За інформацією видання "Думская", отриманою від інформованого джерела у Міноборони України, під час нещодавнього візиту в Україну Бен Воллес привіз проект спільного будівництва ракетних катерів.
За словами джерела, британська сторона запропонувала розгорнути на одному з українських суднобудівних заводів виробництво неназваної моделі сучасних швидкохідних ракетних катерів за кредитні кошти Великобританії.
Читайте також: "Нібулон" вперше відремонтує корабель ВМСУ
Згідно з наданими даними, мова йде про катери довжиною 50 метрів, водотоннажністю 400 тонн та швидкістю 45 вузлів. Основне озброєння складається з восьми протикорабельних ракет.
Ця пропозиція нібито викликала певний опір зі сторони окремих представників ВМСУ та оборонних підприємств України. Що начебто спричинило певний "тиск" противниками прийняття британської пропозиції на командувача ВМС ЗС України, з метою змусити відмовитися від неї та узгодити початок виробництва вітчизняних катерів "Гроза" (один із проектів ДП ДПЦК).
Варто додати, що прес-служба Командування офіційно спростувала цю інформацію. Зокрема, там відзначили, що "інформація, яка нещодавно з’явилася в мережі інтернет, щодо начебто тиску на командувача ВМС ЗС України, з метою змусити його відмовитись від пропозицій представників Великої Британії - НЕ ВІДПОВІДАЄ ДІЙСНОСТІ".
Як стверджує одеське видання, морський варіант "Нептуна" не готовий (про початок робіт по створенню корабельного та повітряного варіантів комплексу Генеральний конструктор-Генеральний директор КБ "Луч" Олег Коростельов повідомив 17 червня 2020 року після успішних фінальних випробувань наземного варіанту комплексу РК-360МЦ "Нептун", - прим. ДЕ) - "а їх, наскільки можна судити, немає навіть у вигляді креслень".
Також Україна начебто не має й носіїв для таких ракет (досить дивно, але, окрім "Грози", видання навіть не згадує такі проєкти як малий корвет "Каракал", ракетний катер PEARL-FAC чи той же "Лань-ЛК", які вже давно представлені).
Варто відзначити, що надана інформація наразі викликає більше питань, чим відповідей.
Зокрема, не відома ні вартість британських катерів, ні ступінь локалізації (якщо подивитися на інші подібні пропозиції щодо закупівлі французьких гелікоптерів та патрульних катерів, то кредитувати українські підприємства за власний кошт ніхто особливо не збирається), ні строки виконання програми будівництва, ні виробники озброєння та систем катеру (ті ж британці на своїх кораблях використовують американську Boeing RGM-84D Harpoon Block 1C).
Однак, скоріш за все, і вартість таких катерів буде не маленькою, і всі системи будуть закордонного виробництва, що просто похоронить створення морської версії "Нептуна" та вітчизняних катерів такого класу й морських систем для них.
Тобто ВМСУ можливо й отримає сучасні ракетні катери, "нафаршировані" закордонними системами та озброєнням скоріше, ніж вітчизняну версію (зі своїми системами та озброєнням). Однак, чи виграє з такого кроку наша Держава у подальшій перспективі – дуже складне питання.
А ось хто дійсно програє, так це українські проектні-суднобудівні та ракетні підприємства й вітчизняні виробники корабельних систем (причому мова не лише про втрачені сотні мільйонів на будівництво, а й величезні суми на обслугововання та ремонт, які теж підуть виробникам), які й зараз почувають себе дуже кепсько.
Нагадаємо, малі катери для ДПСУ та ВМСУ вже "застовпили" французькі та американські виробники. Невже таке станеться й з ракетними катерами?
Читайте також: Новий розвідувальний корабель ВМСУ вийшов в море на випробування (фото)