Попри жорстку зачистку, градус репресій у РФ розжарюється, а інструменти фальсифікації стають все більш винахідливими. Причина – у тому, що наступній Держдумі доведеться визначати політичне майбутнє режиму Путіна.
Відтак, вересень 2021-го – найважливіша для РФ подія перед 2024-м, коли Путіну будуть продовжувати термін. Якщо "Єдина Росія" отримає менше голосів, аніж п'ять років тому, Путін увійде в турбулентний період "кульгавою качкою". Що змінить хід подій в РФ до наступної точки біфуркації.
Читайте також: Маневри "Запад-2021": нові хитрощі Росії у підготовці до бліцкригу проти НАТО та України
У Кремлі намагаються уникнути ефекту доміно, при якому система просяде в одному місці, а згодом – завалиться цілком. Адже вона фатально залежна від минулих рейтингових показників. Для неї небезпечно падіння. Це розцінять як критичне ослаблення політичної сім’ї. І всередині країни, і – за парєбріком. Що може призвести до самознищення режиму.
Путін увійшов у вибори ослабленим. Його позиції значно гірше, аніж на минулих парламентських виборах. Офіційна соціологія дає ЄР 27%. Навіть якщо їх дотягнуть до 35%, це буде на 20% менше, аніж п'ять років тому.
При цьому, можливостей для масштабних фальсифікацій сьогодні менше. З 2016-му третину голосів для ЄР накачали електоральні султанати – кавказькі і поволзькі республіки, разом з Тивою і Кемерово. Сьогодні ці резерви вичерпалися за рахунок протестних настроїв і настороженості місцевих еліт.
До того, за оцінками російських експертів, звичне для РФ наказне голосування цього разу Кремль не врятує. На так званому плебісциті 1 липня 2021-го найбільший відсоток голосів проти ідеї Путіна продовжити царювання дали саме закриті ділянки – військові гарнізони, кораблі далекого плавання, атомні підводні човни...
Тому Кремль не відчуває себе в безпеці, навіть зачистивши політичне поле. В умовах відсутності у виборчому бюлетені графи "проти всіх" ця опція перейшла до списку КПРФ. Стабільне зростання зюганівців супроводжується просіданням партії Путіна. Це призвело до зачисток "комі", звідки викинули декількох знакових регіональних політиків.
У Кремлі розраховували купити перемогу новими "геополітичними звитягами". Але у "годину Ч" у рукаві геополітичного "рукоблуда" не виявилося легкодоступних опцій. Нова анексія в Україні завалить РФ "вантажем 200". А аншлюс Білорусі не викликає захоплення у громадян найбільш миролюбного, після Талібану та Аль-Каїди, політичного режиму планети.
Розуміючи це, у Кремлі готують для фальсифікацій нову електоральну ОРДЛО-резервацію. Там видали вже близько 600 тисяч паспортів РФ, надавши їхнім власникам формальне право на "волевиявлення".
Але громадяни РФ в інших країнах за законом голосують тільки у консульських установах. Таких на території окупованого анклаву не існує, тож українцям, які незаконно отримали паспорти РФ, запропонували скористатися так званим електронним голосуванням. За кремлівським розрахунками, це додасть близько 1,5% голосів.
Однак, участь у виборах цієї категорії "виборців" обов'язково поставить під сумнів їхній загальний результат в очах міжнародних спостерігачів. Адже електоральне насильство на окупованій території, із використанням місцевого населення, є злочином. Відтак, буде підстава для невизнання загальних результатів кампанії-2021 у РФ.
Путін увійшов у вибори ослабленим. Його позиції значно гірше, аніж на минулих парламентських виборах
Жалюгідність політичних інструментів підштовхує Кремль до показушних маніпуляцій. Аби гасити негативні настрої. Із цієї серії – відкриття росіянам Єгипту і Туреччини, аби компенсувати убогість вкраденого в України і доведеного до колапсу Криму.
