xcounter
#

Як Південна Африка попрощалась зі своїми C-47, які були отримані ще під час 2СВ та прослужили майже 80 років

25670
C-47TP військово-повітряних сил Південної Африки, фото архівне, джерело - Jaco Du PLessis
C-47TP військово-повітряних сил Південної Африки, фото архівне, джерело - Jaco Du PLessis

Який шлях пройшли ці літаки в південноафриканських ВПС, та який цікавий апгрейд вони при цьому отримали

До 2024 року військово-повітряні сили Південно-Африканської Республіки (SAAF) формально зберігали в строю транспортні літаки C-47 Dakota, які були насправді отримані ще під час Другої світової війни, і так встигли прослужити майже 80 років.

Остаточно про списання своїх C-47 SAAF оголосили у травні 2024 року, бо так і не змогли знайти підрядника для технічного обслуговування цих літаків, котрі останні 2 роки своєї служби стояли прикутими до землі. Про це в одній із своїх публікацій розповідав портал The War Zone, і на цю історію варто звернути увагу.

Читайте також: Куба досі має кілька сотень Т-62 і навіть ПТ-76, яким уже 60 років, а Домінікана - M41 Корейської війни

Якщо конкретніше, то експлуатантом C-47 в строю південно-африканських ВПС була 35-та ескадрилья, котра перші транспортники цього типу отримала взагалі у 1943 році. Цікаво, що це були літаки взагалі призначені для ВПС США.

Особливо активно SAAF використовували транспортні літаки C-47 Dakota під час так званої "Прикордонної війни", що точилась із 1966 по 1989 роки між Південною Африкою та Анголою.

Військових ПАР транспортники C-47 приваблювали простотою експлуатації та можливістю отримати комплектуючі навіть в умовах ембарго від країн Заходу. Тому так в підсумку вийшло, що у 1980-х роках SAAF мали в своєму розпорядженні близько 50 C-47 Dakota, і це був найбільший флот літаків цього типу на той момент.

Посадка південно-африканського C-47, який отримав пошкодження від влучання зенітної ракети в хвостову частину, архівне фото з відкритих джерел

Крім того, із 1980-х років Південно-Африканська Республіка переобладнала деяку частину своїх C-47 під задачі морського патрулювання, для заміни британських протичовнових літаків Avro Shackleton MR3, експлуатація яких стала неможлива після 1984 року через санкції Заходу.

Переробка C-47 в морський патрульний літак передбачала в носовій частині РЛС Bendix, по суті переробку із метеорологічного радара, яка могла виявляти морські цілі на дистанції до 40 миль при польоті на висоті до 3 кілометрів. Екіпаж літака складав вісім осіб, через бідність бортової апаратури для ідентифікації морської цілі потрібно було підлітати на дистанцію візуальної видимості.

На початку 1990-х років південно-африканські C-47 пройшли модернізацію із оновленням силової установки: замість оригінальних поршневих двигунів Pratt & Whitney R-1830 були встановлені турбогвинтові двигуни Pratt & Whitney PT6A-65AR потужністю 1230 кінських сил; також була оновлена бортова авіоніка і дещо було подовжено фюзеляж. Модернізований варіант літака отримав позначення C-47TP.

Перший модернізований C-47TP для ВПС Південно-Африканської Республіки був поставлений у серпні 1991 року, а останній C-47 із поршневим двигуном був списаний у 1994 році.

В проміжку з кінця 1990-х років до початку 2020-х років 35-та ескадрилья SAAF активно використовувала свої C-47TP для різного роду завдань. В одному із епізодів певна кількість цих літаків навіть була модернізована для виконання завдань радіоелектронної боротьби.

Однак через загальний дефіцит ресурсів у ВПС Південної Африки на обслуговування своїх літаків C-47TP в підсумку стали "прикутими до землі" та остаточно завершили свою майже 80-річну службу.

Читайте також: Південна Африка досі їздить на танках Olifant, зроблених з "Центуріонів" 1950-х років, і це насправді показово