xcounter
#

У США замовили розробку екранопланів для перекидання військ через океан

16269
Концепт Liberty Lifter
Концепт Liberty Lifter

Екраноплани обіцяють значні переваги у порівнянні із традиційними літаками, але досі вони залишаються екзотикою

Пентагон постійно працює над збільшенням оперативної мобільності своїх військ й відома DARPA оголосила, що буде проведена конкурентна розробка двох проектів екранопланів. Програма вже отримала назву Liberty Lifter й має забезпечити більшу ефективність ніж основний військово-транспортний літак C-17 Globemaster III.

Над проектами будуть працювати General Atomics, який відомий своїми БПЛА, такими як MQ-9 Reaper, яка об'єдналась із Maritime Applied Physics Corp, а дочірня компанія Boeing Aurora Flight Sciences спільно з Gibbs & Cox та ReconCraft.

Читайте також: "Танк за один франк" або хто має майже сто "вільних" Leopard 2 і хитрий план, як вони можуть поїхати в ЗСУ

Головні умови технічного завдання зі створення екраноплана - об'єми та корисна вага на рівні із C-17, можливість виконувати зліт та посадку при хвилюванні моря у 4 бали, стабільне перебування на водній поверхні при хвилюванні у 5 балів, тривалий політ у режимі екраноплана та можливість польоту на висоті до 3 км над рівнем моря.

C-17 Globemaster III
C-17 Globemaster III

Таким чином літальний апарат повинен мати вантажопідйомність не менше 77,5 тонн, здатність перевозити 134 бійців або один танк типу M1 Abrams, дві БМП Bradley або три БТРа Stryker, або краще. При цьому, за рахунок екранного ефекту машина повинна демонструвати більшу економічність за традиційний літак.

Нагадаємо, що екранний ефект з'являється через те, що під крилом при польоті на низькій висоті з'являється підвищений тиск, який збільшує підйомну силу крила. Фактично цей ефект аналогічний повітряній подушці чи повітряній каверні, але без додаткових нагнітачів.

Зазначимо, що також існує термін екраноліт, який у деяких джерелах використовується саме для екранопланів, які здатні виконувати політ не лише за рахунок ефекту екрана. Й у випадку технічного завдання від DARPA мова йде якраз про такий вид літального апарата. Але цей термін має доволі обмежене розповсюдження.

Також General Atomics та Aurora Flight Sciences вже продемонстрували свої концепти. Дочірня компанія Boeing фактично пропонує 8-двигуний літальний апарат класичної схеми, високоплан з Т-подібним хвостовим оперенням. Водночас крило має характерний профіль для утримання ефекту екрана й відрізняється великою товщиною.

Aurora Flight Sciences Liberty Lifter
Концепт Liberty Lifter від Aurora Flight Sciences

У General Atomics пішли менш традиційним шляхом та запропонували 10-двигунний низькоплан за схемою "рама". Одразу дві вантажні кабіни мають звісно збільшити можливе навантаження та прискорити вантажні операції, але така схема, попри всі переваги, потребує доволі чіткого симетричного навантаження.

Але зазначимо, що саме проект General Atomics близький до концептуального нарису DARPA, який з'явився близько року тому.

Звісно до перших реальних машин ще доволі далеко, але для США дійсно існує потреба у швидкому перекиданні значних сил через океан, а мова йде не лише про Атлантичний, але й Тихий. Тому ідея з активізації розробки екраноплана виглядає доволі обміркованим рішенням.

Читайте також: У РФ модернізували ракети Х-101 для прориву ППО та встановили спеціальні пастки (оновлено)