xcounter
#
Цифровий вимір ЗСУ (відео)

Цифровий вимір ЗСУ (відео)

11

Наприкінці листопада 2019 р. Генеральний штаб Збройних сил України вперше продемонстрував стан роботи у сфері створення та впровадження на озброєння ЗСУ автоматизованих систем управління, передусім, АС Центру оперативного управління («Дзвін-АС»), АС бойового управління «Ореанда ПС» та АС тактичної ланки управління (“Простір”)

Деталі про стан створення та впровадження на озброєння ЗСУ автоматизованих систем управління – в матеріалі та у відео.

В умовах критичного зростання в сучасних війнах ролі просторо-часового фактора на всіх рівнях і ділянках воєнного ланцюжка набирає актуальності скорочення часу реакції на загрози, що виникають. Одним з ключових варіантів розв’язання проблеми вважається автоматизація з її здатністю протистояти і тим загрозам, що будуть нарощувати потужність в майбутньому.

Читайте також: Генерал-лейтенант Олександр Сирський про завтрашній день української армії

Забезпечити суттєву економію сил і засобів, що використовуються для вирішення бойових завдань, дозволяє ефективна автоматизація процесів управління. Останні досягнення науки у сфері автоматизації вже є складовою частиною сучасних рішень систем типу C4ISR (системи управління, контролю, зв’язку, збору та комп’ютерної обробки інформації, спостереження і розвідки), де функції людини замінюються інтелектуальними системами, навіть у межах прийняття певних рішень.

Майбутнє на полі бою – за цифровими системами автоматизації
Майбутнє на полі бою – за цифровими системами автоматизації, де функції людини замінюються інтелектуальними системами, навіть у межах прийняття певних рішень / Фото: Defense Express

З огляду на актуальність автоматизації системи управління Збройними Силами, було розроблено Концепцію Галузевої програми створення ЄАСУ ЗС України, спрямовану на реалізацію до кінця 2020 року заходів, визначених в Оборонному бюлетені як стратегічні цілі (створення ефективної системи управління C4ISR та Єдиної інформаційної системи управління оборонними ресурсами). Йдеться, зокрема, про інтеграцію різних видових систем передачі інформації та зв’язку в єдину систему обміну даними в інтересах управління міжвидових угруповань ЗС України й всебічного забезпечення їх бойових дій.

Радіон Тимошенко
Генерал-лейтенант Радіон Тимошенко, заступник начальника Генерального штабу ЗС України вважає, що автоматизовані системи управління військами та озброєнь – один з ключових напрямків підвищення спроможностей української армії / Фото: Defense Express

Українські досягнення

21-22 листопада 2019 року Генеральний штаб Збройних Сил України вперше продемонстрував стан роботи щодо створення та впровадження на озброєння ЗСУ автоматизованих систем управління, передусім, АС Центру оперативного управління («Дзвін-АС»), АС бойового управління («Ореанда ПС») та АС тактичної ланки управління («Простір»). У презентації, серед усіх, брали участь також керівники й фахівці основних компаній-розробників АСУ: «Еверест» («Дзвін»), «Телекарт-Прилад» («Простір») та «Аеротехніка» («Ореанда»).

21-22 листопада 2019 року Генеральний штаб Збройних Сил України вперше продемонстрував стан роботи щодо створення та впровадження на озброєння ЗСУ автоматизованих систем управління, передусім, АС Центру оперативного управління («Дзвін-АС»), АС бойового управління («Ореанда ПС») та АС тактичної ланки управління («Простір»)

Важливо підкреслити, що всі три зазначені фірми-розробники є приватними компаніями, які отримали право долучитися до створення стратегічно важливих систем у рамках конкурсу і після ретельного відбору кандидатів. Тобто, на ринкових і цілком конкурентних засадах, що відповідає світовій практиці й сприяє якісному виконанню робіт. Більш того, вони готові вкладати власні кошти для підвищення якості продукту і діють дуже активно.

