Очільник Міністерства закордонних справ Росії Сергій Лавров виказав готовність до переговорів з США щодо обмеження озброєнь, включаючи також питання створення нових видів гіперзвукової зброї в обох країнах. Про це він заявив в інтерв'ю в онлайн-форматі для російських і зарубіжних ЗМІ.
Міністр закордонних справ РФ повідомив, що недавно відбулася телефонна розмова з американським колегою Майком Помпео, в якому, обидві сторони виявили бажання "повернутися до переговорів". "Відкрито ми і до розмови про нові перспективні розробки, включаючи гіперзвукову зброю в контексті, підкреслю це особливо, обліку всіх без винятку аспектів і всіх факторів, які впливають на стратегічну стабільність", - зазначив Лавров. про контроль над озброєннями та стратегічної стабільності".
Потрібно відзначити, що останнім часом Москва і Вашингтон були досить далекі від будь-яких спроб обмеження озброєнь. Більш того, в минулому році було анульовано Договір щодо ракет середньої і меншої дальності. Спалах пандемії зупинила взаємні перевірки об'єктів двох країн, пов'язаних з договором про СНО-3.
В даний час, як в Росії, так і в США, ведуться роботи над створенням гіперзвукових озброєнь. Москва заявляє про роботи по ракетам "Циркон", які повинні прийти на озброєння фрегатів "Адмірал Горшков", підводних човнів "Северодвинск" і берегових батарей. За словами президента Росії В. Путіна, ці ракети, нібито, здатні розвивати швидкість до 9 М і можуть вражати надводні і наземні об'єкти на дальності понад 1000 км.
США в свою чергу під керівництвом адміністрації Дональда Трампа також прискорили свої роботи в цій галузі. Повідомляється про роботи за програмою C-HGB. В кінці 2019 року Вашингтон виділив додатково майже мільярд доларів на програму ракети повітряного базування AGM-183A ARRW компанії Lockheed Martin Missile and Fire Control для оснащення ВПС США.
Цілком вірогідно, що зміна риторики Москви та прагнення до діалогу зі США пов’язано із негативними тенденціями в економічній ситуації в РФ, а також наслідками впливу коронавірусу, що не дозволяє керівництву Кремля бути впевненим у завершені раніше розпочатих коштовних проектів із створення новітніх озброєнь.
Як зазначалося раніше, на сьогодні Центробанк Росії запобігає падінню курсу рубля та інфляції за рахунок продажу іноземної валюти з Фонду національного добробуту (ФНД) та придбанню рублів відповідно до бюджетного правила (продаж валюти з резервів починається, якщо ціна російської нафти Urals у 2020 році опускається нижче $42). Однак з часом їх буде недостатньо. На сьогодні ФНД складає близько $120 млрд. За оцінками Bloomberg таких ресурсів при поточній ціні на нафту в межах $27-32 РФ вистачить максимум на шість років. Натомість за даними агентства S&P Global Ratings при ціні нафти у $35 російський бюджет зможе протриматися на заощадженнях тільки три роки.
Однак, наразі ціни на нафту впали до найнижчих показників через відсутність попиту. Отже споживання фінансових ресурсів з ФНД буде ще більшим. В результаті це може призвести до скорочення і інших бюджетних доходів. Деякі економісти взагалі прогнозують рецесію в РФ. А якщо за основу взяти песимістичний сценарій, який був порахований Центробанком Росії у вересні 2019 року, то при середніх цінах на нафту у $ 25 за барель в 2020 році російський ВВП скоротиться на 1,5-2%. Безумовно, це негативно відобразиться на роботі підприємств, в тому числі оборонних, державних замовленнях та доходах населення.
Читайте також: COVID-19 проти російської оборонки