xcounter
#

2 млн євро за Gepard проти "Шахедів" для ЗСУ було "божевільно" у 2023 році, а зараз Бельгія згодна і на таке заради 15 штук

79870
Зенітна самохідна установка Gepard на шасі Leopard 1. Фото: Командування Об’єднаних Сил ЗСУ
Зенітна самохідна установка Gepard на шасі Leopard 1. Фото: Командування Об’єднаних Сил ЗСУ

Оскільки стара техніка по Європі для постачання Україні закінчується, у Бельгії повернулися до зеніток Gepard на складах приватної компанії OIP, які раніше визнали надто дорогими

Бельгія передасть Україні ще 15 зеніток Gepard, які на озброєнні ЗСУ дуже ефективно та досить бюджетно збивають "Шахеди". І для цього такі машини викуплять зі складів зберігання приватної компанії OIP.

Як пише La Libre, вартість угоди не розголошується, але відомо, що вона входить до прийнятого на початку квітня плану військової допомоги на мільярд євро. При цьому системи ППО перед постачанням пройдуть відновлення на бельгійському підприємстві.

Читайте також: Рашисти шукають, хто купить в Азії патрульні кораблі 22160 "Василий Быков", які ЗСУ один втопили та два пошкодили
Зенітна самохідна установка Gepard на озброєнні ЗСУ
Зенітна самохідна установка Gepard на озброєнні ЗСУ

Йдеться про Gepard, які збройні сили Бельгії вивели з експлуатації у 2000-х роках та після цього були придбані приватною компанією Sabiex, яка зараз є частиною OIP. Тобто фактично машини викуповують назад.

Від Defense Express зазначимо, що бельгійці у 2023 році вже розглядали придбання цих систем ППО для України. Одначе OIP, яка має на зберіганні до 38 одиниць, тоді поставила досить високі ціни по 2 млн євро за установку, які урядовці назвали "божевільними", особливо на фоні того, що продали їх компанії за 15-20 тисяч євро.

Зенітки Gepard
Зенітки Gepard. Фото: US DoW

Одначе тепер, схоже, або вдалося домовитися за прийнятніші умови угоди, або Бельгія погодиться на те, як є. Це можна зрозуміти, бо навіть так вийде дешевше, ніж замовляти нові аналоги на зразок Skyranger чи Skynex, батарея яких на чотири установки може бути 60 млн євро і більше.

І це ще не все, бо за наявною інформацією на зберіганні в OIP знаходяться Gepard у старій заводській модифікації. Це означає, що вони не проходили свого часу модернізації до рівня 1A2, як німецькі, та мають старий радар з аналоговою системою управління вогнем.

Зенітна самохідна установка Gepard на озброєнні ЗСУ
Зенітна самохідна установка Gepard на озброєнні ЗСУ

Також під питанням знаходиться стан зенітних систем, бо хоча компанія щось там робила, відомі дані вказують на ненайкращу готовність. Залишається сподіватися, що відновлення на бельгійському підприємстві зможе зробити їх придатними для протидії "Шахедам" і крилатим ракетам.

Загалом збільшення кількості Gepard завжди добре для української ППО, яка постійно потребує додаткових засобів для відбиття російських атак. Також це демонструє, що у Європі залишилося мало "вживаних" машин, тож ті варіанти, які 3 роки тому вважали "божевільними" сьогодні обирають через безвихідь.

Читайте також: У Airbus кажуть, що "кінця світу не буде", якщо замість єдиного винищувача Європа зробить три різні щоб не сваритися