Показ досягнень пройшов на двох майданчиках: безпосередньо в Генеральному штабі та в розташуванні однієї з військових частин ППО в Київській області. В останньому випадку – з фактичною демонстрацією можливостей автоматизованої системи управління «Ореанда-ПС», із залученням реальних бойових літаків, БпЛА й систем ППО. Гості заходу мали нагоду наочно переконатися в тому, як усі показані системи працюють і взаємодіють на практиці.

Презентацію відкрив особисто заступник начальника Генштабу генерал-лейтенант Радіон Тимошенко, який зазначив, що «…всі елементи в рамках створення системи автоматизації ЗСУ замкнено, у січні-лютому 2020 року цілком можливе впровадження нових систем в експлуатацію»

Тобто, на початку 2020 року Збройні Сили планують прийняти на озброєння єдину автоматизовану систему управління. Це пов’язується з планами введення в експлуатацію 12 нових об’єктів АС управління.

Базовим елементом єдиної автоматизованої системи управління (ЄАСУ) Збройних Сил України є АС Центру оперативного управління «Дзвін-АС» – високоінтегрована автоматизована система управління та контролю бойовими діями стратегічного, оперативного і частково тактичного (бригада) рівня.

Система дозволяє в напівавтоматичному й автоматичному режимах генерувати документи бойового управління, створювати та відстежувати картографічну інформацію, отримувати вичерпні дані про власні війська, їх поточне і перспективне забезпечення, наявні розвіддані про війська противника, а також здійснювати розрахунки співвідношення сил і засобів, оптимальності їх застосування у різних сценаріях.

Тарас Поручник
Тарас Поручник, головний конструктор Автоматизованої системи управління військами та контролю бойовими діями стратегічного, оперативного рівня «Дзвін-АС» каже, що вартість одного бригадного модуля системи ЕАСУ дорівнює вартості однієї БМП. Але для підвищення бойового потенціалу бригади ЕАСУ додає на декілька порядків більше, ніж одна бойова машина піхоти. Бо зараз на полі бою насамперед йде протистояння систем управління та штабів, а не платформ / Фото: Defense Express

За повідомленням ГШ ЗСУ, наразі вже створено робочу стаціонарну версію АСУ «Дзвін», що знаходиться «в одному із захищених приміщень Генштабу». Також існує мобільна версія, розгорнута в розташуванні Генштабу в межах польового пункту управління оперативного рівня. Остання використовується для демонстрації можливостей АСУ й одночасно забезпечує підготовку військових фахівців, що мають надалі користуватися такою технікою й обслуговувати її в реальних умовах.

Проєкт «Дзвін» сьогодні перебуває на завершальній стадії. Найближчим часом планується провести випробування з подальшою дослідною експлуатацією і подальшим прийняттям на озброєння. Відповідно, вже прийнято рішення щодо обладнання пунктів управління на всіх ланках управління. На стадії проєктування перебуває робота зі створення АСУ механізованої бригади сухопутних військ.

Проєкт «Дзвін» передбачає охоплення в рамках єдиної мережі інформацію не лише від військових джерел, але й від інших, зокрема й цивільних органів управління, залучених у забезпеченні національної безпеки.

За оцінкою ГШ ЗСУ, цілком реально протягом 3-4 років поетапно завершити процес автоматизації ЗСУ в цілому, разом з переходом на цифрові технології й засоби зв’язку. Автоматизація дозволить не лише значно скоротити час на прийняття рішень і час реакції, а й вплине на оптимізацію чисельності особового складу війська в цілому і зменшення витрат на його утримання.

Проєкт створення єдиної автоматизованої системи управління, за словами начальника управління розвитку автоматизації Генштабу ЗСУ полковника Віктора Артиховича, є, по суті, проєктом цифрової армії в рамках цифрової держави Україна.

Експерти під час обговорення презентованих військовими матеріалів були єдиної думки щодо важливості мати власні рішення у сфері АСУ. За оцінками Генштабу ЗСУ, реалізація проєкту «Дзвін» АС може стати першим кроком до якісного перетворення ЗСУ на цифрову армію. На думку фахівців, проєкт може бути повністю реалізованим (введення у стрій ключових об’єктів) протягом року, що потребуватиме близько 1 млрд грн.

