xcounter
#

Чим Ізраїль міг "підкупити" Сербію, щоб та стала новим замовником системи PULS

5974
PULS від Elbit Systems​
PULS від Elbit Systems​

Відносини між двома країнами складно було назвати "безхмарними", і це лише додає інтриги в цю історію

Новим покупцем ізраїльської ракетної системи PULS стала Сербія. При цьому, як виявилось, це замовлення було дано ще тоді, коли в листопаді 2024 року Ізраїль оголосив, що неназвана країна в Європі придбала PULS та розвідувальні дрони Hermes 900 в рамках контракту вартістю 335 мільйонів доларів. При цьому замовлені РСЗВ та БПЛА мають бути поставлені протягом 3,5 років.

На цьому тлі насправді відкритим стає питання про те, чим же Ізраїль міг "підкупити" Сербію, що там стала новим замовником цих ракетних систем, які за обсягами нових замовлень буквально "наступають на п’яти" системі HIMARS.

Читайте також: КНДР будує 3000-тонний фрегат, що нагадує нереалізований російський проект "Дерзкий"

Як випливає із цієї публікації французького порталу Opex360, між Сербією та Ізраїлем є різні аспекти, сума яких власне й робить інтригуючою цю історію про замовлення систем PULS разом із розвідувальними безпілотниками для сербських збройних сил.

Для початку, Ізраїль в 2021 році установив дипломатичні відносини із Республікою Косово, існування якої досі не визнає сама Сербія. І можна лише уявити, який ефект цей крок Ізраїлю тоді справив на воєнно-політичне керівництво Сербії.

Крім того, дивує сам факт того, що Сербія вирішила імпортувати важливі системи озброєння попри те, що робить ставку переважно на власний ВПК.

Наприклад, ще в 2019 році сербський ВПК вперше публічно презентував бікаліберну реактивну систему залпового вогню LRSVM Tamnava, яка має дальність стрільби до 70 кілометрів при використанні реактивних снарядів калібру 262 міліметри, та до 40 кілометрів – при стрільбі 122-мм реактивними снарядами. Водночас, до цього моменту не було повідомлень, щоб збройні сили Сербії замовили хоч якусь кількість систем LRSVM Tamnava.

LRSVM Tamnava, фото - Yugoimport

На цьому тлі можна звісно заперечити, що ізраїльська реактивна система PULS має відчутно потужніші характеристики, особливо у порівнянні зі згаданою вище сербською розробкою. Наприклад відомо, що PULS може застосовувати таку номенклатуру боєприпасів: 122-мм реактивні снаряди Accular з дальністю до 35 кілометрів та їх 160-мм варіант із дальністю до 40 кілометрів; керовані ракети Extra на дальність до 150 кілометрів та ракети Predator Hawk з дальністю стрільби до 300 кілометрів.

Але при цьому є відкритим питання, а яку саме номенклатуру боєприпасів Ізраїль поставить Сербії під системи PULS, та чи нема там обмеження на застосування цієї реактивної системи проти країн НАТО (зокрема тієї ж Хорватії).

І це все вкотре робить відкритим питання про те, так чим Ізраїль зміг "підкупити" Сербію, щоб та таки пішла на придбання систем PULS.

Читайте також: Президент Сербії заявив про "перше або друге місце" по танкам у Європі, та він не надто далекий від правди