Темпи та якість втілення програми по розробці та постановці на озброєння українських ВМС ракетного комплексу "Нептун" викликає закономірний інтерес в нашого суспільства.
І тут варто порівняти, як аналогічні програми виконують наші країни-сусіди, яким також прямо загрожує Чорноморський флот РФ. Наприклад, та ж Румунія, по постановці на озброєння флоту протикорабельного комплексу Naval Strike Missile, котрий уже серійно виробляється.
Читайте також: "Залізний купол" для України: що можуть хотіти закупити в Міністерстві оборони України
Зокрема, є новина про те, що 18 травня цього року уряд Румунії підписав пряму угоду із виробником комплексу NSM – компанією Raytheon.
І ця звістка по суті увінчує собою одразу каскад підписаних документів. У жовтні 2020 року Державний департамент США погодив поставку цих протикорабельних комплексів за програмою Foreign Military Sale, саму угоду про закупку NSM Міноборони Румунії та Сполучені Штати уклали у квітні 2021 року.
Тобто – тільки залагодження усіх бюрократичних нюансів за уже прийнятим рішенням зайняло 6 місяців.
Тут також варто нагадати деталі цієї угоди вартістю 300 мільйонів доларів: військово-морські сили Румунії мають отримати два дивізіони комплексу NSM, які включають у себе поставку двох командних машин, чотирьох мобільних пускових установок, до 10 багатофункціональних систем розподілу інформації Link-16 - Joint Tactical Radio System (MIDS-JTRS, і звісно – поставку неназваної кількості протикорабельних ракет Naval Strike Missile.
В суму вартості контракту також включено й підготовка персоналу для обслуговування румунських комплексів NSM.
Відповідно угоді, навчання розрахунків та власне поставка самих ракетних установок мають відбутись до кінця 4 кварталу 2024 року – тобто від моменту укладення контракту до моменту постановки на озброєння комплексу, що серійно виробляється, пройде мінімум 4 роки.
Хоча нові протикорабельні ракети Румунії потрібні буквально на вчора. Зараз ВМС цієї країни мають до шести морально та фізично застарілих ракетних комплексів радянського виробництва "Рубеж", дальність стрільби яких складає до 85 кілометрів, проти дальності стрільби того ж NSM у 185 кілометрів.
Тут також варто нагадати, що у випадку із поставкою комплексу NSM на озброєння ВМС Польщі від моменту підписання контракту до постановки на бойове чергування минуло сім років.
Читайте також: Польща розгорнула комплекси NSM: як це стримує агресію РФ в Балтії, приклади для України