До початку 2030-х років флот Австралії мав би отримати одразу 12 дизель-електричних субмарин за проектом Shortfin Barracuda Block 1A – конверсією проекту французького атомного підводного човна Suffren.
Виконавцем цього проекту мала би стати французька оборонна компанія Naval Group. Але тепер уряд Австралії шукає нового підрядника, що візьметься за будівництво субмарин для австралійських ВМС, стверджує портал The Drive.
Читайте також: Бразилія хоче збудувати для своїх ВМС шість атомних субмарин, подібних французьким Barracuda
Причин цьому одразу декілька. За словами австралійських урядовців, Naval Group зриває строки підготовки та запуску виробництва субмарин. Французькі підрядники без жодного обгрунтування підвищили вартість лише самого проекту від 1,9 мільярдів доларів до 2,3 мільярдів доларів. І це при тому, що сама вартість будівництва усіх 12 субмарин сягає близько 50 мільярдів доларів.
Але при цьому Naval Group фактично саботує головну вимогу цього проекту: забезпечити щонайменше 60% локалізацію виробництва кораблів за проектом Shortfin Barracuda Block 1A. При цьому усі корпуси цих підводних човнів, за угодою, мають збудувати саме австралійські верфі.
Будівництво нових дизель-електричних субмарин для свого флоту Австралія запланувала ще у 2009 році. 26 квітня 2016 року австралійське Міноборони присудило перемогу на тендері по будівництву нових підводних човнів французькій Naval Group.
Попередня угода на технічне проектування човнів для Австралії французький підрядник отримав ще у вересні 2016 року. Втім, меморандум про стратегічну співпрацю для будівництва субмарин уряд Австралії та Naval Group уклали лише в лютому 2019 року.
За попередніми планами, старт будівництва головної субмарини за проектом Shortfin Barracuda Block 1A має відбутись наприкінці 2023 року. Ця субмарина повинна мати корпус довжиною 94 метри та водотоннажність близько 4700 тонн.
Нові 12 субмарин потрібні Австралії потрібні для заміни шести підводних кораблів Collin, що стали до строю національних ВМС у проміжку 1996-2003 років, та були збудовані в кооперації із шведською Saab.
Епізод із підводними човнами – не єдиний приклад, коли Австралія вирішила відмовитись від послуг європейських постачальників зброї. Зокрема, на днях Міноборони Австралії обрало американський гелікоптер AH-64E Apache Guardian як заміну для Eurocopter Tiger. У 2026 році австралійські ВПС мають отримати 12 "Апачів", протягом наступних двох років – ще 17 таких гелікоптерів. Вартість поставки складатиме близько трьох мільярдів доларів.
Мотивація такої закупки – австралійські військові вважають AH-64E Apache Guardian значно ефективнішою платформою, аніж Eurocopter Tiger. Також на користь "Апачів" грає той факт, що американська Boeing планує продовжувати виробництво цих гелікоптерів аж до початку 2040-х років.
Читайте також: Akinci замість F-35: як посилиться флот Туреччини в 2021 році