В соцмережах з’явились кадри удару авіації ЦАХАЛу по двом літакам типу F-14 Tomcat на стоянці в аеропорту Тегерану, дія відбулась 16 червня 2025 року. Особливість ситуації полягає не тільки в тому, що Іран наразі лишається єдиним користувачем "Томкетів", які були зняті з озброєння в США ще у 2006 році. І лише іранські F-14 ще могли піднятися у повітря.
Тут нюанс також і в тому, що це був один із небагатьох епізодів за "участі" іранської авіації за весь час поточних бойових дій на Близькому Сході, починаючи з 13 червня 2025 року. Що в свою чергу ставить питання про те, а що взагалі з бойовою авіацією Ірану та що зокрема з МиГ-29 як можливо найбільш цінним активом.
Читайте також: Чому Ізраїль, який вже панує у небі Ірану, все одно потребує допомоги та участі США у бомбардуваннях
RECAP of Our Recent Operations Over Tehran: Strike on two F-14 fighter jets that were located at an airport in Tehran. These jets were intended to intercept Israeli aircraft. Thwarted a UAV launch attempt toward Israel.Eliminated a launch cell minutes before launch… pic.twitter.com/y1gY7oBz99— Israel Defense Forces (@IDF) June 16, 2025
Якщо відштовхуватись від даних The Military Balance 2024, то на початок минулого року Іран мав у своєму розпорядженні до 10 літаків F-14 Tomcat. Скільки таких "бортів" були фактично придатні до використання, питання так і залишиться відкритим.
Можна лише зафіксувати, що найбільшими проблемами по іранським "Томкетам" були стан ракет "повітря-повітря" типів AIM-7 та AIM-54, які теоретично лишались в арсеналі Тегерану, ну й також – стан бортових РЛС AN/AWG-9.
Для ілюстрації також можна навести факт про те, що наприкінці 2024 року Іран на авіашоу планував показати свої старі МиГ-29 та нові Як-130 від РФ, але в підсумку був один із останніх F-14 Tomcat. Котрий навіть для самих іранців виявився "червонокнижним", на тлі парадоксальним чином значно кращим виглядав стан наявного флоту літаків F-4 Phantom, хоча можливо справа просто у кількісних показниках (заявлена наявність 55 літаків цього типу, відповідно до того ж The Military Balance 2024).

На цьому тлі однаково ймовірним виглядає те, що у згаданому вище епізоді ЦАХАЛ уразив або останні боєздатні іранські "Томкети", або ж це уже були "трупи" для "канібалізму запчастин". Бо це виглядає просто парадоксальним, що іранські військові навіть не спробували підняти в повітря ці свої винищувачі для спроби відбиття нового удару по Тегерану.
В теорії найбільш цінним активом для Ірану в плані є саме МиГ-29, про обставини придбання яких протягом 1990-1994 років ми розповідали в окремому матеріалі. Там же ми згадували момент, що після 1993 року РФ перестала постачати іранській стороні комплектуючі до авіатехніки, тому стан літаків радянського зразка у ВПС Ірану також є питанням відкритим.
Однак не варто виключати варіант, що іранські військові все ж можуть спробувати підняти в повітря свої МиГ-29, навіть якщо результат буде невдалим.

Читайте також: Скандал на Ле-Бурже: стенди компаній з Ізраїлю примусово зачинили, поки у ЄС масово скуповують їх зброю