Вересневий результат путінської партії залежить від рівня виборчої явки. Чим більше громадян проголосує у протестних регіонах, тим менше там візьме "ЄдРо". І тим безжальніше проявиться політична "імпотенція" Путіна. Під час якої "старику Козлодоєву" максимально жорстко озвучать тезу про те, що "Акела промахнувся". Адже він особисто визначав "пройдисвітів" у списку своєї партії. Поки їм не допоміг путінський виступ на з'їзді, яким він зафіксував на собі цю відповідальність.
У Кремлі розуміють ризики і діють за принципом: чим більше вип'є комсомолець, тим менше вип'є хуліган. Зберігаючи політичну ініціативу. І – запускаючи в окремих соціальних групах тренди на нібито безглуздість голосування. Створюючи ілюзію того, що все пропало і йти на вибори не варто.
Логіка путінської тактики проста: в умовах політичного штилю привести на дільниці контрольовану біомасу. А в протестних регіонах зробити все, аби люди про вибори не дізналися.
Тому поточна компанія – найбільш непомітна. Її не видно ані в телевізорі, ані на вулицях. Партії поводяться стримано. Їх попередили, що активна політична вулиця – червона лінія Путіна. І що спроби організувати вуличні протести жорстоко припинять.
У Кремлі реально бояться вуличних протестів. Там готові повторювати відпрацьовані в Білорусі механізми придушення. Для цього Путіним створена так звана Росгвардія, глава якої публічно обіцяв зробити з Навального "соковиту відбивну".
Але при цьому РФ – набагато складніша система, ніж Білорусь. На відміну від Лукашенка, Путін змушений рахуватися з регіональними елітами, зокрема тими, де зріють сепаратистські настрої.
Наприклад, на Далекому Сході та Хабаровському краї місцевий ОМОН відмовився душити регіональні протести. Їх вимушено гасили – підмосковним. Не факт, що в умовах федеральної кампанії Путіну вистачить садистів-гастролерів для приготування "соковитих відбивних" по всій імперії.
Кремль вийшов на тонкий лід. Якщо там вирішать "зробити" потрібний результат, це викличе тектонічний суспільний резонанс. Особливо небезпечні для Кремля загострення у Сибіру, на Далекому Сході, півночі європейської частини. Ці території – більш протестні, аніж центральна Росія, Поволжя і Південь. І там дуже живучі паростки сепаратизму.
У Хабаровську більше року вирували масові протести, пов'язані з арештом популярного губернатора Фургала. Вони затихли, але не згасли. І – можуть розгорітися, якщо в Держдуму висунеться син опального губернатора. Який має шанси перемогти, якщо отримає змогу зареєструватися.
На багатьох територіях РФ приналежність кандидата до партії влади – негативний маркер. Який дозволяє вигравати будь-яким несистемним кандидатам. На минулих виборах мера Усть-Ілімська перемогла 28-річна безробітна, вибивши кандидата від "Єдиної Росії". Главою району з символічним для РФ назвою – Сусанинського – обрали водія автобуса, який переміг кандидата від ЄР, який керував територією 20 років. У Костромській області в одному із селищ 35-річна прибиральниця місцевої адміністрації зробила вертикальний зліт у крісло глави, перемігши кандидата ЄР.
Схожі приклади проглядаються і в цю кампанію. Черговим "безробітним водієм" обіцяє стати маргінальний шоумен Звєрєв, що висунувся в Бурятії. Епатажна "жертва" пластичних хірургів вже зрівнялася за популярністю з кандидатом від "Єдиної Росії" і місцевим комуністом.
Вересневі вибори в РФ стануть найважливішим маркером для України і світового співтовариства. Очевидно, що вже створено критичну масу порушень. Там точно не буде місця спостерігачам ОБСЄ та інших організацій, покликаних стежити за чистотою виборчого процесу.
А значить вибори будуть умовно нелегітимними для світової спільноти. Для Путіна вони стануть "останнім рішучим боєм" за збереження режиму. Який може скластися на користь Кремля. А може стати початком тектонічних розломів у РФ. Але Україна має бути готова до будь-якого варіанту.
Андрій Воропаєв, спеціально для Defense Express
Читайте також: Гармати замість хліба: як в РФ планують переоснащувати армію