xcounter
#

Чим особлива 170-мм САУ "Коксан" з КНДР, та чому пропагандисти РФ заявляли до неї інтерес

43210
Північнокорейські САУ М-1989 "Коксан", ілюстративне фото з відкритих джерел
Північнокорейські САУ М-1989 "Коксан", ілюстративне фото з відкритих джерел

Які особливості має цей зразок озброєння Північної Кореї, та чим він привертав увагу ворожих ресурсів

В нашому огляді по північнокорейським САУ ми окремо виділяли "Коксан" як найпотужніший зразок, по якому обіцяли окремий огляд, і тепер ми напишемо, чим ця установка привертає таку увагу.

Ця САУ КНДР виділяється вкрай нестандартним калібром – 170-мм, і тут є дві версії, чому північнокорейські розробники обрали саме такий калібр. За першою версією, основою для розробки тут стали напрацювання по 150-мм японській трофейній гаубиці, за іншою – базою стали напрацювання по 170-мм трофейній гаубиці вермахту, отримані від Радянського Союзу.

Читайте також: В ЗСУ створюють експериментальні бойові підрозділи для тестування нових систем РЕБ
Північнокорейська САУ М-1979 "Коксан", ілюстративне фото з відкритих джерел

Загалом історія розробки САУ "Коксан" лишається невідомою, і тут можна лише підкреслити ту деталь, що "Коксан" - це умовне позначення, з прив’язкою до назви північнокорейського міста, де ця артустановка вперше була зафіксована у 1979 році.

На цьому моменті варто зафіксувати, що прийнято виділяти дві модифікації північнокорейських САУ "Коксан" - під індексом М-1979, яка відрізняється відсутністю возимого боєкомплекту та базується на шасі Т-54 або китайського Type 59, та під індексом М-1989, де наявний возимий боєкомплект на 12 пострілів.

Також варто наголосити, що наразі кількість САУ "Коксан" в розпорядженні Північної Кореї не є відомою публічно. У відкритих джерелах можемо побачити згадку, що ці артустановки зводились в батареї по 36 одиниць як інструмент артилерійського ураження вглиб території Південної Кореї.

М-1989 "Коксан", ілюстративне фото з відкритих джерел

За наявними даними, САУ "Коксан" має дальність стрільби до 40 кілометрів звичайними снарядами, та до 60 кілометрів активно-реактивними снарядами, темп стрільби – 1-2 постріли за 5 хвилин.

Є також цікава деталь в тому, що "Коксан" пройшов "обкатку" під час ірано-іракської війни 1980-1988, де ця артсистема показала як вкрай потужний інструмент контрбатарейної боротьби. Щоправда, при цьому є суперечливі дані: за однією з версій, під час цієї війни "Коксан" постачались тільки Ірану, за іншою – для армії Іраку також.

На даний момент окрім армії КНДР, САУ "Коксан" в своєму розпорядженні має також Іран, мова про 30 установок у варіанті М-1979. В свою чергу, російські пропагандисти ще з 2022 року в тій чи іншій формі заявляли тезу про те, що такі північнокорейські САУ могли би бути передані російській армії як доповнення до наявної артилерії крупного калібру, як то САУ "Пион" та "Тюльпан".

Читайте також: Остання версія Bradley, який ніяк не йде на пенсію: M2A4E1 назвали "гемйченджером", але чи справедливо