Було висловлено багато припущень про те, яку зброю Іран може спробувати купити для модернізації своїх застарілих звичайних збройних сил. Багато з цих сил все ще використовують обладнання, придбане у США і Великобританії в 1970-х роках. Агентство військової розвідки США припустило, що Іран може купити російські ракети ППО С-400 разом з винищувачами Су-30 і основними бойовими танками Т-90.
Міністр оборони Ірану бригадний генерал Амір Хатамі (Amir Hatami) сказав в інтерв'ю, опублікованому в іранській державній пресі 5 вересня, що скасування ембарго дозволить Тегерану експортувати «товари [визначаються як зброя] і технічні послуги».
Читайте також: Крила для жінок: США змінюють підхід до розробки бойових літаків через гендерну дискримінацію
Але яку зброю Іран може експортувати після закінчення терміну ембарго і хто захоче її купувати?
“За минулі роки іранці домоглися значного прогресу в розробці балістичних ракет класу “земля-земля”, тому балістичні ракети малої і середньої дальності, ймовірно, будуть в списку іранського експорту”, - сказав Сіна Азоді (Sina Azodi), член Атлантичної ради і кандидат наук у напрямку Міжнародні відносини.
Азоді також очікує, що на ринку з'являться легкі піхотні системи озброєння і артилерійські системи, такі як 155-мм самохідна артилерійська установка Raad-2. Крім таких систем, дрони «безумовно стануть однією з речей, які іранці будуть готові продати своїм союзникам».
Протягом часу Іран розробив кілька дедалі досконаліших безпілотників, які використовувалися в бою Хезболлою в Сирії і хуситами в Ємені. Іранські "дрони-камікадзе" також використовувалися разом з крилатими ракетами для руйнування нафтових об'єктів Саудівської Аравії у вересні 2019 року.
«Іран має різноманітну оборонну промисловість, яка включає можливості, що виходять за рамки широко розрекламованих можливостей дронів і ракет", - сказав Сім Тек (Sim Tack), старший глобальний аналітик компанії Stratfor.
Але виникає питання, хто буде купувати іранську зброю після ембарго?
«Я думаю, що практично будь-яка країна, відрізана від основних ринків зброї, яка шукає дешеві і надійні системи озброєнь», - сказав Азоді.
Моя перша ставка - Венесуела, Сирія, Ліван
Тек зазначив, що кількість країн, зацікавлених у купівлі іранської зброї, сьогодні навіть більш обмежена, ніж в минулому. «Близько партнери Ірану, такі як Судан, через кризу більше не буде розглядатися як потенційний покупець іранської зброї», - сказав він.
Крім того, конкуренція з боку російських і китайських систем озброєнь «також ускладнить Ірану можливості експорту в області недорогих оборонних закупівель, в яких він працює».
Отже, Тек очікує, що режими, дружні по відношенню до Тегерану, такі як режим Асада у Сирії і режим Мадуро у Венесуелі, все ще можуть спробувати купити іранську зброю. Однак навіть якщо це станеться, їх бюджетні обмеження, швидше за все, означають, що вони не будуть купувати багато зброї.
Читайте також: Вперше за останні роки у 2021 бюджет Міноборони збираються зменшити, хоч видатки на безпеку та оборону зростуть на 21 млрд