Наприкінці березня 2024 року міністр оборони РФ та воєнний злочинець за сумісництвом Шойгу заявив про те, що уже начебто сформовано "Дніпровську річкову флотилію" з бригадою річкових катерів. Але далі пішли повідомлення від російських пропагандистів, із яких випливає, що ця Дніпровська флотилія окупантів – скоріше ще на ранніх етапах формування, і для неї звідкись ще треба взяти техніку та озброєння.
Бо спочатку в одній із публікацій рашистського "ТАСС" із посиланням на екс-очільника генштабу ВМФ РФ (1998-2005 роки) Віктора Кравченка йшлось по суті про те, що для створення Дніпровської флотилії будуть дерибанити Каспійську. А тепер у російських пропагандистів мова і про те, що для цієї флотилії передаватимуть також і берегові артилерійські установки А-222 "Берег" калібру 130-мм зі складу Чорноморського флоту РФ.
Читайте також: У ГУР оновили дані виробництва у РФ ракет Х-101, "Калибр" та "Оникс"
До цього моменту згадок про А-222 "Берег" в контексті війни РФ проти України по суті не було, тому тут варто окремо розповісти про ці артсистеми.
Для початку варто підкреслити, що А-222 "Берег" є рідкісними для ЗС РФ, всього 36 одиниць в наявності, за деякими даними - усі зосереджені на Чорноморському флоті. Для цієї системи використовується похідна від корабельної гармати АК-130 калібру 130 міліметрів (використовуються зокрема на ракетних крейсерах проекту 1164, до якого належала знищена "Москва"), довжина ствола – 54 калібри, дальність стрільби – до 23 кілометрів, заявлена скорострільність – до 10-12 пострілів на хвилину, возимий боєзапас – 40 пострілів.
А-222 "Берег" накреслювався ще за радянських часів для перекриття "мертвих зон", які не можуть охопити берегові ракетні комплекси. Але ця система вийшла на випробування в 1988 року, по факту була прийнята на озброєння лише в 1996 році, а перший серійний комплекс було поставлено лише в 2003 році.
Ймовірно, невеликі обсяги виробництва та поставок пов’язані з тим, що РФ не змогла знайти експортних покупців на таку специфічну систему озброєння, хоча й шукала.
Якщо ж говорити про актуальні можливості, які ворогу може дати використання А-222 "Берег", то тут слід звернути увагу на такі аспекти. По машині цього комплексу із 130-мм гарматою нема жодних вказівок про наявність хоча би мінімального рівня захисту.
Стрільба А-222 "Берег" в штатному режимі передбачається батареєю в дві одиниці (за деякими даними - навіть 6 одиниць), управління вогнем яких ведеться із машини-центрального посту, оснащеної власною РЛС та оптико-локаційною станцією. Тобто тут мова про по факту незахищену САУ із поганою живучістю на полі бою, покращити ситуацію можна скоріше за рахунок відмови стрільби одразу батареєю, але це напевне приведе до погіршення точності ведення вогню.
Але судячи з усього, самі росіяни для себе тут в першу чергу вважають важливим показник саме вогневої потужності А-222 "Берег". Тим більш, рашисти стверджують, що ця система може бити по цілям також і на суходолі,і що в номенклатуру снарядів до А-222 "Берег" входять два основні типи – уламково-фугасний Ф-44 та зенітний ЗС-44.
Читайте також: Розкрито ультимативну перевагу українських далекобійних дронів: нове покоління DSMAC, як у крилатих ракетах