Турецька оборонна компанія ARCA Baltics Operations збудує в естонському індустріальному парку "Пихʼя-Кивили" завод по виробництву 155-мм артилерійських снарядів, мінометних пострілів різних калібрів та 122-мм реактивних снарядів.
Вартість проекту складає 300 мільйонів євро, сам завод має запрацювати в 2028 році, про що повідомляє державний центр оборонних інвестицій Міноборони Естонії (RKIK). Далі від Defense Express акцентуємо - якщо приглянутись у це повідомлення, то можна побачити один цікавий "спойлер" для ЗСУ.
Читайте також: Всього у 80 км від кордону з РФ у Естонії шведи побудують завод боєприпасів, який обійдеться у 300 млн євро

Якщо брати сегмент 155-мм снарядів та мінометних пострілів, то очевидно, що попит на такі боєприпаси є безпосередньо в самої Естонії. За актуальними даними, армія цієї країни має орієнтовно 24 гусеничні САУ K9 південнокорейського виробництв та 12 колісних МАУ CAESAR французького виробництва (отримані у серпні 2025 року). Крім того, в наявності - понад 120 мінометів калібрів 81-мм та 120-мм.
Однак естонська армія зараз не має своїх реактивних систем залпового вогню, в які б можна було заряджати 122-мм реактивні снаряди. В чому власне й полягає загадка цієї ситуації.

Можемо пригадати, що в США попри досвід ЗСУ вирішили перетворити M142 HIMARS по факту на БМ-21 "Град" з ручною перезарядкою, саме через інтеграцію 122-мм реактивних снарядів. Сама Естонія зараз має шість M142 HIMARS, по яким в теорії теж може бути проведений "апгрейд" під 122-мм "олівці".
Але цілком ймовірно, що турки в цій історії сподіваються продавати виготовлені в Естонії 122-мм реактивні снаряди на значно ширший ринок усієї Європи, в тому числі й для України. І саме в цих двох моментах й полягає цікавий "спойлер" для ЗСУ - 1) можлива поява нового виробництва боєприпасів, зокрема 122-мм реактивних снарядів, які зокрема 2) можуть бути інтегровані в наявні M142 HIMARS.

Раніше ми писали про те, що турки продали обладнання для виробництва 155-мм снарядів у Пакистан, а тепер в Ірак і пояснювали, чому саме туди. Крім того, ми розповідали, що Туреччина продає не тільки виробництво 155-мм снарядів, але й балістику на 280 кілометрів.
Іван Киричевський, військовослужбовець 413 полку СБС "Рейд", експерт Defense Express
Читайте також: Україні навряд варто розраховувати на ракети до Patriot, у США залишилось по 15-21 протибалістичній ракеті на ЗРК






