Коли мова йде про передачу новітніх західних ОБТ для Збройних Сил України, нас на перший погляд можуть дивувати речі про те, що країни НАТО можуть не давати нам танки, тому що їх мало (як у Німеччини, наприклад), або ж що вони у поганому технічному стані (як в Іспанії, наприклад).
Серед країн Альянсу насправді є ще більш складні випадки. Наприклад, Голландія в 2011 році раптом вирішила остаточно позбавитись від своїх Leopard 2A6NL, чим скористалась зокрема Німеччина. У 2014 році голландці зрозуміли, що вчинили стратегічну помилку. Але у них не лишилось кращого варіанту, аніж у 2015 році формально "взяти в оренду" роту своїх же колишніх танків, нові власники яких встигли провести модернізацію до стандарту Leopard 2A7.
Читайте також: Одна з країн НАТО хоче HIMARS після того, як 20 років назад продала свої М270 у Фінляндію
Якщо конкретніше, то на кінець "Холодної війни" збройні сили Нідерландів мали в своєму розпорядженні аж 441 танк типу Leopard 2A4. Але після падіння "залізної завіси" над Європою голландці почали активно продавати свою військову техніку. Так уже в середині 1990-х років у строю збройних Голландії залишилось лише близько 200 "Леопардів", що були модернізовані до стандарту Leopard 2A6NL.
До 2011 року бронетанковий парк Нідерландів скоротився взагалі до 73 одиниць Leopard 2A6NL, до цього вони встигли "загнати" зокрема 38 машин Португалії, та ще 20 – Канаді. І тоді Гаага вирішила, що саме час в принципі відмовитись від танків як виду зброї.
Точних даних про долю усіх семи десятків "Леопардів", що остаточно були зняті з озброєння в Голландії у 2011 році, у відкритому доступі нема. Але зате є вказівки, що 20 із цих машин у 2013 році "випросила" собі Німеччина.
Наступив 2014 рік, РФ перейшла до "гібридної" агресії проти України, окупувала Крим та почала війну на Сході нашої країни. На цьому тлі Голландія зрозуміла, що відмова від танків як виду зброї – це було стратегічно неправильне рішення.
Але єдиним доступним варіантом виправити цю помилку, як тоді вважали голландці – це було взяти формально "в оренду" у бундесверу 18 своїх колишніх танків, по яким вже встигли провести модернізацію нові власники. Інші два танки були перероблені на навчальні машини.
Формально цей механізм "оренди" виглядає так – колишні "голландські" Leopard 2A7 належать бундесверу і служать Німеччини, але у випадку потреби вони приїдуть захищати і безпосередньо Голландію, якщо Гаага надішле відповідний запит. Навіть не зафарбовуючи німецькі хрести, але під голландськими прапорами, як показує фото на заставці цього тексту.
Цікаво, що станом на 2014 рік голландці мали на зберіганні близько 100 танків Leopard 2A6NL, але вони не вигадали нічого краще, аніж продати Фінляндії ці бойові машини, останні з яких були отримані в 2019 році. Схоже, саме колишні голландські танки "Країна Суомі" також поставила на зберігання, і тепер ці машини також стали об’єктом торгів по темі "хто і скільки Leopard 2 має передати Україні".
Читайте також: Німецькій промисловості не вистачає 2 млн працівників, і це може пояснити їх проблеми із Marder та Leopard 2