Генерал Тимошенко
Генерал Тимошенко: «… проект «Дзвін» є для нас більш важливим як системоутворюючий, до нього будуть після завершення підключатися інші, серед яких є і «Простір» / Фото: Defense Express

Генерал Тимошенко не випадково сказав про «Дзвін» наступне: «… проєкт «Дзвін» є для нас більш важливим як системоутворюючий, до нього будуть після завершення підключатися інші, серед яких є і «Простір». «Дзвін» – це для нас сьогодні головне, пріоритетне завдання». Другою, тактичною складовою ЄАСУ ЗС України є АСУ «Простір», що створюється як автоматизована система управління та сенсорів тактичного (батальйон–рота–взвод–відділення–солдат) рівня. Вона містить засоби автоматичного і напівавтоматичного управління вогнем, сенсорами та засобами розвідки, створених на базі захищених низькошвидкісних та стійких для перешкод засобів та алгоритмів зв’язку. Наразі проєкт перебуває на етапі розробки, виготовлення й оцінки окремих складових компонентів.

Під час презентації «Простору» демонструвався концепт «Солдата майбутнього» від компанії «Телекарт-Прилад», з індивідуальним комплектом оснащення бійця. До складу останнього включено компактні мобільні засоби прихованого зв’язку (2-3 канали, зокрема й унікальний широкосмуговий вітчизняної розробки), планшет і все необхідне для інтеграції бійця в сучасну тактичну систему поля бою.

Йдеться про можливості окремого бійця щодо інформування про поточну обстановку власного командира і решти інтегрованих користувачів даних (наприклад, отриманих при застосуванні лазерного прицілу розвідки (ЛПР), так і можливість отримувати у зворотному напрямку необхідні дані, що дозволяють більш чітко оцінювати зміни обстановки й, навіть, отримувати цілевказівки для ураження цілей.За повідомленням розробника, зазначений концепт створено з урахуванням сучасних світових трендів, представники української робочої групи активно і на рівних співпрацюють і обмінюються думками у зазначеній сфері з експертами НАТО, а також провідними іноземними компаніями, зокрема, польськими, канадськими та ізраїльськими.

Стосовно перспектив роботи учасники презентації й експерти були налаштовані доволі оптимістично, що не можна не оцінити. Також генерал Тимошенко повідомив, що: «… на бригадному рівні («Простір») ми співпрацюємо з британськими колегами, вони багато в чому допомагають і діляться досвідом». Отже, робота триває.

Нові технології
Нові технології дозволяють вийти на новий рівень оперативності у прийнятті рішень по реагуванню на зміни обстановки та застосуванню військ

Третьою складовою частиною ЄАСУ ЗСУ є АСУ «Ореанда-ПС» – автоматизована система бойового управління силами та засобами авіації та ППО усіх видів ЗС України. Комплекси цієї системи призначені для оснащення пунктів управління від тактичного до стратегічного рівня. Для АС «Дзвін» ця система є одним з джерел зовнішньої інформації й входить до її складу.

«Ореанда-ПС» вже прийнята на озброєння ЗСУ і поставлена на бойове чергування, зокрема в зоні проведення ООС. Наразі йдеться про систему, сконфігуровану для вирішення завдань ППО. Система дозволяє забезпечити автоматизоване, єдине рішення щодо контролю повітряного простору, інтегроване до аналогічних систем ДП «Украерорух» та до систем ППО і контролю повітряного простору НАТО.

«Ореанда-ПС» дозволяє використовувати новітні цифрові технології в побудові комплексів, і при цьому застосовувати їх на практиці разом із наявною базою техніки, що стоїть на озброєнні ЗСУ.

