Армія Китаю поповнюється новою артилерійською системою PLC-181, яка відрізняється не тільки натівським калібром у 155-мм, але і колісною базою.
Таким чином Пекін продовжив світову тенденцію переходу потужних артилерійських систем на колісні платформи.
Читайте також: Відмова від булл-пап: армія Китаю замінить автомати QBZ-95 на QBZ-191
PLC-181 розміщується на шасі Shaanxi з колісною формулою 6х6. 155-мм гаубиця має довжину ствола у 52 калібри та діапазон кутів наведення у 25 градусів від осі машини та до 67,5 градусів по вертикалі.
Швидкострільність PLC-181, яка обслуговується розрахунком з 6 бійців (включно з водієм), становить 4-6 пострілів за хвилину, завдяки частковій автоматизації процесу заряджання. Також САУ оснащена автоматизованою системою управління вогнем та РЛС для вимірювання швидкості снаряду, що дозволяє підвищити її ефективність на полі бою.
PLC-181, окрім звичайних снарядів із дальністю польоту у 20 км, може використовувати активно-реактивні боєприпаси, які можуть знищувати цілі на відстані 53 км, а також високоточні снаряди.
Загалом використання колісного шасі дозволило значно підвищити мобільність САУ - PLC-181 розганяється до 90 км/год по дорогах. А новий військово-транспортний літак Xian Y-20 може перевозити одразу дві таких бойові машини.
Такий акцент на мобільності є доволі незвичними для армії Китаю, яка багато десятиліть більше спирається на гусеничні шасі та платформи для військової техніки.
Зокрема до 2010-х років єдиною бойовою колісною машиною у армії КРН був легкий бронетранспортер Type-92, що з’явився у 90-х роках. Лише у 2009 році на озброєння була прийнята колісна БМП ZBL-08 (також зустрічається назва ZBL-09 Irbis) , яка фактично відкрила у Китаї цей напрямок розвитку.
Зазначимо, що PLC-181 спершу була створена китайським обороним гігантом Norinco для продажу іноземним країнам та отримала експортну назву SH-15. Її першим замовником став Пакистан, який у минулому році закупив 236 самоходок загальною вартістю у 512 млн доларів.
Проте існуюча розробка зацікавила армію КНР та новітня САУ була прийнята на озброєння весною 2020 року, а перша партія буде направлена на озброєння 73-ої армійської групи східної зони командування.
Цілком можливо, що цьому рішенню передувала експериментальна експлуатація САУ у військах. Інформація про використання PLC-181 з'явились у 2019 році, коли були опубліковані фото навчань на високогірному полігоні у Тибеті.
Вважається, що PLC-181 замінить в армії КНР 130-мм гармати Type 59-1 (копія радянської М-46). Загалом необхідно відмітити поступовий відхід армії КНР від радянської системи калібрів у артилерії.
Якщо у 80-х роках Китай поставив на озброєння гусеничную 152-мм САУ Type 83 з копією радянської гармати Д-20, то вже у 2000-х роках відбувся перший перехід на 155-мм калібр завдяки САУ PLZ-05, яка також "виросла" з експортної розробки.
Таким чином Китаю вдалось за короткий строк налагодити виробництво нових снарядів та перевести ряд вже розроблених боєприпасів, зокрема високоточних та активно-реактивних, у новий калібр. Окрім того, заміна 152-мм боєприпасів на 155-мм - це масштабні витрати, на які згодився піти Пекін. Що, в свою чергу, говорить про практичну перевагу натівського калібру, яка виправдовує такі видатки.
Проте у КНР не відмовляються від ще одного радянського 122-мм калібру. Наприклад, гусенична САУ на базі ZBL-08 - PLZ-07 була прийнята на озброєння у 2009 році.
Але у будь-якому разі, приклад PLC-181 та інших новинок китайської оборонної промисловості, наприклад штурмової гвинтівки QBZ-191, в якій легко вгадується HK416, демонструє, що Пекін потрохи мігрує подалі від радянських спадків до сучасних західних зразків. Це дозволяє йому більш агресивно діяти на міжнародному ринку та пропонувати сучасну зброю з помірним цінником, яка сумісна із натівським озброєнням.
Читайте також: Японія активізує переозброєння армії: замовлено новітні танки з унікальними ТТХ та колісні САУ