У біографії зенітно-ракетного комплексу С-200 є зокрема момент, як росіяни використали його в рамках літаючої лабораторії "Холод" для відпрацювання технологій по гіперзвуку на початку 1990-х років. Ця історія привертає увагу як мінімум через незвичайність технологічної концепції.
Якщо коротко, то історія виглядала так. В означений період російський "Центральний институт авиационного моторостроения" вів роботи по розробці технологій для гіперзвукових прямопоточних повітряно-реактивних двигунів (ГППРД). До початку 1991 року ця установа уже створила експериментальний зразок такого двигуна, і тут вже постало питання про необхідність "літаючої лабораторії" або ж стенду, який би дозволив відпрацювати усі режими роботи ГППРД.
Читайте також: Як виглядав попередник А-50 під назвою Ту-126, і чому він не зберігся
В підсумку, вибір по проекту "Холод" упав на зенітну ракету 5В28 від зенітно-ракетного комплексу С-200, і цей вибір пояснювався двома мотивами – траекторія польоту цієї ракети начебто відповідала усім необхідним умовам для роботи експериментального ГППРД, і ця ракета була дешевою, бо уже на той момент знімалась з озброєння.
Як можемо із фото у відкритому доступі, то зразок експериментального ГППРД встановлювався на носову частину ракети 5В28 замість БЧ, а для запуску використовувалась стандартна пускова від комплексу С-200.
Рашисти нарікають, що розвал СРСР начебто завадив повною мірою провести випробування за проектом гіперзвукової літаючої лабораторії "Холод". І водночас вони заявляють, що протягом листопада 1991 року по жовтень 1998 року було виконано загалом 8 пусків "літаючої лабораторії" на базі С-200, котрі начебто довели працездатність експериментального гіперзвукового двигуна.
При цьому, як пишуть ті самі росіяни, в ході цих випробувальних пусків вдалось досягнути максимальну швидкість польоту до 6,5 Мах, а максимальна тривалість роботи гіперзвукової силової установки – 41 секунда.
Далі сліди проекту "Холод" після 1998 року "губляться". Але у відкритому доступі можна знайти публікацію про те, що в 2021 році на одному із аукціонів всього за 27 тисяч євро було продано одну із ракет 5В28, яка була перероблена на "літаючу лабораторію" для відпрацювання технологій по ГППРД.
Читайте також: Хто шукає заміну списаним МиГ-29 та підсанкційним Су-30, чому навчання на F-16 триватимуть довше та інші новини тижня від Defense Express