За оцінками українських експертів, «Ореанда-ПС» цілком здатна витримати конкуренцію з кращими закордонними аналогами, а головне – вона є сумісною з ними

У системі реалізовано стандарт НАТО щодо обміну інформацією про повітряну обстановку (link-1). Вона також може працювати в інтеграції з базою автоматизованої системи управління ЗСУ «Дзвін». Система дозволяє на третину скорочувати чисельність оперативно-особового складу, а також у декілька разів – час планування, постановки та виконання бойових завдань.

За словами полковника Артиховича, можливості прийняття рішень та обробки даних при використанні автоматизації скорочуються з 40 до 1,5 хвилин. А якщо говорити про час реакції системи ППО, то він скорочується з десятків хвилин до кількох (!) секунд. Тобто, це залишає шанс на перехоплення і знищення власними вогневими засобами атакуючих швидкісних цілей.

Пункт бригадного управління передбачений як у стаціонарному, так і в мобільному варіантах. Пункт бригадного управління розгортається в польових умовах у межах однієї години. Він є повністю автономним, має власні джерела енергоживлення тощо.

Також повідомлялося про використання у жовтні 2019 року підрозділами на підсумкових навчаннях сил ППО сучасного автоматизованого мобільного командного пункту «Ореанда».

Можливості виробництва оцінюються до 15 комплексів на рік, тоді як поточне виробництво становить лише 1-2 комплекси. 21 грудня 2018 року ЗСУ отримали 8 перших АСУ «Ореанда-ПС», виготовлених ТОВ «НВП «Аеротехніка МЛТ». Загалом планується постачання 20 таких комплексів.

З усім тим, генерал Тимошенко вважає, що нам потрібна державна програма щодо автоматизації процесів у системі ППО. За умови наявності необхідного фінансування ми можемо за 2 роки закрити всі питання у Повітряних силах. Поряд з відновленням великої кількості ЗРК автоматизація дозволить у рази підвищити можливості ППО.

Усі три презентовані Генштабом вітчизняні проєкти автоматизації – «Дзвін-АС», «Ореанда» ПС та «Простір» – цілком відповідають вимогам, стандартам та принципам системи C4ISR країн-членів НАТО. Вони створювалися за стандартами НАТО і є сумісними з аналогами країн Альянсу, розробками за програмою MIP (США), протоколами передачі даних за стандартами НАТО.

Давид Арахамія
«Загальне враження дуже оптимістичне. Ситуація набагато краще, ніж я очікував». Про це голова парламентської фракції «Слуга народу», секретар Національної інвестиційної ради Давид Арахамія заявив на засіданні Комітету з питань національної безпеки та оборони одразу після того, як особисто пересвідчився у потенціалі та можливостях автоматизованої системи управління та контролю бойовими діями стратегічного, оперативного рівня «Дзвін-АС» та автоматизованої системи управління авіацією та засобами протиповітряної оборони «Ореанда-ПС».

Навіть більше, українські розробки не просто створюються за стандартами НАТО, а й враховують практичний досвід бойових дій на Донбасі. А конструктивні підходи вітчизняних фахівців змусили партнерів з Альянсу навіть переглянути вимоги одного з чинних стандартів НАТО щодо сенсорів тактичного рівня, дещо поширивши його дію і на інші засоби.

На завершення презентації генерал Тимошенко розповів журналістам про свою мрію: після отримання усіх компонентів за темою «Ореанда-ПС» провести спільні навчання з силами НАТО. Причому за умов, щоб партнери видавали свої ввідні, наприклад, розвідувальну інформацію, а ми відпрацювали завдання своїми засобами. Генерал висловив впевненість, що такі навчання відбудуться вже невдовзі.

Водночас, джерела в Генштабі повідомляють про замороження на невизначений термін робіт з продовження реалізації проєкту створення єдиної автоматизованої системи ЗСУ. При цьому навіть вже виділені ресурси у розмірі кількох сотень мільйонів гривень з незрозумілих причин не використовуються.

Затримка загрожує зривом виконання планів впровадження усієї системи АСУ на озброєння у 2020 році, що в умовах війни і загрози збройного нападу з боку РФ становить велику небезпеку.

Володимир ЗАБЛОЦЬКИЙ

Читайте також: Автоматизація за наказом