12 серпня 2020 року був підписаний Президентом України Володимиром Зеленським Закон "Про оборонні закупівлі". Документ визначає загальні правові основи планування, порядок формування обсягів і особливості здійснення закупівель товарів, робіт і послуг оборонного призначення, а також інших товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб безпеки і оборони.
Метою закону є визначення правових основ для забезпечення матеріально-технічних і наукових потреб сектора безпеки і оборони держави шляхом ефективного і прозорого здійснення оборонних закупівель з дотриманням заходів захисту національних інтересів.
Читайте також: Що не так з оборонними закупівлями
Закон спрямований на створення конкурентного середовища, запобігання корупції у сфері оборонних закупівель, розвиток добросовісної конкуренції, а також забезпечення ефективного і прозорого планування, реалізації та контролю за здійсненням оборонних закупівель.
Крім того, документ передбачає гармонізацію законодавства України у сфері оборонних закупівель до положень Директиви 2009/81 / ЄС відповідно до Угоди про асоціацію між Україною, з одного боку, і Євросоюзом, Європейським співтовариством з атомної енергії та їх державами-членами, з іншого боку.
Так, законом передбачено затвердження типових державних контрактів, впровадження критерію "життєвий цикл" озброєння, військової та спеціальної техніки, а також поступовий перехід до державного підтвердження якості на основі підходів, які використовуються у відповідних стандартах НАТО.
16 державним замовникам, які на сьогодні діють в Україні, надається можливість здійснювати закупівлі товарів, робіт і послуг оборонного призначення за прозорими і конкурентними процедурами, здійснювати закупівлі з імпорту.
Крім того, законом передбачено здійснення закупівель у рамках трирічного планування, підтримка національної оборонної промисловості як державного, так і приватного сектора.
Також документ передбачає надання доступу до процедур закупівель оборонної продукції іноземним постачальникам за умови надання переваги виробникам, локалізованим на митній території України, а також виробникам, які забезпечують більш вигідні умови утримання, сервісу і ремонту поставленої продукції; можливість укладення інвестиційних угод на розвиток виробництва.
Читайте також: В Раді прийняли закон про "Про оборонні закупівлі"