", бо це зрештою розмиває розуміння про що конкретно йде мова.
Читайте також: Для чого РФ хотіла ставити ракети "Клевок" на берегову САУ А-222 "Берег", та що в підсумку вийшло

Генералізуючі це дослідження можемо просто зазначити, що мова йде про традиційне масове використання цивільних компонентів китайського виробництва. Тобто всі ідентифіковані та досліджені системи дрона, включно з електронікою, приводами та двигунами - вироблені у Китаї. При цьому основний їх виробник - китайська компанія CUAV Technology.
Як зазначає ГУР, "за окремими даними, він також може нести бойову частину вагою до 15 кг". Також він обладнаний камерою, що дозволяє його використовувати для атаки цілей, як баражуючий боєприпас, як, наприклад, "Ланцет".
Але головною особливістью є те, що у ЦБТС.611000. використовується модем RFD900x з політним контролером Pixhawk, на що увагу додатково звернув фахівець Сергій "Флеш" Бескрестнов. Цей модем з потужністю передачі у 1 Вт дозволяє підтримувати радіозв'язок на відстані до 40 км (розробник декларує до 80 км в ідеальних умовах), а також підтримує шифрування AES.
Таке рішення дозволяє "реалізувати віддалене управління БПЛА по каналу передачі даних або управління одразу багатьма дронами що обладнанні однотипними модемами (ройовий принцип)", наголошує Сергій "Флеш". Більше того, він робить припущення, що оснащення цих дронів, а також "Гербер", вказує на те, що "ворог ймовірно готується до оснащення частини "Шахедів" радіоуправлінням".
Нагадаємо, що у "Герберах" помічено встановлення модемів Mesh Network XK-F358 від Xingkay Tech, які дозволяють утворити стійку mesh-мережу - динамічну ланцюжкову ретрансляцію. Коли її вузли (тобто у данному випадку дрони) обмінюється між собою даними та виступають ретрансляторами один для одного. При цьому mesh-мережа природньо стійка до РЕБ та навіть втрати своїх елементів, якщо вони масові.
"Тобто "Шахеди" зможуть спілкуватися між собою, працювати ретрансляторами сигналу один для одного і керуватися по радіо. Це дасть можливість атакувати рухомі цілі, в режимі онлайн бачити работу засобів ППО, вести розвідку, атакувати цілі там, де український РЕБ заглушив GPS", - резюмує фахівець.
Але з боку Defense Express зазначимо, що для організації mesh-мережі для самих "Шахедів" вони самі цілком можуть бути оснащені mesh-модемами. Також можливо зробити обмережене припущення, що спочатку рашисти цю технологію відпрацюють на прифронтових тилових районах, а вже потім будуть нарощувати глибину та масовість.
Читайте також: Сервери Пентагону обслуговували програмісти з Китаю на аутсорсі у Microsoft і у США не знають, що вони там точно накодили