Мотострілецькі полки в збройних силах РФ - це основні бойові частини, що входять у мотострілецькі та танкові дивізії.
В цілому вони достатньо схожі за аналогічні полки армії СРСР з тими самими вадами. При "копіюванні" структури мотострілецького полку часів СРСР, у РФ отримали ті ж самі недоліки - невисоку самостійність у вирішення бойових задач через слабкість підрозділів бойового та тилового забезпечення.
Читайте також: Морпіхи ВМСУ тренуються громити десант РФ за допомогою танків Т-80
За штатом мотострілецькі полки включають:
- штаб
- три мотострілецьких батальйонів
- один танковий батальон
- гаубичний дивізіон
- рота розвідки
- інженерно-саперна рота
- рота зв’язку
- ремонта рота
- рота матеріально-технічного забезпечення
- медична рота
- батарея реактивної артилерії
- зенітна батарея
- батарея управління та артилерійської розвідки
- взвод снайперів
- взвод РХБЗ
- комендантський взвод
Основною бойовою машиною мотострілецького полку РФ є БМП-2 (значно рідше - БМП-3), а також БТР-82А. Враховуючи те, що два мотострілецькі полки входять у склад дивізії, то зазвичай один полк - на БМП, другий - на БТР.
Це пов’язано з бажанням генштабу РФ поєднати переваги більшої вогневої потужності та прохідності підрозділів на БМП з мобільністю підрозділів на колісних БТРах.
У мотострілецькому полку на БМП кількість особового складу становить 2-2,1 тисячі осіб. З озброєння та військової техніки:
- 102 БМП-2 або БМП-3
- 31 танк Т-72
- 4 БТР-80 або БТР-82А
- 23 МТ-ЛБ
- 18-24 мінометів 2С12 "Сани" (120-мм)
- 12 причепних гаубиць 2А65 "Мста-Б"
- 4 РСЗВ "Град"
- 4 ЗРК "Стрела-10"
- 4 ЗРГК 2С6 "Тунгуска"
У мотострілецькому полку на БТРах кількість особового складу може доходити до 2,5 тисяч осіб та 122 одиниць БТР-82А. Також у складі полків може бути додаткова протитанкова батарея із 9 одиницями самохідних ПТРК "Штурм-С". А характерною рисою гірських мотострілецьких полків є дивізіон з 12 одиниць РСЗВ "Град".
Але загалом кількість особового складу, озброєння та техніки мотострілецького полку, а також його загальна бойова потужність - обмежена. Окрім того, мотострілецький полк має відносно слабку протитанкову (особливо у випадку, якщо його основною машиною є БТР), а також протиповітряну оборону.
Водночас брак сучасного озброєння в армії РФ призвів до озброєння мотострілецьких полків застарілими версіями танків та причепними гаубицями.
Таким чином, мотострілецький полк може сформувати лише дві відносно слабкі батальонно-тактичні групи. А для вирішення серйозних завдань полк будуть вимушені посилювати з дивізії підрозділами артилерії, протитанковими та зенітними засобами, а також підрозділами забезпечення.
Загалом в цьому матеріалі наведена типова та найбільш поширена структура та озброєння мотострілецького полка РФ.
В російській армії 22 мотострілецьких полків і деякі з них відрізняються від наведеного. Наприклад, у 7-му окремому мотострілецькому полку 11-го армійського корпусу берегових військ Балтійського флоту немає танків. А у складі 42-ої мотострілецької дивізії один з полків має базову машину у вигляді МТ-ЛБ.
Також певне різноманіття спостерігається у артилерії: найпоширенішою є причіпна "Мста", вона стоїть на озброєнні у 15 з 22 полків. Але три мотострілецькі полки, два з яких входять до "елітної" 2-ої мотострілецької дивізії, озброєні самохідно артустановкою "Мста", а ще у чотирьох полках - застаріла САУ "Акація".
Також нагадуємо про можливість ознайомитись зі штатними структурами та озброєнням:
Завантажити схеми у високій якості можливо за цим посиланням.
Інформацію, спеціально для Defense Express, підготував Олексій Яровий, підготовка до публікації та інфографіка - Олег Катков.
Читайте також: Gekata знову у повітрі: випробування нового комплексу радіотехнічної розвідки від НВЦ "Інфозахист"